Kliknij, by zadzwonić:  Przychodnia  |  Szpital  |  Rehabilitacja  |  Centrum Estetyki Rejestracja online

CENTRUM MEDYCZNE SALUSPRZYCHODNIAPORADNIE SPECJALISTYCZNEPoradnia endokrynologiczna

Poradnia endokrynologiczna

Endokrynologia, jako dziedzina medycyny, zajmuje się zaburzeniami funkcjonowania układu hormonalnego oraz leczeniem pacjentów, u których rozpoznano problemy zdrowotne związane z działaniem wydzielających hormony gruczołów dokrewnych. W poradni endokrynologicznej w Kłodzku oraz podczas wizyt u endokrynologa w Nowej Rudzie zapewniamy konsultacje z doświadczonymi lekarzami, diagnostykę i terapię osób cierpiących m.in. z powodu schorzeń przysadki mózgowej, tarczycy, trzustki, nadnerczy, jąder i jajników.

Endokrynolodzy w Kłodzku i Nowej Rudzie najczęściej leczą takie choroby i zaburzenia, jak niedoczynność i nadczynność tarczycy, choroba Hashimoto, choroba Gravesa-Basedowa, zaburzenia miesiączkowania i problemy z zajściem w ciążę, zaburzenia wzrostu, nadwaga, otyłość i niedobór masy ciała, cukrzyca, osteoporoza oraz dolegliwości okresu menopauzy i andropauzy.

Lekarze endokrynolodzy w diagnostyce chorób wykorzystują szeroki wachlarz badań hormonalnych oraz nowoczesne badania obrazowe (USG, TK, MRI), zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego. W uzasadnionych przypadkach konsultują się z innymi specjalistami zatrudnionymi w Centrum Medycznym Salus, m.in. ginekologami, nefrologami, neurologami, neurochirurgami, laryngologami i chirurgami.

Gdzie w CM Salus przyjmuje endokrynolog: Kłodzko, Nowa Ruda

Pacjenci często szukają u endokrynologa w Kłodzku czy Nowej Rudzie pomocy w związku z zaburzeniami pracy tarczycy. Tarczyca jest największym gruczołem dokrewnym człowieka. Pełni bardzo ważną funkcję, wydzielając hormony, które regulują pracę całego organizmu – tyroksynę (T4) i trijodotyroninę (T3). Hormony tarczycy są niezbędne w przemianach metabolicznych, produkcji energii cieplnej, wpływają na prawidłową pracę całego organizmu. Nad wydzielaniem hormonów tarczycy czuwa inny hormon – TSH (wydzielany przez przysadkę mózgową).

Choroby tarczycy objawiają się niedoczynnością lub nadczynnością tarczycy, albo też przebiegają bez zaburzeń wydzielania hormonów tarczycy. Podstawowe badania, które pozwalają wykryć nieprawidłowości w pracy tarczycy to oznaczenie poziomu TSH, fT4, antyTPO we krwi oraz badanie USG. Badania te pozwalają wykryć wszystkie choroby tarczycy. Jeśli wyniki odbiegają od normy, konieczna jest wizyta u specjalisty endokrynologa i pogłębienie diagnostyki. Warto wspomnieć, że normy TSH różnią się w zależności od wieku i są one znacznie wyższe u osób po 75. roku życia (6-8uIU/ml ), a z  kolei u kobiet planujących ciążę i będących w ciąży powinny wynosić 2-2.5.uIU/ml.

Objawy, które powinny skłonić nas do wizyty u endokrynologa i wykonania badań krwi mogą dotyczyć wszystkich narządów, których pracę reguluje tarczyca. Kontrolne USG tarczycy (dostępne w Centrum Medycznym Salus) powinny wykonać także osoby bez objawów, u których choroby tego gruczołu występowały w rodzinie.

Nadczynność i niedoczynność

Nadczynność tarczycy może się objawiać nadpobudliwością, spadkiem masy ciała, kołataniem serca, zaburzeniami rytmu serca, czasami osłabieniem mięśni i biegunkami. Jeśli nadczynność jest następstwem choroby Gravesa i Basedova może dodatkowo pojawić się pieczenie gałek ocznych, wytrzeszcz, zaburzenie w widzeniu kolorów.
Niedoczynność z kolei może się objawiać suchością skóry, obrzękami, zwolnieniem akcji serca, wzrostem masy ciała, zaparciami, brakiem energii, zmęczeniem, sennością. Może na nią wskazywać osłabienie a także objawy depresji.
Nadciśnienie tętnicze może być objawem nadczynności i niedoczynności tarczycy.

U młodych osób mogą wystąpić nietypowe objawy: trudności z zajściem w ciążę czy zaburzenia miesiączkowania. U dzieci sygnałem problemów z tarczycą mogą być zaburzenia wzrostu, nadpobudliwość, kłopoty szkolne oraz otyłość. 

Zbadać tarczycę powinniśmy kiedy odczuwamy dyskomfort, ból w okolicy szyi lub wyczuwamy obecność guza na szyi. Jeśli USG wykaże obecność zmian ogniskowych w tarczycy, endokrynolog kwalifikuje czy należy wykonać biopsję, by wykluczyć ich nowotworowy charakter.

W związku z tym, że tarczyca daje tak wiele różnorodnych objawów, a jednocześnie większość tych objawów może sugerować zupełnie inne choroby, jedynym sposobem, by diagnozować i leczyć jej schorzenia są badania krwi właściwie zinterpretowane przez lekarza specjalistę. 

Zarezerwuj wizytę u lekarza

Terminy konsultacji lekarskich w przychodniach Centrum Medycznego Salus w Kłodzku, Nowej Rudzie, Dusznikach-Zdroju, Ząbkowicach Śl. i Bożkowie można rezerwować przez internet, w aplikacji mobilnej, telefonicznie lub osobiście w placówkach.

Posiadasz prywatne ubezpieczenie medyczne?

Zapraszamy do Centrum Medycznego Salus! Jesteśmy partnerem najważniejszych operatorów medycznych i firm ubezpieczeniowych na polskim rynku. Dzięki temu możesz w ramach swojego abonamentu/pakietu medycznego szybko, łatwo i wygodnie we wszystkich naszych przychodniach skorzystać z pomocy lekarzy medycyny rodzinnej i lekarzy specjalistów oraz wykonać badania diagnostyczne i laboratoryjne, a także zgłosić się na fizjoterapię w centrum rehabilitacji lub poddać się zabiegowi w oddziale szpitalnym.