CENTRUM MEDYCZNE SALUS › SZPITAL › ZABIEGI › Paluch koślawy (halluks)
CENTRUM MEDYCZNE SALUS › SZPITAL › ZABIEGI › Paluch koślawy (halluks)
Paluch koślawy (łac. hallux valgus) to najczęstsze zniekształcenie w obrębie stóp, polegające na bocznym odchyleniu palucha. Zwykle jest ono spowodowane szpotawym ustawieniem I kości śródstopia, wystawaniem głowy tej kości przyśrodkowo i podwichnięciem w stawie śródstopno-paliczkowym ku stronie bocznej. Może temu towarzyszyć pronacja palucha.
Zniekształcenie występuje znaczenie częściej u kobiet niż u mężczyzn. Chociaż powszechnie za główną przyczynę powstawania halluksów uważa się noszenie niewłaściwego obuwia (o wąskim przodzie i/lub na wysokim obcasie), to w rzeczywistości jest to zazwyczaj jedynie czynnik nasilający i przyspieszający rozwój deformacji. Większą rolę odgrywa dziedziczność (wrodzona predyspozycja), płaskostopie, szpotawość pierwszej kości śródstopia, zwiększona ruchomość pierwszego stawu stępowo-śródstopnego, niewłaściwa długość pierwszej kości śródstopia oraz wiotkość stawowa.
Operacyjne leczenie halluksów
Jedynym skutecznym sposobem leczenia palucha koślawego w momencie, gdy chodzeniu towarzyszą już dolegliwości bólowe, jest operacja. Sama deformacja stopy nie jest wskazaniem do jej przeprowadzenia – ładne, zgrabne stopy to tylko efekt uboczny zabiegu, aczkolwiek przez kobiety bardzo pożądany. Operacja może być przeprowadzona wieloma metodami – znanych jest ok. 150 typów operacji halluksów, żadna z nich nie jest jednak uniwersalna. Wybór techniki zabiegu zależy od różnych czynników, m.in. od wieku pacjenta, stopnia deformacji i uszkodzeń chrząstki stawowej.
W 90 procentach przypadków zabieg polega na przecięciu I kości śródstopia i ustawieniu jej we właściwej pozycji. Jeśli zastosowano nowoczesne techniki operacji (np. Scarf, Akin, Chevron), nie zakłada się gipsu, ponieważ przecięte kości stabilizuje się implantami (płytkami, wkrętami). Tych wykonanych ze stopu tytanu nie trzeba usuwać, ponieważ są obojętne dla otaczających je tkanek, nie są też przeciwwskazaniem do rezonansu magnetycznego.
Z spośród wielu stosowanych obecnie nowoczesnych technik i metod klasycznych, coraz większą popularność zdobywa miniinwazyjna chirurgia stopy zwana MIS. Technika ta w przeciwieństwie do metody otwartej, polega na wykonaniu podczas zabiegu jednego lub kilku niewielkich nacięć skóry i tkanek miękkich, pod kontrolą nowoczesnego aparatu RTG z ramieniem „C”. Urządzenie to, to połączenie wydajnego systemu pracy z wysoką rozdzielczością obrazu, które pozwala pokazać nie tylko strukturę kości i tkanek miękkich ale nawet i żył. Zabieg wykonywany przy pomocy takiego aparatu pozwala na jak najmniejszą inwazyjność, po którym rany są tak małe, że czasem nie wymagają szwów. Zmniejsza to ogólny uraz i ból pooperacyjny, daje lepszą ruchomość operowanych stawów, jak również redukuje ilość zrostów, co za tym idzie zapewnia lepszy wynik nie tylko medyczny ale i kosmetyczny. Ważnym atutem tej metody, jest również krótszy czas zabiegu (chirurgia jednodniowa), większe bezpieczeństwo oraz brak stosowania gipsu, co znacznie zmniejsza ryzyko np. choroby zakrzepowo-zatorowej. Dzięki tej nowoczesnej technice operacyjnej pacjent leczony w naszym oddziale może znacznie szybciej powrócić do zdrowia i do codziennych zajęć.*
Operacja nie zawsze ogranicza się tylko do palucha koślawego. Czasami w ramach jednego zabiegu koryguje się też inne deformacje stopy, np. palce młotkowate i płaskostopie poprzeczne.
Znieczulenie
› zabieg wykonuje się w znieczuleniu podpajęczynówkowym
Pobyt w oddziale
– od 1 do 2 dni
Zalecenia po zabiegu
› należy starać sie nie zamoczyć rany pooperacyjnej przez 24 godziny po zabiegu
› opatrunki należy zmieniać codziennie przemywając ranę środkami odkażającymi (octenisept, woda utleniona, spirytus salicylowy) i utrzymywać ja w czystości
› w przypadku zaczerwienienia, bólu i obrzęku rany pooperacyjnej oraz gorączki należy skontaktować się z lekarzem
› po 7-10 dniach następuje wizyta kontrolna w przychodni, podczas której zdejmuje się szwy i kontroluje gojenie.
Rekonwalescencja
› niezdolność do pracy zawodowej – od 1 do 4 tygodni
Wypełnij poniższy formularz kontaktowy, jeśli chcesz umówić wizytę lub zabieg, zadać pytanie, podzielić się opinią lub pomysłem. Nasz zespół odpowie na Twoją wiadomość najszybciej, jak to tylko możliwe.