Z Salusem przez życie

Pacjenci poradni pediatrycznej Centrum Medycznego Salus mogą liczyć na kompleksową opiekę od noworodka przez cały okres dzieciństwa i dorastania. Zespół wykwalifikowanych specjalistów dba o zdrowie i bezpieczeństwo naszych młodych pacjentów na każdym etapie ich rozwoju.

Zależy nam na tym, by najmłodsi pacjenci, będący pod naszą opieką mieli łatwy i szybki dostęp zarówno do badań diagnostycznych, jak i do lekarzy specjalistów. By mogli korzystać z zabiegów rehabilitacji ambulatoryjnej pod okiem doświadczonych fizjoterapeutów oraz z badań laboratoryjnych. Pozwala to w znaczący sposób skrócić czas leczenia i zminimalizować stres związany z badaniami lekarskimi. Rodzicom zaś daje poczucie bezpieczeństwa i pewność, że ich dziecko ma zapewnioną właściwą opiekę medyczną. 

W Centrum Medycznym Salus rodzice mogą skorzystać nie tylko z porad pediatry, specjalisty chorób dziecięcych, oraz wsparcia pielęgniarek i doświadczonych położnych, ale także z konsultacji neonatologa i specjalistów, takich jak kardiolog, endokrynolog, alergolog, chirurg, ortopeda, podolog czy fizjoterapeuta. Tak dobrany zespół gwarantuje odpowiednią diagnostykę, szybką pomoc w najróżniejszych schorzeniach oraz stałą opiekę. 

Pediatrzy w Centrum Medycznym Salus

Nasi pediatrzy zajmują się kompleksową opieką nad dziećmi, dbając o ich zdrowie od okresu niemowlęcego aż po osiągnięcie dorosłości. Sprawują opiekę zarówno nad chorymi, jak i zdrowymi pacjentami. Jako specjaliści chorób dziecięcych, zajmują się diagnozowaniem i leczeniem chorób i dolegliwości występujących u dzieci w każdym wieku. Konsultują takie dolegliwości, jak kaszel, katar, podwyższona temperatura, kolki, biegunki, zaparcia, wymioty, wysypki i inne zmiany na skórze oraz inne przypadki złego samopoczucia dziecka. Zadaniem pediatry jest też skierowanie pacjenta na badania diagnostyczne (m.in. badania laboratoryjne, kompleksowe badania układu kostnego, jamy brzusznej, układu oddechowego, serca, węzłów chłonnych, a także badanie neurologiczne) i do odpowiedniego specjalisty w razie stwierdzenia nieprawidłowości. Pediatrzy CM Salus przeprowadzają szczepienia obowiązkowe, jak i dodatkowe, o których decydują rodzice.

Aktualnie małymi pacjentami CM Salus opiekuje się 7 specjalistów: 

Lek. Edyta Misiaszek – specjalista pediatra i medycyny rodzinnej
Lek. Aleksandra Mazur – specjalista medycyny rodzinnej
Lek. Teresa Dobrzańska – specjalista pediatra
Lek. Aniela Sztark – specjalista pediatra
Lek. Piotr Jankowski – specjalista neonatolog
Lek. Joanna Góras – specjalista pediatra
Lek. Jolanta Pszeniczna – pediatra, neonatolog, która zajmuje się schorzeniami i wadami wrodzonymi u noworodków.

Diagnostyka laboratoryjna

We wszystkich Punktach Pobrań Centrum Medycznego Salus (Kłodzko – 3 punkty, Duszniki, Nowa Ruda, Bożków) dostępne są specjalne panele profilaktyczne, opracowane z myślą o najmłodszych pacjentach: alergologiczny, pediatryczny i kompleksowy dla dzieci oraz inne badania, przewidziane w tzw. koszyku świadczeń Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ). Materiał do badań można oddawać od poniedziałku do piątku w godz. 7:00-14:00. Istnieje możliwość pobrania krwi także w każdą pierwszą sobotę miesiąca w godzinach 8:00-11:00 tak, aby dziecko nie musiało opuszczać lekcji w szkole. Wykwalifikowany personel Punktów Pobrań pomoże zminimalizować stres zarówno dziecka, jak i rodzica związany z pobraniem krwi. Czuwają nad tym nasze ekspertki od igły: Irena Bienasz, Patrycja Skóra i Wioletta Gabryś.

USG już u noworodków

Od lutego 2019 r. lekarze Centrum Medycznego Salus mają do dyspozycji kolejny nowoczesny ultrasonograf z zestawem głowic, które umożliwiają wykonywanie USG już u noworodków. Każda z głowic służy do innych zadań. Głowica konweksowa pozwala na wykonanie USG brzucha i USG przezciemiączkowego, głowica liniowa jest używana do badania płuc, naczyń czy tarczycy, zaś echokardiograficzna służy do specjalistycznych badań serca i wielkich naczyń.
Badanie ultrasonograficzne, wykorzystując fale ultradźwiękowe (fale o wysokiej częstotliwości) umożliwia zobrazowanie wnętrza ciała (tkanek miękkich). Dr n. med. Ewa Syweńki, przyjmująca w Centrum Medycznym Salus podkreśla, że podczas takiego badania dziecko nie jest narażone na żadne szkodliwe promieniowanie np. jonizujące, jak ma to miejsce w badaniach z wykorzystaniem promieniowania rentgenowskiego.
W Salusie wykonywane są badania przesiewowe, zwane skriningowymi, czyli m.in. USG stawów biodrowych oraz USG przezciemiączkowe i USG jamy brzusznej. Te badania mogą być przeprowadzone u każdego noworodka czy niemowlęcia jako badania profilaktyczne, nawet gdy nie podejrzewamy żadnej choroby czy wady.  Oprócz badań profilaktycznych oferujemy także badania USG z konkretnych wskazań: m.in. USG stawów, tkanek miękkich, tarczycy, jąder, węzłów chłonnych, płuc, serca i rdzenia kręgowego.
Badanie USG u małych dzieci jest ważne, ponieważ umożliwia wykrycie nieprawidłowości w budowie narządów, bądź guzów nowotworowych, zanim pojawią się objawy kliniczne, czyli w okresie kiedy szanse na wyleczenie są największe. Szczególnie ważne jest tutaj USG jamy brzusznej. 

Zdrowy rozwój od narodzin

Poza rutynowymi wizytami u pediatry przy okazji obowiązkowych szczepień, mali pacjenci korzystają  w Centrum Medycznym Salus z kompleksowych przeglądów stanu zdrowia – tzw. bilansów zdrowia. Realizujemy też szczepienia ochronne zgodne z obowiązkowym kalendarzem szczepień a także szczepienia dodatkowe zalecane (pneumokoki, menigokoki, rotawirusy i inne). CM Salus na stałe współpracuje również ze specjalistami rehabilitującymi niemowlęta i dzieci metodami Vojta lub NDT-Bobath, którzy przyjmują małych pacjentów na terapię w Kłodzku. W zdrowy rozwój dzieci włączają się także: ortopedzi, kardiolodzy, położne, podolog, endokrynolog, neurolog, alergolog, czy zespół poradni zdrowia psychicznego.

W trosce o zdrowy rozwój pacjentów prowadzimy również profilaktyczne akcje informacyjne w ramach promocji zdrowia i zdrowego trybu życia. Można się u nas zgłosić na warsztaty pierwszej pomocy. Są one szczególnie przydatne dla rodziców maluszków, ponieważ przygotowują ich do radzenia sobie w różnych krytycznych sytuacjach np, w przypadku zakrztuszenia, zanim dotrze do dziecka fachowa pomoc. 

Opieka położnej 

Położne w Centrum Medycznym Salus sprawują ogólną opiekę nad kobietami w każdym wieku i na każdym etapie życia. Ich wsparcie nie ogranicza się do okresu ciąży i opieki nad noworodkiem. Z doradztwa i badań mogą skorzystać także dziewczynki w okresie dorastania oraz starsze nastolatki.
Położne sprawują opiekę przedporodową nad ciężarnymi pacjentkami, przygotowując je do porodu, zarówno od strony fizycznej – medycznej, jak i emocjonalnej, zmniejszając lęk przed porodem i opieką nad dzieckiem oraz zapewniając większe poczucie bezpieczeństwa. Dbają też o profilaktykę, wpływając na kształtowanie zachowań prozdrowotnych (dieta, aktywność fizyczna i zdrowy styl życia) w okresie ciąży, podczas porodu, połogu i podczas opieki nad noworodkiem i niemowlęciem.
Położne Centrum Medycznego Salus działają w oparciu o najnowsze standardy okołoporodowe, które weszły w życie w styczniu br. Oznacza to, że wraz z ciężarnymi pacjentkami, tworzą w początkowym etapie ciąży plan opieki przedporodowej, obejmujący wszystkie procedury medyczne konieczne do wykonania w czasie ciąży. Uwzględnia się w nim także możliwość zakwalifikowania ciężarnej do programów zdrowotnych, w tym badań prenatalnych i badań echokardiograficznych płodu. Plan porodu obejmuje wszystkie elementy postępowania medycznego podczas porodu. Zapisuje się w nim także planowane miejsce porodu. Jest on dołączany do dokumentacji przyszłej mamy i można go modyfikować na bieżąco, w zależności od zmieniającej się sytuacji. – Pierwsza wizyta położnej po narodzinach dziecka odbywa się po wypisie mamy i malucha ze szpitala. Szpital informuje przychodnię o wypisie, metryczka dziecka trafia do poradni. W ten sposób położna dowiaduje się o istnieniu nowego podopiecznego i może umówić się z mamą na pierwszą wizytę – mówi Patrycja Wachowska, położna z poradni ginekologiczno-położniczej Salus w Kłodzku. – Można także samodzielnie zapisać dziecko do poradni POZ i wówczas umawiać się z położną. Podczas pierwszej wizyty położna bada noworodka, ocenia jego rozwój, przeprowadza wywiad i zakłada dokumentację. Decyduje o tym, kiedy ma nastąpić pierwsza wizyta lekarska po wypisie ze szpitala – czy konieczna jest szybka konsultacja, czy można z tym trochę poczekać. Zaleca się, by pierwsza wizyta u pediatry nastąpiła pomiędzy 10 a 14 dniem życia dziecka. Podczas pierwszej i kolejnych wizyt położna uczy mamę, jak dbać o higienę noworodka, jak kąpać, pielęgnować jego skórę i kikut pępowiny. Takich wizyt patronażowych w pierwszych 6 tygodniach życia dziecka położna odbywa minimalnie 4. Później przechodzi ono pod opiekę pielęgniarki rodzinnej.
Bardzo ważna rola położnej to pomoc przy karmieniu dziecka. Położna uczy prawidłowego przystawiania do piersi, udziela porad, dotyczących laktacji i rozwiązuje ewentualne problemy związane z odciąganiem pokarmu. W razie konieczności dokarmiania mlekiem modyfikowanym, doradza taki sposób karmienia, który zgodnie z aktualną wiedzą nie zwiększy ryzyka pojawienia się problemów ze ssaniem piersi i laktacją.

Nowość – wsparcie położnej podczas wizyt u pediatry

Od lipca 2019 r. dla lepszego przepływu informacji pomiędzy pacjentem, opiekującą się noworodkiem położną a pediatrą w CM Salus zapewniamy wizyty u pediatry w obecności położnej. Jest ona wsparciem dla mam podczas wizyty lekarskiej, pomagając przy noworodku, a w razie potrzeby po wizycie udziela dodatkowych wyjaśnień i rozwiewa wątpliwości. Dostarcza też lekarzowi potrzebnych informacji, dzieląc się obserwacjami z wizyt patronażowych.
Opieka położnej nie ogranicza się wyłącznie do fazy okołoporodowej. Nastoletnie pacjentki CM Salus mogą kontaktować się z położnymi telefonicznie (numery na stronie www.saluscm.pl) i umawiać na wizyty, które ułatwią im wejście w okres dojrzewania (zasady higieny podczas miesiączki, przygotowanie do pierwszej wizyty u ginekologa, nauka samobadania piersi, informacje na temat metod antykoncepcji).
Pacjentki Centrum Medycznego Salus mogą oczekiwać wsparcia położnej w każdym wieku. Pomoc ta jest bezpłatna dla wszystkich pacjentek należących do POZ w Salusie. – Wykonujemy cytologie, wymazy, diagnozujące stany zapalne pochwy a także zakażenia – mówi Patrycja Wachowska. – Zachęcamy nasze pacjentki do kontaktu jeśli borykają się z problemami intymnymi tj. kłopoty podczas stosunku, np. po porodzie, suchość pochwy, nietrzymanie moczu, problemy z zajściem w ciążę. Chętnie dzielimy się naszą wiedzą i z zaangażowaniem staramy się znaleźć najlepsze dla danej pacjentki rozwiązanie.

W kolejnym artykule omówimy z jakich przypadkach powinniśmy zgłosić się z dzieckiem na konsultację u ortopedy, podologa, fizjoterapeuty, alergologa, neurologa, okulisty, endokrynologa, kardiologa i psychologa. Informacji o harmonogramie przyjęć poszczególnych lekarzy dostarcza infolinia: 74 640 44 44.

Leave a reply