Kliknij, by zadzwonić:  Przychodnia  |  Szpital  |  Rehabilitacja  |  Centrum Estetyki Rejestracja online

CENTRUM MEDYCZNE SALUS ›  PRZYCHODNIA ›  PORADNIE SPECJALISTYCZNE ›  Poradnia alergologiczna

Poradnia alergologiczna

Alergologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób o podłożu alergicznym. Alergia, potocznie nazywana również uczuleniem lub nadwrażliwością, to jedna z najczęściej występujących obecnie chorób, polegająca na nieprawidłowej reakcji organizmu na czynniki środowiskowe, zwane alergenami, które same w sobie zazwyczaj nie są szkodliwe i u osób zdrowych nie wywołują żadnych reakcji. Dotyka zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe, przybierając bardzo różne formy – najczęściej spotykane to alergiczny nieżyt nosa, alergiczne zapalenie spojówek, alergie pokarmowe, wysypki skórne, atopowe zapalenie skóry i astma oskrzelowa.

Diagnozowanie chorób alergicznych jest procesem złożonym, wymagającym wykonania wielu różnorodnych badań. Poradnia alergologiczna Centrum Medycznego Salus zapewnia konsultacje lekarzy specjalistów wraz z wykonaniem testów alergicznych, możliwością wykonania badania spirometrycznego oraz specjalistycznych badań laboratoryjnych w kierunku alergenów.

Gdzie w Centrum Medycznym Salus przyjmuje alergolog: Kłodzko, Ząbkowice Śląskie, Nowa Ruda, Duszniki-Zdrój

U zdrowych osób alergeny nie powodują żadnych objawów ani uczulenia, natomiast u alergików występuję natychmiastowa reakcja podczas kontaktu z alergenem (m.in. kichanie, katar, łzawienie i zaczerwienienie oczu, duszności, opuchlizna, kaszel). Niezwykle podstępne bywają nietolerancje np. na wybrane składniki pokarmowe, ponieważ reakcja np. ból głowy, problemy skórne, wcale nie jest natychmiastowa. Właśnie dlatego, pacjenci często nie są w stanie bez profesjonalnych testów, znaleźć przyczyny swoich problemów lub szukają jej gdzie indziej.

Alergolog Kłodzko

W Centrum Medycznym Salus specjaliści (alergolog Kłodzko) wykorzystują kilka metod diagnostycznych, by jak najlepiej rozpoznać przyczynę alergii lub nietolerancji. Stosują w tym celu: testy z krwi (alergeny oddechowe, alergeny pokarmowe oraz mieszane) i testy skórne. Pierwszą z wymienionych metod sprawdzenia, który alergen nas uczula jest wykonanie testów alergicznych z krwi. W Centrum Medycznym Salus dostępne są następujące panele alergiczne:
• panel alergenów oddechowych – w jego skład wchodzą m.in.: pyłki drzew, zbóż oraz traw, roztocza, naskórki zwierząt, grzyby pleśniowe.
• panel alergenów pokarmowych – w jego skład wchodzą m.in.: mąki, orzechy, owoce morza, mleko, białko, owoce, warzywa.
• panel alergenów mieszany – mix alergenów oddechowych oraz pokarmowych. 

Dokładny opis składu paneli dostępny jest nie tylko u alergologa w Kłodzku, ale także w każdej rejestracji oraz we wszystkich punktach pobrań materiału do badań laboratoryjnych.
Koszt jednego panelu to 164 zł. Badanie wykonać można codziennie (po uprzedniej rejestracji) w punktach pobrań:

• Kłodzko, ul. Łąkowa 5, w godz. 7:00-14:00
• Kłodzko, ul. Letnia 14, w godz. 7:00-14:00
• Kłodzko, ul. Kusocińskiego 3a, dwa punkty czynne w godz. 7:00-12:00
• Duszniki-Zdrój, ul. Polna 5, w godz. 7:00-9:00
• Nowa Ruda, ul. Piłsudskiego 2, w godz. 8:00-10:00
• Nowa Ruda, ul. Wojska Polskiego 7, w pon 8:00-10:30, wt. 8:00-11:00, czw. 7:00-10:30
• Ząbkowice Śląskie, ul. Powstańców Warszawy 8W, pon. i pt., 8:00-11:00
• Bożków, w godz. 8:00-9:00

Pacjent nie musi tych badań wykonywać na czczo, ale ważne jest aby na 5-7 dni przed badaniem nie przyjmował leków na alergię.

Kolejną metodą diagnozowania alergii są testy skórne, które w Salusie wykonywane są pod kontrolą lekarzy alergologów. Koszt konsultacji specjalistycznej u alergologa w Kłodzku wraz z testami wynosi 300 zł. Testy te podobnie jak panele alergiczne mogą być oddechowe (wziewne) lub pokarmowe. W zależności od danych uzyskanych w trakcie zbierania wywiadu lekarz ustala zestaw alergenów, które będą testowane. 

Testy skórne wykonywane są na przedramieniu. Podczas badania pielęgniarka zanurza specjalną igłę w preparacie zawierającym alergeny, a następnie delikatnie nakłuwa skórę. W ten sposób czynniki uczulające przedostają się pod skórę i jeśli rzeczywiście działają na nią alergizująco, wkrótce wokół nacięcia pojawia się zaczerwienienie oraz obrzęk. Po wykonaniu testów, pacjent udaje się na ponowną konsultację do specjalisty w celu dobrania odpowiedniego leczenia. 

Zarezerwuj wizytę u lekarza

Terminy konsultacji lekarskich w przychodniach Centrum Medycznego Salus w Kłodzku, Nowej Rudzie, Dusznikach-Zdroju, Ząbkowicach Śl. i Bożkowie można rezerwować przez internet, w aplikacji mobilnej, telefonicznie lub osobiście w placówkach.

Posiadasz prywatne ubezpieczenie medyczne?

Zapraszamy do Centrum Medycznego Salus! Jesteśmy partnerem najważniejszych operatorów medycznych i firm ubezpieczeniowych na polskim rynku. Dzięki temu możesz w ramach swojego abonamentu/pakietu medycznego szybko, łatwo i wygodnie we wszystkich naszych przychodniach skorzystać z pomocy lekarzy medycyny rodzinnej i lekarzy specjalistów oraz wykonać badania diagnostyczne i laboratoryjne, a także zgłosić się na fizjoterapię w centrum rehabilitacji lub poddać się zabiegowi w oddziale szpitalnym.