Z Salusem przez życie
Pacjenci poradni pediatrycznej Centrum Medycznego Salus mogą liczyć na kompleksową opiekę od noworodka przez cały okres dzieciństwa i dorastania. Zespół wykwalifikowanych specjalistów dba o zdrowie i bezpieczeństwo naszych młodych pacjentów na każdym etapie ich rozwoju.
Zależy nam na tym, by najmłodsi pacjenci, będący pod naszą opieką mieli łatwy i szybki dostęp zarówno do badań diagnostycznych, jak i do lekarzy specjalistów. By mogli korzystać z zabiegów rehabilitacji ambulatoryjnej pod okiem doświadczonych fizjoterapeutów oraz z badań laboratoryjnych. Pozwala to w znaczący sposób skrócić czas leczenia i zminimalizować stres związany z badaniami lekarskimi. Rodzicom zaś daje poczucie bezpieczeństwa i pewność, że ich dziecko ma zapewnioną właściwą opiekę medyczną.
W Centrum Medycznym Salus rodzice mogą skorzystać nie tylko z porad pediatry, specjalisty chorób dziecięcych, oraz wsparcia pielęgniarek i doświadczonych położnych, ale także z konsultacji neonatologa i specjalistów, takich jak kardiolog, endokrynolog, alergolog, chirurg, ortopeda, podolog czy fizjoterapeuta. Tak dobrany zespół gwarantuje odpowiednią diagnostykę, szybką pomoc w najróżniejszych schorzeniach oraz stałą opiekę.
Pediatrzy w Centrum Medycznym Salus
Nasi pediatrzy zajmują się kompleksową opieką nad dziećmi, dbając o ich zdrowie od okresu niemowlęcego aż po osiągnięcie dorosłości. Sprawują opiekę zarówno nad chorymi, jak i zdrowymi pacjentami. Jako specjaliści chorób dziecięcych, zajmują się diagnozowaniem i leczeniem chorób i dolegliwości występujących u dzieci w każdym wieku. Konsultują takie dolegliwości, jak kaszel, katar, podwyższona temperatura, kolki, biegunki, zaparcia, wymioty, wysypki i inne zmiany na skórze oraz inne przypadki złego samopoczucia dziecka. Zadaniem pediatry jest też skierowanie pacjenta na badania diagnostyczne (m.in. badania laboratoryjne, kompleksowe badania układu kostnego, jamy brzusznej, układu oddechowego, serca, węzłów chłonnych, a także badanie neurologiczne) i do odpowiedniego specjalisty w razie stwierdzenia nieprawidłowości. Pediatrzy CM Salus przeprowadzają szczepienia obowiązkowe, jak i dodatkowe, o których decydują rodzice.
Aktualnie małymi pacjentami CM Salus opiekuje się 7 specjalistów:
Lek. Edyta Misiaszek – specjalista pediatra i medycyny rodzinnej
Lek. Aleksandra Mazur – specjalista medycyny rodzinnej
Lek. Teresa Dobrzańska – specjalista pediatra
Lek. Aniela Sztark – specjalista pediatra
Lek. Piotr Jankowski – specjalista neonatolog
Lek. Joanna Góras – specjalista pediatra
Lek. Jolanta Pszeniczna – pediatra, neonatolog, która zajmuje się schorzeniami i wadami wrodzonymi u noworodków.
Diagnostyka laboratoryjna
We wszystkich Punktach Pobrań Centrum Medycznego Salus (Kłodzko – 3 punkty, Duszniki, Nowa Ruda, Bożków) dostępne są specjalne panele profilaktyczne, opracowane z myślą o najmłodszych pacjentach: alergologiczny, pediatryczny i kompleksowy dla dzieci oraz inne badania, przewidziane w tzw. koszyku świadczeń Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ). Materiał do badań można oddawać od poniedziałku do piątku w godz. 7:00-14:00. Istnieje możliwość pobrania krwi także w każdą pierwszą sobotę miesiąca w godzinach 8:00-11:00 tak, aby dziecko nie musiało opuszczać lekcji w szkole. Wykwalifikowany personel Punktów Pobrań pomoże zminimalizować stres zarówno dziecka, jak i rodzica związany z pobraniem krwi. Czuwają nad tym nasze ekspertki od igły: Irena Bienasz, Patrycja Skóra i Wioletta Gabryś.
USG już u noworodków
Od lutego 2019 r. lekarze Centrum Medycznego Salus mają do dyspozycji kolejny nowoczesny ultrasonograf z zestawem głowic, które umożliwiają wykonywanie USG już u noworodków. Każda z głowic służy do innych zadań. Głowica konweksowa pozwala na wykonanie USG brzucha i USG przezciemiączkowego, głowica liniowa jest używana do badania płuc, naczyń czy tarczycy, zaś echokardiograficzna służy do specjalistycznych badań serca i wielkich naczyń.
Badanie ultrasonograficzne, wykorzystując fale ultradźwiękowe (fale o wysokiej częstotliwości) umożliwia zobrazowanie wnętrza ciała (tkanek miękkich). Dr n. med. Ewa Syweńki, przyjmująca w Centrum Medycznym Salus podkreśla, że podczas takiego badania dziecko nie jest narażone na żadne szkodliwe promieniowanie np. jonizujące, jak ma to miejsce w badaniach z wykorzystaniem promieniowania rentgenowskiego.
W Salusie wykonywane są badania przesiewowe, zwane skriningowymi, czyli m.in. USG stawów biodrowych oraz USG przezciemiączkowe i USG jamy brzusznej. Te badania mogą być przeprowadzone u każdego noworodka czy niemowlęcia jako badania profilaktyczne, nawet gdy nie podejrzewamy żadnej choroby czy wady. Oprócz badań profilaktycznych oferujemy także badania USG z konkretnych wskazań: m.in. USG stawów, tkanek miękkich, tarczycy, jąder, węzłów chłonnych, płuc, serca i rdzenia kręgowego.
Badanie USG u małych dzieci jest ważne, ponieważ umożliwia wykrycie nieprawidłowości w budowie narządów, bądź guzów nowotworowych, zanim pojawią się objawy kliniczne, czyli w okresie kiedy szanse na wyleczenie są największe. Szczególnie ważne jest tutaj USG jamy brzusznej.
Zdrowy rozwój od narodzin
Poza rutynowymi wizytami u pediatry przy okazji obowiązkowych szczepień, mali pacjenci korzystają w Centrum Medycznym Salus z kompleksowych przeglądów stanu zdrowia – tzw. bilansów zdrowia. Realizujemy też szczepienia ochronne zgodne z obowiązkowym kalendarzem szczepień a także szczepienia dodatkowe zalecane (pneumokoki, menigokoki, rotawirusy i inne). CM Salus na stałe współpracuje również ze specjalistami rehabilitującymi niemowlęta i dzieci metodami Vojta lub NDT-Bobath, którzy przyjmują małych pacjentów na terapię w Kłodzku. W zdrowy rozwój dzieci włączają się także: ortopedzi, kardiolodzy, położne, podolog, endokrynolog, neurolog, alergolog, czy zespół poradni zdrowia psychicznego.
W trosce o zdrowy rozwój pacjentów prowadzimy również profilaktyczne akcje informacyjne w ramach promocji zdrowia i zdrowego trybu życia. Można się u nas zgłosić na warsztaty pierwszej pomocy. Są one szczególnie przydatne dla rodziców maluszków, ponieważ przygotowują ich do radzenia sobie w różnych krytycznych sytuacjach np, w przypadku zakrztuszenia, zanim dotrze do dziecka fachowa pomoc.
Opieka położnej
Położne w Centrum Medycznym Salus sprawują ogólną opiekę nad kobietami w każdym wieku i na każdym etapie życia. Ich wsparcie nie ogranicza się do okresu ciąży i opieki nad noworodkiem. Z doradztwa i badań mogą skorzystać także dziewczynki w okresie dorastania oraz starsze nastolatki.
Położne sprawują opiekę przedporodową nad ciężarnymi pacjentkami, przygotowując je do porodu, zarówno od strony fizycznej – medycznej, jak i emocjonalnej, zmniejszając lęk przed porodem i opieką nad dzieckiem oraz zapewniając większe poczucie bezpieczeństwa. Dbają też o profilaktykę, wpływając na kształtowanie zachowań prozdrowotnych (dieta, aktywność fizyczna i zdrowy styl życia) w okresie ciąży, podczas porodu, połogu i podczas opieki nad noworodkiem i niemowlęciem.
Położne Centrum Medycznego Salus działają w oparciu o najnowsze standardy okołoporodowe, które weszły w życie w styczniu br. Oznacza to, że wraz z ciężarnymi pacjentkami, tworzą w początkowym etapie ciąży plan opieki przedporodowej, obejmujący wszystkie procedury medyczne konieczne do wykonania w czasie ciąży. Uwzględnia się w nim także możliwość zakwalifikowania ciężarnej do programów zdrowotnych, w tym badań prenatalnych i badań echokardiograficznych płodu. Plan porodu obejmuje wszystkie elementy postępowania medycznego podczas porodu. Zapisuje się w nim także planowane miejsce porodu. Jest on dołączany do dokumentacji przyszłej mamy i można go modyfikować na bieżąco, w zależności od zmieniającej się sytuacji. – Pierwsza wizyta położnej po narodzinach dziecka odbywa się po wypisie mamy i malucha ze szpitala. Szpital informuje przychodnię o wypisie, metryczka dziecka trafia do poradni. W ten sposób położna dowiaduje się o istnieniu nowego podopiecznego i może umówić się z mamą na pierwszą wizytę – mówi Patrycja Wachowska, położna z poradni ginekologiczno-położniczej Salus w Kłodzku. – Można także samodzielnie zapisać dziecko do poradni POZ i wówczas umawiać się z położną. Podczas pierwszej wizyty położna bada noworodka, ocenia jego rozwój, przeprowadza wywiad i zakłada dokumentację. Decyduje o tym, kiedy ma nastąpić pierwsza wizyta lekarska po wypisie ze szpitala – czy konieczna jest szybka konsultacja, czy można z tym trochę poczekać. Zaleca się, by pierwsza wizyta u pediatry nastąpiła pomiędzy 10 a 14 dniem życia dziecka. Podczas pierwszej i kolejnych wizyt położna uczy mamę, jak dbać o higienę noworodka, jak kąpać, pielęgnować jego skórę i kikut pępowiny. Takich wizyt patronażowych w pierwszych 6 tygodniach życia dziecka położna odbywa minimalnie 4. Później przechodzi ono pod opiekę pielęgniarki rodzinnej.
Bardzo ważna rola położnej to pomoc przy karmieniu dziecka. Położna uczy prawidłowego przystawiania do piersi, udziela porad, dotyczących laktacji i rozwiązuje ewentualne problemy związane z odciąganiem pokarmu. W razie konieczności dokarmiania mlekiem modyfikowanym, doradza taki sposób karmienia, który zgodnie z aktualną wiedzą nie zwiększy ryzyka pojawienia się problemów ze ssaniem piersi i laktacją.
Nowość – wsparcie położnej podczas wizyt u pediatry
Od lipca 2019 r. dla lepszego przepływu informacji pomiędzy pacjentem, opiekującą się noworodkiem położną a pediatrą w CM Salus zapewniamy wizyty u pediatry w obecności położnej. Jest ona wsparciem dla mam podczas wizyty lekarskiej, pomagając przy noworodku, a w razie potrzeby po wizycie udziela dodatkowych wyjaśnień i rozwiewa wątpliwości. Dostarcza też lekarzowi potrzebnych informacji, dzieląc się obserwacjami z wizyt patronażowych.
Opieka położnej nie ogranicza się wyłącznie do fazy okołoporodowej. Nastoletnie pacjentki CM Salus mogą kontaktować się z położnymi telefonicznie (numery na stronie www.saluscm.pl) i umawiać na wizyty, które ułatwią im wejście w okres dojrzewania (zasady higieny podczas miesiączki, przygotowanie do pierwszej wizyty u ginekologa, nauka samobadania piersi, informacje na temat metod antykoncepcji).
Pacjentki Centrum Medycznego Salus mogą oczekiwać wsparcia położnej w każdym wieku. Pomoc ta jest bezpłatna dla wszystkich pacjentek należących do POZ w Salusie. – Wykonujemy cytologie, wymazy, diagnozujące stany zapalne pochwy a także zakażenia – mówi Patrycja Wachowska. – Zachęcamy nasze pacjentki do kontaktu jeśli borykają się z problemami intymnymi tj. kłopoty podczas stosunku, np. po porodzie, suchość pochwy, nietrzymanie moczu, problemy z zajściem w ciążę. Chętnie dzielimy się naszą wiedzą i z zaangażowaniem staramy się znaleźć najlepsze dla danej pacjentki rozwiązanie.
Kontrola ortopedyczna
Rodzice powinni odbyć wizytę kontrolną u ortopedy jak najwcześniej, nawet w pierwszym miesiącu życia dziecka. Ortopeda bada malucha, koncentrując się w szczególności na jego stawach biodrowych. Jeśli elementy stawu nie pasują idealnie do siebie mówimy o dysplazji. Aby ją potwierdzić lub wykluczyć, wykonuje się badanie USG. Po raz kolejny powinniśmy pojawić się z dzieckiem u ortopedy kilka miesięcy po tym, jak zacznie chodzić. Lekarz oceni wtedy czy maluch prawidłowo stawia stopy i doradzi wybór odpowiednich butów. Zdiagnozuje także ewentualne wady postawy. Postawie przygląda się także lekarz pediatra w czasie bilansów 2-, 4- i 6-latka. Jeśli zauważy jakieś nieprawidłowości ponownie skieruje dziecko do ortopedy. Jeżeli nie dzieje się nic niepokojącego, ortopedę warto odwiedzić profilaktycznie przed rozpoczęciem szkoły. Dziecko czeka wtedy zmiana – będzie więcej czasu spędzać w ławce, mniej na bieganiu i jeśli przyszły uczeń ma nawet niewielką wadę stóp lub kręgosłupa, może się ona szybko pogłębić. Na korektę wad postawy jest czas do momentu kiedy dziecko jeszcze rośnie, dlatego tak ważne są kontrole postawy. W Centrum Medycznym Salus specjaliści ortopedzi przeprowadzają konsultacje oraz wykonują zabiegi ortopedyczne (w ramach ambulatorium oraz oddziału szpitalnego).
Problemy ze stopami
Badanie podoskopem pozwala na bardzo szybką ocenę budowy stóp pacjenta. Bada się nim zarówno dzieci, młodzież, jak i dorosłych. Pacjent staje na specjalnej płycie, a na ekranie ukazuje się obraz odbicia stopy. Różnego rodzaju nacisk na podłoże obrazowany jest różnymi kolorami. Badanie przeprowadza się także podczas chodzenia. Wyniki badania pozwalają określić, z jaką wadą stopy mamy do czynienia, umożliwiają wykonanie indywidualnie dobranych wkładek ortopedycznych oraz podjęcie decyzji czy pacjent powinien udać się na rehabilitację. Na podstawie komputerowego badania stóp można zdobyć nie tylko informacje o wadach budowy stopy oraz postawy, ale także wiedzę ważną przy leczeniu schorzeń takich, jak: bóle stawów kolanowych i podudzi, zwichnięcia dolnego stawu skokowego, bóle stawów biodrowych, zapalenie ścięgna Achillesa, dysfunkcje stawów krzyżowo-biodrowych, czy bóle kręgosłupa.
Rehabilitacja – korekta wad postawy
Katarzyna Lisecka, fizjoterapeutka w CM Salus, specjalizuje się w rehabilitacji dzieci i niemowląt. Jest absolwentką Wyższej Szkoły Fizjoterapii we Wrocławiu, dyplomowanym terapeutą metody NDT Bobath, PNF, wielowymiarowej manualnej terapii stóp, instruktorem masażu Shantala. Pracuje z młodymi pacjentami z zaburzeniami neurologicznymi, genetycznymi, metabolicznymi i ortopedycznymi. Pomaga też dzieciom zdrowym, u których stwierdzono wady postawy czy nieprawidłowości w rozwoju psychoruchowym.
– W przypadku małych dzieci, trafiają do mnie rodzice zaniepokojeni tym, że niemowlę wykazuje opóźnienia w rozwoju psychoruchowym, układa się asymetrycznie, nie przejawia chęci leżenia na brzuszku lub jest mało ruchliwe – mówi Katarzyna Lisecka. – Z najmłodszymi dziećmi pracuję metodą NDT-Bobath, która opiera się na normalizacji napięcia mięśniowego, wygaszaniu nieprawidłowych odruchów i torowaniu prawidłowych wzorców ruchowych. Wykorzystując tzw. punkty kontroli: głowę, obręcz barkową i miedniczą terapeuta wspomaga ruch dziecka tak, aby był on możliwie najbardziej zbliżony do prawidłowego. Ćwiczenia, tempo, sprzęt, dobierane są indywidualnie do potrzeb dziecka. Warunkiem opanowania jakiejś czynności przez dziecko jest jej częste powtarzanie w różnych okolicznościach, dlatego rodzice poprzez zabawę i właściwą pielęgnację utrwalają efekty terapii w domu.
Terapią skierowaną do niemowląt i małych dzieci jest również trójwymiarowa manualna terapia stóp, która umożliwia wczesną diagnostykę i rehabilitację nieprawidłowego ustawienia stopy już w pierwszym roku życia. W celu polepszenia stanu psychofizycznego niemowlęcia stosuje się też masaż Shantala.
Starsze dzieci często wymagają specjalistycznej pomocy z powodu wad postawy lub ze względu na zaburzenia neurologiczne – mówi Katarzyna Lisecka. Fizjoterapeuci w CM Salus pracują z dziećmi z wadami postawy, łącząc ze sobą różne techniki i metody: terapię manualną, terapię PNF i NDT Bobath. Indywidualnie dobrane dla każdego dziecka ćwiczenia obejmują trójpłaszczyznową korekcję deformacji, trening w pozycjach funkcjonalnych oraz czynnościach dnia codziennego i stabilizację korekcji.
Wady postawy u dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym to m.in.:
› pogłębienie fizjologicznych krzywizn kręgosłupa:
– plecy okrągłe,
– plecy wklęsłe.
› boczne skrzywienia kręgosłupa: skoliozy.
› zaburzenia osiowości kończyn:
– kolana koślawe,
– kolana szpotawe.
› niższy poziom koordynacji i równowagi.
Prowadzona terapia ma na celu wspomaganie prawidłowego rozwoju ruchowego w formie zajęć korygujących oraz poprzez zabawę, skuteczną identyfikację dzieci zagrożonych wadami postawy, kształtowanie i naukę prawidłowej postawy, wykształcenie umiejętności samokontroli oraz nawyku aktywności ruchowej. Systematycznie wykonywane ćwiczenia mogą zniwelować wady i wzmocnić poszczególne partie mięśniowe. Ważne jest, by reagować w porę i udać się na wizytę do fizjoterapeuty, kiedy tylko zauważymy nieprawidłowości w postawie dziecka.
W gabinecie okulistycznym
Początek roku szkolnego to czas, w którym często ujawniają się u dzieci wady wzroku. Dzieci z niezdiagnozowaną i nieskorygowaną wadą wzroku robią błędy w pisowni, mają kłopoty z przepisaniem tekstu, wolno czytają, mylą i opuszczają litery. To sygnał, że czas sprawdzić ostrość wzroku. Warto pójść na kontrolę także wtedy, kiedy dziecko nie zgłasza żadnych dolegliwości – profilaktycznie. Jeśli dziecko skarży się, że nie widzi dobrze tablicy, mruży oczy, ma kłopoty z czytaniem, wybierzmy się z nim do okulisty, który dokona odpowiednich pomiarów ostrości wzroku. W przypadku stwierdzenia wady, dobierze odpowiednie okulary oraz zaproponuje zestaw ćwiczeń oka, które pomogą wadę zniwelować. Dobieraniem okularów zajmuje się zarówno okulista, jak i optometrysta, jednak z uwagi na konieczność zakropienia oka przy pierwszym badaniu (dla dokładniejszych pomiarów), na pierwszą wizytę dziecko powinno trafić do okulisty. Ważne jest też, by regularnie kontrolować ostrość wzroku. W młodym wieku to szczególnie istotne, ponieważ gałka oczna stale rośnie i wada może się zmieniać.
W ofercie Salonu optycznego Salus (Kłodzko, ul. Łąkowa 5) znajdują się specjalne soczewki przyjazne młodym pacjentom, wykonane z niezwykle wytrzymałego materiału – Trivexu. Trivex został opracowany na potrzeby wojska. Z czasem wykorzystano go w przemyśle optycznym. Wytrzymałość okularów, to w przypadku dzieci, duży atut. Soczewki wykonane z Trivexu, w przeciwieństwie do szkieł plastikowych – nie rysują się. W salonie dostępne są też specjalne miękkie, giętkie oprawki przeznaczone dla dzieci.
Specjaliści dziecięcy w Centrum Medycznym Salus
Neurolog. Do neurologa dziecięcego możemy zgłaszać się z dziećmi od urodzenia do 18 roku życia. Wskazaniem do wizyty są problemy w ciąży (ciąża zagrożona lub choroby wirusowe w jej trakcie), jeśli dziecko jest wcześniakiem oraz jeśli pojawiły się nieprawidłowości podczas porodu (przedłużał się i nastąpiły powikłania).
Kontrola neurologa dziecięcego jest wskazana, kiedy noworodek ma niską wagę urodzeniową i w innych przypadkach, gdy otrzymał niską punktację APGAR. Neurolog powinien zbadać także dzieci z ciąży mnogiej. Ze starszym niemowlęciem powinniśmy pojawić się u neurologa, kiedy zauważamy opóźnienia w rozwoju, np. zbyt późne chwytanie, obracanie się na brzuch, siadanie itd. Wskazaniem jest też opóźnienie rozwoju mowy, zaburzenia snu, drgawki gorączkowe. W wieku szkolnym niepokoić powinny problemy w nauce, ADHD, bóle głowy. W tym ostatnim przypadku najczęściej potrzebna jest jeszcze wizyta u laryngologa i okulisty, by wykluczyć inne przyczyny dolegliwości (wada wzroku, chore zatoki). W Centrum Medycznym Salus małych pacjentów konsultuje dr n. med. Anna Roznatowska-Przystawa, absolwentka Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej we Wrocławiu, specjalistka pediatrii i neurologii dziecięcej. Obecnie pracuje w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu we Wrocławiu. Posiada certyfikat wczesnej diagnostyki neurokinezjologicznej wg Vojty oraz licencję w zakresie oceny i opisywania badań EEG.
Alergolog. Alergia jest niewłaściwą reakcja układu odpornościowego człowieka na substancje, które występują w środowisku, np.: pyłki roślin, roztocza, środki chemiczne, pokarmy, leki, sierść i ślina zwierząt. Może objawić się w każdym wieku. Diagnostyką i leczeniem alergii u dzieci zajmują się w Salusie lek. Krystyna Wolańska – specjalista pediatrii, alergologii i medycyny rodzinnej oraz alergolog-pulmonolog Anna Florkiewicz. – U najmłodszych dzieci pierwszym sygnałem alergii mogą być problemy skórne, jak np. zaczerwienienie. U wielu dzieci zmiany ustępują z wiekiem, jednak u części pozostają przewlekle lub są początkiem innej postaci alergii – mówi Krystyna Wolańska. Wskazaniem do wizyty w gabinecie alergologa jest nawracająca i przewlekła wysypka o różnym charakterze. Powinniśmy też zgłosić się do poradni, kiedy dziecko ma przewlekły katar i nawracające zapalenia oskrzeli. To ważne, ponieważ nieleczona alergia może skutkować pojawieniem się astmy oskrzelowej.
Poradnia alergologiczna w Centrum Medycznym Salus zapewnia konsultacje lekarzy specjalistów wraz z wykonaniem testów alergicznych, możliwością wykonania badania spirometrycznego oraz specjalistycznych badań laboratoryjnych w kierunku alergenów. Niestety diagnozowanie alergii nie jest proste. Ważne są zarówno wyniki badań laboratoryjnych, jak i objawy. Bywa tak, że testy wskazują na alergię, ale pacjent nie ma objawów. Zdarza się też, że obserwujemy objawy, które nie znajdują potwierdzenia w testach. Lekarze kierują się wtedy obrazem klinicznym, czyli zmianami skórnymi lub dolegliwościami ze strony układu oddechowego czy pokarmowego. Jeśli rodzice są zaniepokojeni częstymi, trudnymi do wyleczenia infekcjami, zapaleniami oskrzeli u dziecka, warto wybrać się do alergologa i sprawdzić, czy infekcje nie mają podłoża alergicznego.
Do diagnostyki alergii używa się dwóch rodzajów testów. Pierwszy to testy z krwi, oznaczające poziom IgE. To badanie można wykonać w każdym wieku, także u bardzo małego dziecka. Nie ma też znaczenia, czy pacjent przyjmuje w momencie badania leki hamujące objawy alergii. To duży plus tego badania. Drugi sposób to testy skórne. Możemy je wykonywać tylko wtedy, kiedy pacjent nie ma nasilonych objawów alergii. Nie może też zażywać leków, bo wytłumią reakcję alergiczną. Testy umożliwiają diagnozowanie uczulenia na alergeny wziewne, jak pyłki roślin, roztocze kurzu domowego, alergeny sierści zwierząt lub grzyby pleśniowe. Skórne testy punktowe wykonuje wyszkolony personel (lekarz, pielęgniarka). Wcześniej lekarz przeprowadza wywiad z rodzicami i pacjentem, by ustalić, jakie alergeny brać pod uwagę komponując zestaw alergenów, które będą testowane. U najmłodszych dzieci podaje się zazwyczaj przesiewowy, standardowy zestaw, uzupełniając go dodatkowo o alergeny pokarmowe.
W przypadku problemów z układem pokarmowym, częstą ich przyczyną są nietolerancje pokarmowe. Alergia pokarmowa to patologiczna reakcja organizmu na spożywany pokarm, uwarunkowana mechanizmami immunologicznymi tzw. IgE-zależnymi. Pozostałe reakcje nazywamy niealergiczną nadwrażliwością na pokarm. Nietolerancja pokarmu może być wywołana np. toksycznym działaniem różnych składników pokarmu na organizm. Aby ustalić, czy dolegliwość ma podłoże alergiczne czy też nie, wykonujemy testy połączone z wywiadem. Kiedy alergia zostanie potwierdzona, można wykonać odczulanie (immunoterapię).
Istnieje kilka metod odczulania, m.in. szczepionki doustne (w postaci kropli lub tabletek podawanych pod język). Podaje się w ten sposób stopniowo coraz większą dawkę alergenu, umożliwiając organizmowi przyzwyczajenie się do niego. W ten sposób można odczulać już kilkuletnie dzieci. Ważne jest by potrafiły współpracować z dorosłymi – tabletkę lub krople trzeba trzymać pod językiem ok. 2 minut. Immunoterapię stosuje się głównie w alergiach wziewnych. Nie odczula się natomiast na takie substancje, których można unikać – czyli np. sierść zwierząt czy określone pokarmy. Odczulanie może natomiast zniwelować reakcję alergiczną na określone składniki pożywienia, kiedy dziecko ma alergię krzyżową. Polega ona na tym, że osoba z alergia wziewną uczula się też na określone pokarmy. W takiej sytuacji wytłumienie reakcji alergicznej na alergen wziewny może też hamować reakcję na alergeny pokarmowe.
Endokrynolog. Dr Magdalena Bosak-Prus to endokrynolog i diabetolog dziecięcy oraz pediatra. Należy do Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego oraz Polskiego Towarzystwa Endokrynologii i Diabetologii Dziecięcej. Rodzice zgłaszają się najczęściej do poradni endokrynologicznej CM Salus zaniepokojeni, że ich dziecko nie rośnie tak szybko, jak jego rówieśnicy i jego wzrost znajduje się poniżej siatki centylowej. Zazwyczaj zaczyna to być zauważalne w wieku przedszkolnym. Inna częsta przyczyna to otyłość oraz zaburzenia miesiączkowania u dziewcząt.
O niskorosłości (niedobór wzrostu) mówi się, jeśli wzrost dziecka mieści się poniżej 3. centyla (najniższej linii na siatce) określonego dla wieku i płci. Choć przyczyny niedoboru nie muszą mieć podłoża hormonalnego (dzieje się tak tylko w kilku procentach przypadków), to warto je wykluczyć u endokrynologa. Inne przyczyny to zaburzenia wchłaniania lub uwarunkowania genetyczne. Jeśli chodzi o zaburzenia hormonalne, najczęstszymi powodami wolnego wzrostu są niedoczynność tarczycy lub niedobór hormonu wzrostu. W tym przypadku – po dokładnym zdiagnozowaniu – możliwe jest leczenie hormonem wzrostu. Niedoczynność tarczycy u dzieci objawia się nie tylko zatrzymaniem wzrostu, ale także sennością, zaparciami i gorszymi wynikami w nauce. Endokrynolog diagnozuje choroby tarczycy, badając poziom hormonu przysadki mózgowej – tyreotropiny (TSH) oraz hormonów tarczycy (FT3, FT4) i na podstawie wywiadu.
Do gabinetu endokrynologa często zgłaszają się także rodzice dzieci otyłych, podejrzewając że nieprawidłowa waga ich pociech ma związek z zaburzeniami hormonalnymi. Pojawiają się również rodzice dzieci cierpiących na anoreksję. Endokrynolog pomaga też dziewczynkom z zaburzeniami miesiączkowania – wtórnym lub pierwotnym brakiem miesiączki oraz przy nadmiernym owłosieniu (hirsutyzm). U chłopców powodem wizyty w poradni jest brak dojrzewania oraz niepokojąca rodziców ginekomastia pokwitaniowa, czyli powiększenie gruczołu sutkowego.
Dr Magdalena Bosak-Prus jest także diabetologiem. Najczęstszą postacią cukrzycy u dzieci powyżej 6. miesiąca życia jest cukrzyca typu 1, spowodowana znacznym niedoborem insuliny, który jest następstwem zniszczenia wysp trzustkowych (komórek β), produkujących ten hormon, przez tzw. autoprzeciwciała, produkowane przez system odpornościowy organizmu. Zwykle objawy cukrzycy typu 1 rozwijają się w ciągu kilku tygodni.
Rodziców zaniepokoić powinno: wzmożone pragnienie (wypijanie od kilku do kilkunastu litrów płynów na dobę), częste oddawanie moczu, chudnięcie, senność, osłabienie i skłonność do infekcji. Cukrzyca typu 2 objawia się podobnie do cukrzycy typu 1. Jest spowodowana najczęściej złą dietą, otyłością i nadwagą oraz brakiem aktywności fizycznej, ale bywa także uwarunkowana genetycznie. W obu przypadkach podstawowym badaniem, jakie powinni wykonać rodzice u dzieci jest oznaczenie poziomu glikemii na czczo.
Kardiolog dziecięcy. W Centrum Medycznym Salus rodzice mogą skorzystać z konsultacji kardiologicznych u dr Ewy Lichtor-Sarzyńskiej. To specjalista pediatrii i kardiologii dziecięcej.Ukończyła Wydział Lekarski Wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego. Specjalizację z pediatrii uzyskała w Dolnośląskim Centrum Pediatrycznym im. J. Korczaka we Wrocławiu, gdzie była wieloletnim pracownikiem Oddziału Intensywnej Terapii Dziecięcej. Specjalizację z kardiologii dziecięcej przeprowadziła w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Obecnie pracuje w poradni kardiologii dziecięcej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu.
W Salusie konsultuje kardiologicznie dzieci oraz wykonuje USG serca nowoczesnym aparatem ze specjalną głowicą echokardiograficzną. Do kardiologa dziecięcego zgłaszają się młodzi pacjenci z wadami wrodzonymi, z kardiomiopatiami, chorobami zapalnymi (zapalenie mięśnia sercowego, wsierdzia i osierdzia). Wskazaniem jest także choroba Kawasaki, czyli choroba gorączkowa, występującą głównie u małych dzieci; charakteryzująca się uogólnionym zapaleniem naczyń krwionośnych, najczęściej wieńcowych.
Diagnostyki kardiologicznej wymagają też zaburzenia rytmu i przewodnictwa, wady nabyte serca i niewydolność krążenia różnego pochodzenia. Do kardiologa powinniśmy się też zgłosić, kiedy w rodzinie często występowały wady serca. Zaniepokoić rodziców powinny także omdlenia, zasłabnięcia, bóle w klatce piersiowej. Niespecyficznymi objawami, które mogą być związane z niewydolnością układu krążenia i wymagają przyśpieszonej diagnostyki mogą być także zaburzenia przyrostu masy ciała, wzmożona potliwość nie związana z wysiłkiem (nawet podczas jedzenia), zmniejszona diureza, tachykardia, czy przyspieszony oddech.
Opieka psychologiczna
Poradnia zdrowia psychicznego CM Salus to wykwalifikowany zespół terapeutów, którzy oferują szeroki zakres pomocy psychologicznej zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i dorosłych.
Jeśli chodzi o pracę z dziećmi, terapeuci pomagają głównie dzieciom, które doświadczają problemów adaptacyjnych – kiedy nie radzą sobie ze zmianami, jakie zaszły w ich życiu. Może to być zmiana miejsca zamieszkania, szkoły, rozwód rodziców, śmierć bliskiej osoby lub inny kryzys w rodzinie. Kiedy widzimy, że dziecko więcej płacze, nagle zaczęło się bać, moczyć w nocy lub nie chce jeść, czy też stało się nieposłuszne, prowokuje swoim zachowaniem, traci zainteresowanie tym, co do tej pory je bawiło i ciekawiło, jest to sygnał do obserwacji i wizyty u pediatry. Pediatra w razie potrzeby skieruje dziecko do psychologa. – Praca z dzieckiem polega głównie na pracy z rodzicami. Zazwyczaj nasze spotkania mają charakter konsultacji, w których oczywiście uczestniczy także dziecko, ale najważniejsi są opiekunowie – mówi psycholog CM Salus Aneta Kołt. – Po poradę można przyjść nawet z dwuletnim malcem. Rodzice często zakładają, że takie małe dzieci łatwo się do wszystkiego adaptują, ale to nieprawda. Pomagam rodzicom ustalić jak postępować w konkretnych okolicznościach, co mówić dziecku w sytuacji zmiany, która może być trudna do zaakceptowania – dodaje.
Informacji o harmonogramie przyjęć poszczególnych lekarzy dostarcza infolinia pod numerem tel.: 74 640 44 44.
Leave a reply