Kliknij, by zadzwonić:  Przychodnia  |  Szpital  |  Rehabilitacja  |  Centrum Estetyki Rejestracja online

CENTRUM MEDYCZNE SALUSPRZYCHODNIAPORADNIE SPECJALISTYCZNEPoradnia pulmunologiczna

Poradnia pulmonologiczna

Poradnia pulmonologiczna specjalizuje się w diagnozowaniu i leczeniu chorób układu oddechowego dzieci i dorosłych, wśród nich takich schorzeń, jak astma oskrzelowa, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), ostre, nawracające i przewlekłe zapalenie oskrzeli i oskrzelików, zapalenie płuc, gruźlica, mukowiscydoza, zatorowość płucna i zwłóknienie płuc. W diagnostyce pulmonologicznej pomocny jest szereg badań, począwszy od badań laboratoryjnych i bakteriologicznych, przez badania rentgenowskie klatki piersiowej, bronchoskopię, spirometrię i spirometrię wysiłkową, po tomografię komputerową. Większość z tych badań pacjenci mogą wykonać w placówkach Centrum Medycznym Salus. Ze względu na to, że część chorób układu oddechowego związana jest z innymi schorzeniami, np. alergiami i nowotworami, pacjenci poradni pulmonologicznej konsultowani są niekiedy z lekarzami innych specjalizacji.

Specjaliści pulmonologii Centrum Medycznego Salus w Kłodzku zajmują się również rozpoznawaniem i terapią obturacyjnego bezdechu śródsennego, czyli groźnych dla zdrowia, a nawet życia zaburzeń i zatrzymań oddechu podczas snu, związanych ze zmniejszonym napięciem mięśni górnych dróg oddechowych.

Gdzie w CM Salus przyjmuje pulmonolog: Kłodzko, Ząbkowice Śląskie, Nowa Ruda, Duszniki-Zdrój

Wskazaniem do wizyty w poradni pulmonologicznej powinny być takie objawy, jak świszczący oddech, uczucie ściskania w klatce piersiowej, uciążliwy kaszel, duszności, krwioplucie, nawracające infekcje układu oddechowego, utrata tchu i szybkie męczenie się przy niewielkim wysiłku. 

Do pulmonologa powinniśmy się udać także wtedy, kiedy chorujemy na alergię i znajdujemy się w grupie ryzyka zachorowań na astmę lub kiedy ta choroba występowała w rodzinie a u pacjenta pojawiają się niepokojące objawy, jak duszności, świsty, kaszel. Czynnikiem zwiększającym ryzyko pojawienia się astmy jest także zanieczyszczenie środowiska czy palenie papierosów. W Polsce problem astmy dotyczy 4 milionów ludzi, ale zaledwie u około 30% chorych astma jest prawidłowo zdiagnozowana i leczona. Nie można całkowicie wyleczyć, jednak przestrzeganie zaleceń  pulmonologa i systematyczne przyjmowanie leków a także zmiana nawyków pozwalają kontrolować chorobę i znacząco ograniczyć ilość napadów astmy.

Ponieważ wiele schorzeń, w tym niebezpieczne dla życia nowotwory płuc są wyleczalne tylko wtedy, kiedy zostaną wcześniej wykryte, konsultacja pulmonologa w Kłodzku zalecana wszystkim palaczom – także tym, którzy palą e-papierosy oraz osobom narażonych na wdychanie dymu papierosowego. Powinni oni okresowo wykonywać badania – RTG klatki piersiowej oraz spirometrię.

Pod opieką pulmonologa w Kłodzku znajdują się też pacjenci chorzy na POChP – przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, będącą najczęściej następstwem palenia tytoniu. Jej objawy to poranny kaszel i duszności oraz zadyszka. Chorobę leczy się farmakologiczne a jednym z dodatkowych zaleceń jest ruch oraz natychmiastowe zaprzestanie palenia. 

Wskazaniem do wizyty u specjalisty (pulmonolog Kłodzko) jest także pylica płuc, której najczęściej towarzyszy zapalenie oskrzeli. Pylica jest następstwem magazynowania w miąższu płuc cząsteczek pyłu (np. węglowego lub azbestowego) i rozrostem tkanki włóknistej, spowodowanym przewlekłym drażniącym działaniem czynników pobudzających ten rozrost. W efekcie pacjent zaczyna mieć kaszel, duszności i przewlekłe stany podgorączkowe. Pylicę diagnozuję się za pomocą badania rentgenowskiego. Pylica należy do chorób zawodowych, dotykających m.in. górników czy pracowników kamieniołomów. Niestety nie udaje się jej wyleczyć, można jedynie leczyć jej objawy. 

Ponieważ większość chorób płuc daje podobne objawy (kaszel, duszności i zmęczenie), dla pełnego rozpoznania i wdrożenia leczenia pulmonolog w Kłodzku zleci dodatkową diagnostykę, która polega m.in. na badaniu radiologicznym (RTG klatki piersiowej). W placówkach w Kłodzku – przy ul. Łąkowa 5, Nowej Rudzie, Dusznikach i Bożkowie możliwe jest także wykonanie badanie spirometrycznego, pozwalającego ocenić objętość powietrza wydychanego i wdychanego do płuc. 

Zarezerwuj wizytę u lekarza

Terminy konsultacji lekarskich w przychodniach Centrum Medycznego Salus w Kłodzku, Nowej Rudzie, Dusznikach-Zdroju, Ząbkowicach Śl. i Bożkowie można rezerwować przez internet, w aplikacji mobilnej, telefonicznie lub osobiście w placówkach.

Posiadasz prywatne ubezpieczenie medyczne?

Zapraszamy do Centrum Medycznego Salus! Jesteśmy partnerem najważniejszych operatorów medycznych i firm ubezpieczeniowych na polskim rynku. Dzięki temu możesz w ramach swojego abonamentu/pakietu medycznego szybko, łatwo i wygodnie we wszystkich naszych przychodniach skorzystać z pomocy lekarzy medycyny rodzinnej i lekarzy specjalistów oraz wykonać badania diagnostyczne i laboratoryjne, a także zgłosić się na fizjoterapię w centrum rehabilitacji lub poddać się zabiegowi w oddziale szpitalnym.