Kliknij, by zadzwonić:  Przychodnia  |  Szpital  |  Rehabilitacja  |  Centrum Estetyki Rejestracja online

CENTRUM MEDYCZNE SALUSSZPITALZABIEGIZmniejszanie piersi (mammoplastyka)

Zmniejszanie piersi (mammoplastyka)

Kobiety, które zostały obdarzone przez naturę zbyt dużym i ciężkim biustem, mogą mieć różnego rodzaju problemy zdrowotne związane z nadmiernym obciążeniem. Najczęściej są to permanentne bóle karku, pleców i ramion, bolesne zmiany skórne (np. bruzdy i blizny od ramiączek biustonosza), odparzenia pod piersiami, a nawet trudności z oddychaniem i zniekształcenia kręgosłupa. Obfity biust może również powodować duży dyskomfort psychiczny, wpływając na relacje społeczne i życie emocjonalne jego posiadaczki. Operację zmniejszenia piersi (mammoplastykę) przeprowadza się więc zazwyczaj raczej ze wskazań funkcjonalnych niż estetycznych. Nie należy jednak wykonywać takich zabiegów chirurgicznych u kobiet, które planują macierzyństwo i karmienie piersią.

Operacyjne zmniejszanie piersi

Cięcie zazwyczaj przebiega wokół brodawki i dalej w kształcie kotwicy pionowo w dół oraz w fałdzie podpiersiowym. Po częściowym usunięciu gruczołu wraz ze skórą i tkanką podskórną przemieszcza się brodawkę w nowe miejsce (w razie potrzeby zmniejszana jest także jej otoczka) i rany zszywa się, kształtując nową pierś. Cała operacja redukcji obu piersi trwa około 3-5 godzin.

W miejscu po usunięciu gruczołu pozostawia się dreny na okres około 48 godzin. Po zszyciu ran zakłada się opatrunek elastyczny wokół klatki piersiowej, który pozostaje do zagojenia, czyli przez około 7-10 dni. W ciągu kilku pierwszych dni po operacji może utrzymywać się ból, który ustępuje po zwykłych środkach przeciwbólowych. Obrzęk i zasinienia mogą utrzymywać się przez kilka tygodni.

Blizny w miejscu cięć – początkowo różowe, twarde i wyraźne – stopniowo dojrzewają i stają się miękkie, blade i słabo widoczne w ciągu kilku miesięcy do roku. Niestety, nigdy nie znikają bez śladu. Po operacji piersi mogą być bardziej bolesne w okresie przed i w czasie miesiączki. Osłabienie czucia brodawki może utrzymywać się przez kilka miesięcy, ale u zdecydowanej większości pacjentek ma charakter przemijający.

Znieczulenie

› operacja wykonywana w znieczuleniu ogólnym (pod narkozą)

Pobyt w oddziale

› od 1 do 2 dni

Niezdolność do pracy zawodowej – rekonwalescencja

› większość kobiet powraca do pracy w ciągu 2-3 tygodni; zazwyczaj jednak potrzeba ok. 6-12 miesięcy, aby piersi osiągnęły swój ostateczny kształt

Zalecenia po zabiegu

› ograniczenie ruchów ramion i pływania, unikanie podnoszenia ciężkich przedmiotów, powstrzymanie się od seksu przez okres 3-4 tygodni

› wskazane jest noszenie biustonosza przez całą dobę przez 5-6 tygodni po operacji

Umów się na zabieg

Wypełnij poniższy formularz kontaktowy, jeśli chcesz umówić wizytę lub zabieg, zadać pytanie, podzielić się opinią lub pomysłem. Nasz zespół odpowie na Twoją wiadomość najszybciej, jak to tylko możliwe.

Tylko cyfry, bez spacji, myślników i znaków specjalnych