Kliknij, by zadzwonić:  Przychodnia  |  Szpital  |  Rehabilitacja  |  Centrum Estetyki

CENTRUM MEDYCZNE SALUSCENTRUM REHABILITACJIZABIEGITerapia manualna według Typaldosa

Terapia manualna według Typaldosa

Terapia manualna według Typaldosa (model odkształceń powięziowych, ang. fascial distortion model, FDM) to jedna z najskuteczniejszych i najszybciej rozwijających się metod leczenia bólu i dolegliwości w obrębie aparatu ruchu związanych ze zniekształceniami układu powięziowego. Opracowana została na początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku przez amerykańskiego osteopatę i lekarza medycyny ratunkowej dr Stephena Philipa Typaldosa.

Terapia FDM jest modelem anatomicznym, w którym objawy kliniczne w połączeniu z obserwacją mowy ciała pacjenta umożliwiają diagnozę jednego lub kilku z sześciu specyficznych zniekształceń układu powięziowego. Poprzez ukierunkowane badanie określa się wywołujące je czynniki i koryguje je przy pomocy specjalnych zabiegów manualnych przeprowadzanych przez terapeutów. Usunięcie tych patologicznych zmian jest kluczem do przywrócenia pacjentowi sprawności oraz uwolnienia go od bólu, który towarzyszył mu często długimi tygodniami lub nawet miesiącami.

Praktyczne zastosowanie terapii FDM umożliwia wysoce efektywną i wyjątkowo szybką rehabilitację, dając rezultaty niemożliwe do osiągnięcia przy zastosowaniu innych metod. Pozwala zdecydowanie skrócić leczenie wielu dysfunkcji narządu ruchu i zespołów bólowych w obrębie kręgosłupa, stawów kończyn, głowy i twarzy, zmianach zwyrodnieniowych oraz stanach pourazowych. Z tego względu jest szczególnie popularna wśród sportowców wyczynowych, szczególnie że w większości przypadków pozwala zrezygnować z długotrwałego unieruchomienia kontuzjowanych kończyn.

Wskazaniami do zastosowania terapii manualnej według Typaldosa są:

› ostre bóle wynikające ze skręcenia i zwichnięcia stawów, lumbago, sztywności karku,
› wszelkiego rodzaju urazów sportowych, w tym ostre i przewlekłe kontuzje,
› przed› i pooperacyjne ograniczenia ruchowe,
› bóle pleców, krzyża, ramion, karku i stawów,
› zaburzenia czucia,
› osłabienie siły mięśniowej,
› zaburzenia równowagi,
› przewlekłe dolegliwości związane z układem ruchu,
› niektóre problemy internistyczne po konsultacji medycznej,
› dolegliwości bólowe o nieokreślonej przyczynie.

Umów się na zabieg

Wypełnij poniższy formularz kontaktowy, jeśli chcesz umówić wizytę lub zabieg, zadać pytanie, podzielić się opinią lub pomysłem. Nasz zespół odpowie na Twoją wiadomość najszybciej, jak to tylko możliwe.

Tylko cyfry, bez spacji, myślników i znaków specjalnych