Kliknij, by zadzwonić:  Przychodnia  |  Szpital  |  Rehabilitacja  |  Centrum Estetyki Rejestracja online

CENTRUM MEDYCZNE SALUSSZPITALZABIEGIZapalenie kaletki maziowej

Zapalenie kaletki maziowej (bursitis)

Jak sama nazwa wskazuje to zapalenie jednej lub więcej kaletek maziowych (woreczków wypełnionych płynem), znajdujących się między brzuścami mięśni a kośćmi. Kaletki maziowe znajdują się w miejscach, gdzie mięśnie i ścięgna przesuwają się po kościach. Kaletki maziowe produkują śliską substancję, która zmniejsza tarcie, nawilża staw i ułatwia ślizganie się mięśni i ścięgien podczas ruchu. Gdy wystąpi zapalenie kaletki maziowej, staw staje się obrzęknięty i bolesny. Ból jest dodatkowo nasilany przez ruch. Zapalenie kaletek maziowych występuje najczęściej w obrębie stawu łokciowego, barkowego, biodrowego i kolanowego, ale może dotyczyć również innych stawów (np. zapalenie kaletki ścięgna Achillesa lub zapalenie kaletki kulszowej). Zazwyczaj jego przyczyną są przeciążenia i urazy, np. na skutek wykonania gwałtownego ruchu przez nieprzygotowane do wysiłku mięśnie podczas uprawiania sportu, oraz długotrwałe wykonywanie pracy w nienaturalnej pozycji. Na wystąpienie tego schorzenia najbardziej narażone są osoby między 15. a 50. rokiem życia.

Czasami lekarz może zdecydować się na nakłucie kaletki i usunięcie z niej płynu w celu zmniejszenia dolegliwości. Operację należy rozważyć, gdy leczenie farmakologiczne (doustnie niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi lub antybiotykami albo przez iniekcję glikokortykosterydami) nie przynosi pożądanych rezultatów oraz gdy zapalenia nawracają z dużą częstością. Przypadki zaniedbane, nie leczone lub o długotrwałym przebiegu mogą wymagać zabiegu operacyjnego, polegającego na wycięciu chorej kaletki.

Znieczulenie

› zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym lub odcinkowym

Pobyt w oddziale

› do kilku godzin

Zalecenia po zabiegu

› należy starać się nie zamoczyć rany pooperacyjnej przez 24 godziny po zabiegu

› opatrunki należy zmieniać codziennie przemywając ranę środkami odkażającymi (octenisept, woda utleniona, spirytus salicylowy) i utrzymywać ja w czystości

› w przypadku zaczerwienienia, bólu i obrzęku rany pooperacyjnej oraz gorączki należy skontaktować się z lekarzem

› po 7-10 dniach następuje wizyta kontrolna w przychodni, podczas której zdejmuje się szwy i kontroluje gojenie.

Rekonwalescencja

› niezdolność do pracy zawodowej – od 1 do 4 tygodni

Umów się na zabieg

Wypełnij poniższy formularz kontaktowy, jeśli chcesz umówić wizytę lub zabieg, zadać pytanie, podzielić się opinią lub pomysłem. Nasz zespół odpowie na Twoją wiadomość najszybciej, jak to tylko możliwe.

Tylko cyfry, bez spacji, myślników i znaków specjalnych
Skip to content