Kliknij, by zadzwonić:  Przychodnia  |  Szpital  |  Rehabilitacja  |  Centrum Estetyki Rejestracja online

CENTRUM MEDYCZNE SALUSPRZYCHODNIAPORADNIE SPECJALISTYCZNEPoradnia nefrologiczna

Poradnia nefrologiczna

Nefrologia to dział medycyny poświęcony diagnostyce, leczeniu i profilaktyce chorób układu moczowodowo-pęcherzowego, w szczególności nerek. Nefrolodzy w Kłodzku prowadzą przede wszystkim terapię farmakologiczną, współpracując w razie potrzeby z innymi specjalistami, głównie urologami, którzy w uzasadnionych przypadkach mogą stosować metody inwazyjne (operacyjne). Wśród chorób, którymi zajmuje się specjaliści poradni nefrologicznej w Kłodzku, są ostre i przewlekłe stany zapalne układu moczowego, kamica nerkowa (moczowa), niewydolność nerek, choroby nowotworowe układu moczowo-pęcherzowego, a także nadciśnienie tętnicze, które może być zarówno powodem, jak i skutkiem chorób nerek. Nefrolodzy nadzorują również tzw. leczenie nerkozastępcze, czyli dializowanie pacjentów.

Do postawienia diagnozy nefrolog potrzebuje przede wszystkim aktualne wyniki badań podstawowych – lekarz może skierować pacjenta na badanie ogólne moczu, morfologię oraz badanie poziomu glukozy, kreatyniny czy mocznika. Często stosowane są również badanie USG, badanie RTG z kontrastem, scyntografia i cystografia mikcyjna.

Warto pamiętać, że skierowanie do specjalisty nefrologii nie musi wcale oznaczać poważnych zmian chorobowych – lekarz pierwszego kontaktu może zaproponować konsultacje w poradni nefrologicznej, aby wykluczyć chorobę nerek albo zapobiec jej pojawieniu się lub rozwojowi w przyszłości.

Gdzie w CM Salus przyjmuje nefrolog: Kłodzko

Lekarzem, do którego powinniśmy się udać w przypadku zaburzeń funkcjonowania nerek lub nieprawidłowych wyników badania moczu jest nefrolog. W Centrum Medycznym Salus poradnia nefrologiczna zlokalizowana jest w Kłodzku. To nefrolog stawia pierwsze diagnozy, zajmuje się bezinwazyjnym leczeniem. Nefrolog często współpracuje z urologiem, który w sytuacji kiedy nie pomaga terapia farmakologiczna, podejmuje działania inwazyjne. Tak dzieje się w przypadku nowotworów, kamicy czy przerostu prostaty.
Na co chorują nerki? Kto znajduje się w grupie ryzyka? Jakie objawy dają choroby nerek? Oto kilka najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi, jakich udziela nefrolog w Kłodzku.

Dlaczego nerki chorują?
Przyczyn chorób nerek i układu moczowego może być wiele. Na stanie nerek odbijają się choroby cywilizacyjne, takie jak cukrzyca, nadciśnienie, które może być zarówno przyczyną uszkodzenia nerek, jak  objawem uszkodzenia. Na nerki ma także wpływ otyłość, zaburzenia gospodarki lipidowej. Szkodzi im palenie tytoniu oraz nadużywanie leków, szczególnie tych wydawanych bez recepty – niesteroidowych leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych jak ketoprofen, ibuprofen, naproksen. Ich przyjmowanie bez kontroli i umiaru może doprowadzić do tak znacznego uszkodzenia, że konieczne jest leczenie nerkozastępcze. Nerki chorują także wtedy, kiedy choruje inny narząd – mówimy na przykład o zespole wątrobowo-nerkowym, sercowo-nerkowym, kiedy upośledzenie funkcji jednego narządu powoduje wtórnie niewydolność nerek. 

Jak objawiają się choroby nerek?
Choroby nerek bardzo często nie dają żadnych objawów i bywa że pacjent dowiaduje się o nich przypadkiem, po wykonaniu podstawowych badań, czasami wystarczy zwykłe badania ogólne moczu. Kiedy pytam pacjenta co go do mnie sprowadza, czasem odpowiada, że nic, skierował go internista z powodu złych wyników. Objawy zależą od przyczyny choroby nerek i stopnia jej zaawansowania. Do objawów ogólnych należą męczliwość, osłabienie, utrata apetytu, często świąt i suchość skóry, nadciśnienie tętnicze, chociaż chorych najbardziej niepokoją bóle w okolicy lędźwiowej, obrzęki nóg i zmiany w wyglądzie moczu.
Dużą grupę stanowią chorzy z objawami zakażenia układu moczowego: palącym bólem w cewce moczowej, bolesnym parciem na mocz, częstomoczem, bólem w okolicy nadłonowej.
Podstawowymi badaniami wykrywającymi chorobę nerek jest oznaczenie stężenia kreatyniny w surowicy krwi, badanie ogólne moczu oraz USG jamy brzusznej. Wykonywanie badań przesiewowych należy do obowiązku lekarzy POZ i jest bezwzględnie wymagane u pacjentów z grup ryzyka (z cukrzycą, niewydolnością serca, nadciśnieniem tętniczym, leczonych lekami nefrotoksycznymi, w podeszłym wieku, z chorobami nowotworowymi i obciążającym wywiadem rodzinnym w kierunku chorób nerek).

Dlaczego dochodzi do zakażeń układu moczowego?
Ich najczęstszą przyczyną są  bakterie, a wśród nich przeważa Escherichia coli, która w normalnych warunkach kolonizuje przewód pokarmowy. Rzadziej są to zakażenia grzybicze, szczególnie u cukrzyków, pacjentów przewlekle cewnikowanych lub leczonych immunosupresyjnie, czyli lekami obniżającymi odporność. Zakażenia częściej dotyczą kobiet niż mężczyzn, z uwagi na inną, bardziej predysponującą budowę anatomiczną. Do zakażeń predysponuje też ciąża, ponieważ zmienia się wówczas pH moczu. U obu płci na rozwój zakażeń ma wpływ cukrzyca – słodki mocz jest pożywką dla bakterii. U mężczyzn, szczególnie po 60. roku życia z kolei, przyczyną kłopotów z układem moczowym może być przerost prostaty, który utrudnia odpływ moczu. U dzieci częstą przyczyną infekcji są wady rozwojowe. 

Jak można zapobiegać infekcjom układu moczowego?
Konieczna jest właściwa higiena. Powinniśmy pić co najmniej dwa litry wody dziennie. Jeśli komuś zdarzają się nawracające infekcje układu moczowego pomocne mogą być preparaty z żurawiną, które powodują, że bakterie E.Coli nie przyczepiają się do podłoża. W celu właściwej diagnostyki warto również wykonać wymaz.

Zarezerwuj wizytę u lekarza

Terminy konsultacji lekarskich w przychodniach Centrum Medycznego Salus w Kłodzku, Nowej Rudzie, Dusznikach-Zdroju, Ząbkowicach Śl. i Bożkowie można rezerwować przez internet, w aplikacji mobilnej, telefonicznie lub osobiście w placówkach.

Posiadasz prywatne ubezpieczenie medyczne?

Zapraszamy do Centrum Medycznego Salus! Jesteśmy partnerem najważniejszych operatorów medycznych i firm ubezpieczeniowych na polskim rynku. Dzięki temu możesz w ramach swojego abonamentu/pakietu medycznego szybko, łatwo i wygodnie we wszystkich naszych przychodniach skorzystać z pomocy lekarzy medycyny rodzinnej i lekarzy specjalistów oraz wykonać badania diagnostyczne i laboratoryjne, a także zgłosić się na fizjoterapię w centrum rehabilitacji lub poddać się zabiegowi w oddziale szpitalnym.