Kliknij, by zadzwonić:  Przychodnia  |  Szpital  |  Rehabilitacja  |  Centrum Estetyki Rejestracja online

CENTRUM MEDYCZNE SALUSSZPITALINFORMACJE DLA PACJENTÓWZaplanuj swój zabieg

Jak zaplanować swój zabieg w szpitalu CM Salus

Wiemy doskonale, że dla większości pacjentów zabieg operacyjny lub diagnostyczny w warunkach szpitalnych to wydarzenie, które zaburza codzienny rytm życia i pracy, może też wiązać się ze stresem i różnego rodzaju wątpliwościami i pytaniami. Dlatego w oddziale chirurgii jednego dnia Centrum Medycznego w Kłodzku zatrudniamy profesjonalny zespół ludzi, odpowiednio przygotowanych do tego, żeby nie tylko sprawnie i bezpiecznie rozwiązać problem medyczny pacjenta, ale też służyć mu wsparciem i pomocą na każdym etapie procesu leczenia i rehabilitacji.

Aby ułatwić Państwu przejście przez ten proces, czasem dość długi i skomplikowany, choć zazwyczaj krótszy i prostszy niż może się wydawać, przygotowaliśmy ten krótki poradnik.

  • Krok 1: Kontakt z koordynatorem oddziału

    Koordynator oddziału chirurgii jednego dnia to jedna z tych osób, które posiadają najszerszą wiedzę na temat funkcjonowania tej jednostki CM Salus, dlatego z wszelkimi pytaniami – zarówno tymi pozornie banalnymi, jak i tymi bardziej szczegółowymi – warto w pierwszej kolejności zwracać się właśnie do niej.

    Od koordynatora dowiecie się, jakie zabiegi wykonujemy, kiedy są wolne terminy, jacy lekarze u nas pracują, jakie są koszty poszczególnych procedur, jak przygotować się do zabiegu, jakie dokumenty i badania są potrzebne itd. Koordynator może również zarezerwować termin pierwszych konsultacji lekarskich, a później przez cały czas pozostaje do dyspozycji pacjentów, jeśli zajdzie potrzeba udzielenia jakiejkolwiek dodatkowej informacji lub pomocy.

  • Krok 2: Konsultacje z chirurgiem

    Przedoperacyjne konsultacje to trwające około pół godziny spotkanie z chirurgiem, który będzie wykonywać zabieg, służące zaplanowaniu indywidualnego procesu leczniczego. Podczas konsultacji lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem, aby uzyskać wszelkie informacje niezbędne do szybkiego i bezpiecznego przeprowadzenia zabiegu, zapoznaje się z posiadaną przez pacjenta dokumentacją medyczną, może także wykonać dodatkowe badania lub zlecić ich wykonanie.

    To również czas dla pacjentów na zadawanie chirurgowi wszelkich pytań, które przyjdą im do głowy – obawy i wątpliwości związane z zabiegiem wynikają najczęściej z niedostatecznej wiedzy na jego temat, dlatego uzyskanie wyczerpujących informacji pozwala zredukować stres i uniknąć niepotrzebnych komplikacji.

    Po konsultacjach z chirurgiem pacjenci w recepcji oddziału ustalają termin zabiegu oraz otrzymują niezbędne dokumenty (m.in. umowę, zgody i zalecenia przedoperacyjne) i skierowania na badania wymagane przed zabiegiem.

  • Krok 3: Umowa i płatności

    W oddziale chirurgii jednego dnia CM Salus w Kłodzku wykonujemy zarówno zabiegi komercyjne, czyli płatne, jak i zabiegi, których koszty ponosi Narodowy Fundusz Zdrowia. W przypadku zabiegów komercyjnych pacjent zobowiązany jest do pokrycia całości należności za zabieg przed jego przeprowadzeniem (możliwe jest uzyskanie finansowania w systemie ratalnym na korzystnych warunkach u naszego partnera kredytowego – informacji na ten temat udziela personel oddziału). Szczegóły płatności opisane są w umowie, którą pacjent zawiera wcześniej z CM Salus w Kłodzku.

  • Krok 4: Badania i szczepienia

    W dniu zawarcia umowy pacjent zobowiązuje się do przedstawienia w określonym czasie wyników badań wymaganych do zastosowania znieczulenia i przeprowadzenia zabiegu. Zlecone badania pacjenci wykonują we własnym zakresie – można je zrobić w laboratoriach CM Salus. Ze względu na to, że na wyniki niektórych badań czeka się nawet tydzień lub dłużej, lepiej nie odkładać ich wykonania na ostatnią chwilę.

    Wszystkim pacjentom poddawanym zabiegom w oddziale chirurgii jednego dnia CM Salus w Kłodzku zaleca się zaszczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątropy typu B – część pacjentów przeszła całą serię takich szczepień w młodości i nie muszą ich powtarzać, pozostali mogą poddać się im przed zabiegiem. Szczepienie przeciwko WZW typu B składa się z 3 dawek szczepionki: 1 dawka, 2 dawka 4 tygodnie później i 3 dawka 5 miesięcy później. Odporność nabywa się już po drugiej dawce. Szczepienie nie jest refundowane przez NFZ. Można je wykonać w placówkach CM Salus.

  • Krok 5: Przygotowanie do zabiegu

    Przeprowadzenie zabiegu może wymagać od pacjenta wprowadzenia określonych zmian w trybie życia, jadłospisie i nawykach. Część z nich należy wprowadzić nawet z wielotygodniowym wyprzedzeniem (np. zakaz palenia papierosów czy picia alkoholu, zakaz lub konieczność ograniczenia stosowania niektórych leków, suplementów i produktów spożywczych), warto więc już na początku zapoznać się ze wszystkimi zaleceniami, aby w żaden sposób nie narażać niepotrzebnie własnego zdrowia i życia – przestrzeganie ich pozwala uniknąć komplikacji podczas zabiegu oraz powikłań pooperacyjnych.

    Szczegółowe informacje na temat przygotowania się do konkretnych zabiegów pacjenci znajdą na naszej stronie internetowej w sekcji „Przygotowanie do zabiegu” oraz dokumentacji otrzymanej od personelu oddziału razem z umową na wykonanie zabiegu.

  • Krok 6: Kwalifikacja anestezjologiczna

    Przed zabiegiem pacjent spotyka się z anestezjologiem, który będzie znieczulał go do zabiegu i czuwał nad jego bezpieczeństwem przez cały czas jego trwania. Spotkanie to  rozpoczyna się od zapoznania się przez lekarza z dostarczoną dokumentacją medyczną oraz aktualnymi wynikami badań, a także omówienia wypełnionej wcześniej przez pacjenta ankiety anestezjologicznej. Konsultacje służą ocenie stanu klinicznego i psychicznego pacjenta. Opierając się na tych informacjach anestezjolog dokonuje wyboru metody znieczulenia i przedstawia ją pacjentowi, ze szczególnym uwzględnieniem ryzyka związanego ze znieczuleniem.

    Po uzyskaniu od lekarza wyczerpujących informacji pacjent pisemnie potwierdza, że wyraża zgodę na planowany rodzaj znieczulenia, po czym jest informowany o ewentualnych badaniach i konsultacjach lekarskich, które powinien dodatkowo wykonać, oraz tzw. premedykacji, czyli przygotowaniu się do zabiegu za pomocą odpowiednich lekarstw.

  • Krok 7: Zabieg

    O dokładnej godzinie wykonania zaplanowanego zabiegu pacjent powiadamiany jest telefonicznie najpóźniej z jednodniowym wyprzedzeniem. Ze względu na wymagania związane ze znieczuleniem pacjent musi bezwzględnie przestrzegać ograniczeń dotyczących diety i stosowania leków, o których został wcześniej poinformowany przez chirurga i anestezjologa.

    W dniu zabiegu pacjent powinien zgłosić się w recepcji oddziału chirurgii jednego dnia CM Salus z dokumentem tożsamości, oryginałami aktualnych wyników badań oraz wszelką inną niezbędną dokumentacją medyczną, a także zażywane na stałe leki oraz niezbędne zaopatrzenie medyczne (np. ortezy, pończochy uciskowe itp.). Pacjenci, którzy po zabiegu pozostają w oddziale na co najmniej jedną noc, powinni zabrać ze sobą także ręcznik, bieliznę osobistą i ubranie na zmianę, pantofle i kosmetyki. Wskazane jest również, a w przypadku wielu zabiegów wręcz wymagane stawienie się w oddziale bez makijażu, lakieru i tipsów na paznokciach oraz bez biżuterii.

    W przypadku zabiegów komercyjnych najpóźniej w dniu zabiegu należy dokonać również pełnej zapłaty – można to zrobić z wyprzedzeniem przelewem albo na miejscu kartą lub gotówką.

    Po dopełnieniu formalności opiekę nad pacjentem przejmuje wykwalifikowany personel oddziału, czyli zgrany i doświadczony zespół lekarsko-pielęgniarski, który służy wszelką pomocą i informacjami. Po zabiegu wymagającym znieczulenia ogólnego pacjenci z sali operacyjnej transportowani są na salę wybudzeniową, gdzie ich stan monitorują wykwalifikowane pielęgniarki anestezjologiczne, a później przenoszeni do 1- lub 2-osobowych sal chorych, wyposażonych w wygodne łóżka, łazienki przystosowane do potrzeb osób po operacjach oraz nowoczesne telewizory.

  • Krok 8: Rekonwalescencja i wizyty kontrolne

    Po zabiegu lekarz ustala z pacjentem terminy wizyt kontrolnych oraz przekazuje precyzyjne wytyczne dotyczące procesu rekonwalescencji, których przestrzeganie jest jednym z warunków szybkiego i sprawnego powrotu do zdrowia i formy. Dotyczy to szczególnie zalecanych zabiegów rehabilitacyjnych, które są jednym z najskuteczniejszych narzędzi przywracania sprawności i zwalczania bólu – w tym zakresie fachowe wsparcie zapewniają fizjoterapeuci Centrum Medycznym Salus, z których pomocy można skorzystać w placówkach w Kłodzku, Dusznikach-Zdroju, Nowej Rudzie i Bożkowie.

    Pacjentów oddziału szpitalnego, którzy po zabiegu wymagają dłuższego regenerującego odpoczynku, zachęcamy również do skorzystania z oferty zabytkowej, kameralnej Villi Dębowa w Polanicy-Zdroju, jednego z najwyżej ocenianych i zapewniających najwyższy standard pobytu pensjonatów w Sudetach.

Umów się na zabieg

Wypełnij poniższy formularz kontaktowy, jeśli chcesz umówić wizytę lub zabieg, zadać pytanie, podzielić się opinią lub pomysłem. Nasz zespół odpowie na Twoją wiadomość najszybciej, jak to tylko możliwe.

Tylko cyfry, bez spacji, myślników i znaków specjalnych

Posiadasz prywatne ubezpieczenie medyczne?

Zapraszamy do Centrum Medycznego Salus! Jesteśmy partnerem najważniejszych operatorów medycznych i firm ubezpieczeniowych na polskim rynku. Dzięki temu możesz w ramach swojego abonamentu/pakietu medycznego szybko, łatwo i wygodnie we wszystkich naszych przychodniach skorzystać z pomocy lekarzy medycyny rodzinnej i lekarzy specjalistów oraz wykonać badania diagnostyczne i laboratoryjne, a także zgłosić się na fizjoterapię w centrum rehabilitacji lub poddać się zabiegowi w oddziale szpitalnym.