Kliknij, by zadzwonić:  Przychodnia  |  Szpital  |  Rehabilitacja  |  Centrum Estetyki Rejestracja online

CENTRUM MEDYCZNE SALUSPRZYCHODNIAPORADNIE SPECJALISTYCZNEPoradnia psychiatryczna

Poradnia psychiatryczna

Poradnia psychiatryczna Centrum Medycznego Salus zajmuje się udzielaniem porad oraz terapią szeregu zaburzeń psychiatrycznych, m.in. schizofrenii, depresji, nerwic, manii prześladowczych, choroby afektywnej dwubiegunowej, anoreksji i bulimii, uzależnień (m.in. alkoholizmu, narkomanii, nikotynizmu i seksoholizmu) oraz ich skutków (psychoza alkoholowa), a także leczeniem zespołu stresu pourazowego, niektórych chorób zawodowych i  zaburzeń emocjonalnych. W odróżnieniu od psychologów lekarze psychiatrii mogą stosować leczenie farmakologiczne, wypisywać recepty na leki i zwolnienia lekarskie oraz kierować pacjentów na leczenie zamknięte w szpitalu psychiatrycznym. W niektórych przypadkach wraz z leczeniem pacjenta wskazane jest objęcie terapią jego bliskich, zwłaszcza członków rodziny.

W Centrum Medycznym Salus prowadzimy również Dzienny Oddział Psychiatryczny, czyli formę długoterminowego leczenia dla pacjentów bez wskazań do leczenia całodobowego, dla pacjentów po pobycie w szpitalu, jako kontynuację leczenia oraz dla pacjentów, u których dotychczasowe leczenie ambulatoryjne nie było wystarczające. Na oddział w Kłodzku przyjmujemy osoby dorosłe, które doświadczają trudności w codziennym funkcjonowaniu (życiu osobistym, rodzinnym, społecznym i/lub zawodowym), spowodowanym problemami natury psychicznej, zaburzeniami nastroju, zaburzeniami lękowych, zaburzeniami pod postacią somatyczną oraz psychoz. Zadaniem oddziału jest poprawa funkcjonowania i samopoczucia chorych, redukcja objawów, zapobieganie nawrotom choroby oraz pomoc w powrocie do pełnionych ról społecznych (zawodowych i osobistych). Przyjęcie na oddziału poprzedzają konsultacje na podstawie ważnego skierowania od lekarza psychiatry. Leczenie trwa do 12 tygodni. Zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku. Pobyt w oddziale dla osób ubezpieczonych jest bezpłatny.

Gdzie w CM Salus przyjmuje psychiatra: Kłodzko, Nowa Ruda, Duszniki-Zdrój

Psychiatrzy w Kłodzku, Nowej Rudzie i Dusznikach-Zdroju zajmują się diagnozowaniem nie tylko chorób psychicznych ale także innych zaburzeń. Różnica pomiędzy chorobą a zaburzeniem polega na tym, że choroba psychiczna zrywa lub bardzo ogranicza kontakt pacjenta z rzeczywistością i zaburza logiczne myślenie, powodując, że zmienia się jego postrzeganie świata i siebie, zaburzenie natomiast nie zmienia postrzegania rzeczywistości i chory myśli realnie.

Do chorób zalicza się schizofrenię, głęboką depresję, głębokie otępienie i krótkotrwałe majaczenie (delirium). Wszystkie choroby psychiczne wymagają koniecznie leczenia psychiatrycznego z zastosowaniem farmakoterapii. Zaburzenia z kolei to np. nerwice, zaburzenia lękowe, przejściowe zaburzenia nastroju, niektóre zaburzenia zachowania, w których kontakt z rzeczywistością jest zachowany. W przypadku zaburzeń potrzebna jest często pomoc psychologa a terapię polegającą na przyjmowaniu leków uzupełnia psychoterapia.

Z konsultacji psychiatry w Kłodzku, Nowej Rudzie i Dusznikach korzystają także pacjenci z depresją, którym dolegliwości związane ze złym nastrojem i brakiem motywacji do wykonywania codziennych czynności utrudniają funkcjonowanie. Wskazaniem do odwiedzenia gabinetu psychiatry jest poczucie braku siły do życia, kłopoty ze snem, z koncentracją, odczuwany lęk i niepokój (szczególnie jeśli jest on nieuzasadniony). Bezwzględnie do psychiatry w Kłodzku, Nowej Rudzie lub Dusznikach-Zdroju powinien trafić pacjent, który ma myśli samobójcze!

Wizytę w gabinecie psychiatry w Kłodzku, Nowej Rudzie lub Dusznikach zaleca się także seniorom, by wykluczyć u nich depresję – która w starszym wieku występuje bardzo często. Czynniki biologiczne związane ze starzeniem się organizmu, takie jak mniejsza zdolność do regeneracji neuronów i zmniejszenie ich liczby mogą zwiększać ryzyko jej wystąpienia. Większa podatność na depresję wynika u osób w starszym wieku także z czynników psychologicznych, takich jak samotność, niepełnosprawność,  poczucie wyobcowania lub bycia niepotrzebnym a także fizjologicznych, takich jak ból wywołany innymi schorzeniami. Apatia i brak energii mogą być łatwo wyeliminowane po postawieniu przez psychiatrę diagnozy i wdrożeniu odpowiedniego leczenia. 

Diagnoza psychiatry w każdym przypadku opiera się na szczegółowym wywiadzie z pacjentem, po którym specjalista proponuje plan leczenia. Terapia powinna być dopasowana do indywidualnych problemów pacjenta i szczegółowo wyjaśniać zasady przyjmowania leków. Nie należy się obawiać farmakoterapii – współczesne leki, przyjmowane np. w przypadku depresji nie mają tak wielu skutków ubocznych, jak kilkadziesiąt lat temu i zazwyczaj nie uzależniają. Prawidłowo przyjmowane leki, pod stałą kontrolą specjalisty, pomagają uporać się z cięższymi momentami w życiu. 

Zarezerwuj wizytę u lekarza

Terminy konsultacji lekarskich w przychodniach Centrum Medycznego Salus w Kłodzku, Nowej Rudzie, Dusznikach-Zdroju, Ząbkowicach Śl. i Bożkowie można rezerwować przez internet, w aplikacji mobilnej, telefonicznie lub osobiście w placówkach.

Posiadasz prywatne ubezpieczenie medyczne?

Zapraszamy do Centrum Medycznego Salus! Jesteśmy partnerem najważniejszych operatorów medycznych i firm ubezpieczeniowych na polskim rynku. Dzięki temu możesz w ramach swojego abonamentu/pakietu medycznego szybko, łatwo i wygodnie we wszystkich naszych przychodniach skorzystać z pomocy lekarzy medycyny rodzinnej i lekarzy specjalistów oraz wykonać badania diagnostyczne i laboratoryjne, a także zgłosić się na fizjoterapię w centrum rehabilitacji lub poddać się zabiegowi w oddziale szpitalnym.