Kliknij, by zadzwonić:  Przychodnia  |  Szpital  |  Rehabilitacja  |  Centrum Estetyki Rejestracja online

CENTRUM MEDYCZNE SALUSSZPITALZABIEGIZatoka włosowa (torbiel włosowa)

Zatoka włosowa (torbiel włosowa)

Zatoka włosowa, nazywana również torbielą włosową, to choroba zapalna atakująca tkankę podskórną pomiędzy pośladkami na wysokości kości ogonowej lub krzyżowej. Objawia się powstaniem pod skórą przestrzeni z jednym lub więcej otworami, przez które wydostaje się ropa. Pojawieniu się zmian towarzyszy ból, może również dojść do obrzęku i zaczerwienienia, a nawet dreszczy i gorączki. Torbiel włosowa dotyka przede wszystkim mężczyzn o ciemnych włosach, którzy prowadzą siedzący tryb życia, nie przestrzegają zasad higieny i cierpią na nadmierną potliwość.Według wielu autorów, leczeniem wykazującym najmniejszy odsetek nawrotów i powikłań jest radykalne leczenie operacyjne. Stosunkowo często stosowaną metodą o dużej skuteczności jest oszczędne wycięcie z pozostawieniem rany do wygojenia przez ziarninowanie. Zabieg może być przeprowadzony w warunkach ambulatoryjnych lub szpitalnych. Dokonuje się nacięć bocznie od linii pośrodkowej, usuwa się torbiel, przetoki wraz ze wszystkimi ujściami zewnętrznymi i pozostawia się ranę otwartą do wygojenia się. Metoda jest skuteczna (u ok. 85% nie dochodzi do ponownego wykształcenia się zatoki) i jest postępowaniem z wyboru u pacjentów z przewlekłymi, niepowikłanymi torbielami.

Popularną wśród chirurgów metodą jest wycięcie torbieli z marsupalizacją. Polega ona na otwarciu i zrobieniu dostępu do kanału, a następnie wyłyżeczkowaniu martwych tkanek. Po oczyszczeniu zszywa się brzegi rany z tkanką włóknistą kanału. Wygojenie rany trwa przeważnie ok. 6 tygodni, a nawroty należą do rzadkości i oscylują w granicach 4-13%.

Znieczulenie

› zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym lub podpajęczynówkowym

Pobyt w oddziale

› od kilku godzin do 2 dni

Zalecenia po zabiegu

›rana podczas gojenia powinna być codziennie myta, w niektórych przypadkach potrzebna jest profilaktyka antybiotykowa

› początkowo zalecana jest cotygodniowa kontrola w gabinecie zabiegowym u lekarza prowadzącego, poźniej w razie potrzeby, zależnie od zastosowanej techniki

› po 10 dniach zdejmowane są szwy skórne

› co 2 tygodnie przez co najmniej 3 miesiące od zagojenia należy golić bardzo dokładnie okolicę rany pooperacyjnej

› według wielu autorów bardzo skutecznym rozwiązaniem zapobiegającym nawrotom torbieli włosowej jest depilacja laserowa okolicy krzyżowo-guzicznej

Niezdolność do pracy zawodowej – rekonwalescencja

› od 1 do 4 tygodni

Umów się na zabieg

Wypełnij poniższy formularz kontaktowy, jeśli chcesz umówić wizytę lub zabieg, zadać pytanie, podzielić się opinią lub pomysłem. Nasz zespół odpowie na Twoją wiadomość najszybciej, jak to tylko możliwe.

Tylko cyfry, bez spacji, myślników i znaków specjalnych