Leczenie żylaków

Jak radzić sobie z żylakami? Jaką metodę leczenia zastosować? I dlaczego nie można bagatelizować problemu? Podpowiadamy.

Utrudniony przepływ żylny, w dłuższej perspektywie czasu sprawia , że ściany żył stają się mniej sprężyste. Może to prowadzić do powstania żylaków kończyn dolnych. Szczególnie narażone są tu osoby z nadwagą, prowadzące siedzący tryb życia, a także osoby noszące obciskającą bieliznę i ubrania. Zaawansowane żylaki niestety nie tylko widać, ale i czuć. Pojawieniu się żylaków towarzyszy ból, a także opuchlizna nóg. Pierwszym sygnałem, który powinien zwrócić naszą uwagę na problem jest uczucie ciężkości nóg, któremu może towarzyszyć drętwienie, mrowienie, a czasem skurcze oraz pojawiające się tzw. „pajączki” – fioletowe, drobne, dobrze widoczne na skórze poszerzone żyłki lub popękane małe naczynka krwionośne. Duże żylaki stanowią problem nie tylko estetyczny, ale przede wszystkim medyczny. Mogą prowadzić do owrzodzeń czy krwawień, a także chorób zagrażającym życiu np. zakrzepicy żylnej. 

Diagnostyka i leczenie żylaków

Po wykonaniu badań ultrasonograficznych (Doppler) i konsultacji specjalistycznej w poradni chirurgii naczyniowej, pacjent kierowany jest na leczenie chirurgiczne, które w wielu przypadkach jest najlepszym, a czasami wręcz jedynym rozwiązaniem. Chirurdzy stosują obecnie różne techniki operacyjne, od tradycyjnych metod leczenia chirurgicznego po innowacyjne metody tj. laserowe usunięcie żylaków. W oddziale szpitalnym chirurgii jednego dnia Centrum Medycznego Salus w Kłodzku lekarze korzystają z obu wymienionych techniki leczenia żylaków kończyn dolnych.
W przypadku metody tradycyjnej, chirurg dokonuje nacięć w pachwinie oraz nad kostką lub w połowie łydki, a także od kilku do kilkunastu nacięć na całej kończynie. Następnie niewydolna żyła jest usuwana, a połączone z nią mniejsze obwodnice podwiązywane. Na  rany nakładane są pojedyncze cienkie szwy, które usuwane są po ok. 10 dniach. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu podpajęczynówkowym. Pobyt w oddziale trwa dobę.
Do innowacyjnego leczenia żylaków specjaliści Centrum Medycznego Salus wykorzystują rozwiązania laserowe EVLT (Endovenous Laser Treatment for Varicose Veins). Metoda ta jest obecnie bardzo popularnym sposobem usuwania żylaków, znajdującym zastosowanie zarówno w początkowych, jak i bardzo zaawansowanych stadiach rozwoju zmian żylnych kończyn dolnych. Leczenie za pomocą światła laserowego jest zaliczane do szeroko pojętej grupy metod termoablacji, czyli termicznego uszkodzenia nieprawidłowych naczyń żylnych. Wzrost temperatury w przypadku metody EVLT jest osiągany dzięki wewnątrznaczyniowej emisji impulsów laserowych, które oddziałują na ścianę żylaka i zapoczątkowują kaskadę procesów, będących fizjologiczną odpowiedzią na bodziec termiczny. Rezultatem jest zarośnięcie, a następnie  kompletny zanik żylaka. W metodzie EVLT stosowane jest znieczulenie nasiękowe, polegające na ostrzyknięciu okolicy żylaka dużą ilością rozcieńczonego środka znieczulającego pod kontrolą aparatu USG.
Przed zabiegiem lekarz dokonuje tzw. mapowania żylaków. Polega ono na wyznaczeniu ich przebiegu przy wykorzystaniu aparatu USG i zaznaczeniu na skórze miejsc, w których należy dokonać nakłucia. Następnie, pod kontrolą ultrasonograficzną, chore naczynie jest nakłuwane. W kolejnym etapie specjalista wprowadza do naczynia prowadnik, na który zakładana jest koszulka naczyniowa i wprowadza cewnik zawierający światłowód. Kiedy lekarz uruchamia generator światła laserowego i powoli wyciąga światłowód z wnętrza żylaka, impulsy laserowe doprowadzają do zamknięcia kolejnych odcinków naczynia. Zabieg trwa około 1 godziny.  

Rekonwalescencja 

Po około godzinie osoba poddawana zabiegowi wykonuje krótki spacer. Jeżeli nie pojawią się skutki uboczne leczenia i pacjent czuje się dobrze, może powrócić do swoich codziennych aktywności. Wizyta kontrolna, służąca ocenie klinicznej i ultrasonograficznej, zalecana jest po 1 tygodniu i po 6 miesiącach od zabiegu. Postęp w tej dziedzinie medycznej zmierza do eliminacji nawrotów, poprawy efektu zdrowotnego i estetycznego, zminimalizowania urazowości zabiegu oraz skrócenia czasu rekonwalescencji.
Dzięki stosowaniu nowoczesnych technik operacyjnych, do niezbędnego minimum skrócić można pobyt pacjenta w szpitalu. Doskonałe przygotowanie zawodowe i duże doświadczenie lekarzy i pielęgniarek, wysokiej klasy wyposażenie medyczne szpitala oraz wypracowane przez lata i ściśle przestrzegane przez personel procedury, gwarantują zadowalające efekty zabiegów.
Zabiegi usunięcia żylaków w ramach chirurgii jednego dnia w szpitalu CM Salus w Kłodzku, realizowane są komercyjnie. 

Informacje i rejestracja na zabieg pod numerem infolinii CM Salus: 74 640 44 44; oddział szpitalny: 512270793

Leave a reply