Kliknij, by zadzwonić:  Przychodnia  |  Szpital  |  Rehabilitacja  |  Centrum Estetyki Rejestracja online

CENTRUM MEDYCZNE SALUSSZPITALZABIEGIPalec młotkowaty

Palec młotkowaty

Palec młotkowaty to zniekształcenie, które polega na przykurczu zgięciowym palca stopy (najczęściej drugiego, ponieważ jest najdłuższy) w stawie międzypaliczkowym bliższym (tzw. staw PIP). Jednocześnie dochodzi także do przeprostu w stawie śródstopno-palcowym. Najczęstszą przyczyną tego schorzenia jest noszenie zbyt ciasnego obuwia, które powoduje ucisk kości palców, oraz chodzenie w butach na wysokim obcasie, a jego rozwojowi sprzyja nadwaga, wady anatomiczne oraz urazy neurologiczne.

W przypadku palca młotkowatego najskuteczniejszą metodą leczenia jest zabieg operacyjny. Niezoperowany palec może doprowadzić do wrastania paznokcia, powstawania modzeli, pęcherzy i odcisków. Jednak najgroźniejszymi powikłaniami schorzenia mogą być podwichnięcie, a później zwichnięcia stawu śródstopno-palcowego oraz postępujące zmiany zwyrodnieniowe w stawach stopy, a w końcu w stawach całej nogi.

Zabieg sposobem Jonesa polega na wycięciu zagiętego stawu, wyprostowaniu palca. W trakcie operacji lekarz przecina skórę oraz głębiej położone tkanki miękkie i wycina zajętą procesem chorobowym tkankę kostną nasady kości paliczka. Następnie w miejsce usuniętej tkanki kostnej zostaje wprowadzony implant. Po zabiegu możliwe jest normalne obciążanie stopy. Chodzenie jest dopuszczalne mniej więcej na drugi dzień po operacji.

Znieczulenie

› zabieg wykonuje się  w znieczuleniu miejscowym lub podpajęczynówkowym

Pobyt w oddziale

› od  kilku godzin do 1 dnia

Zalecenia po zabiegu

› należy starać sie nie zamoczyć rany pooperacyjnej przez 24 godziny po zabiegu

› opatrunki należy zmieniać codziennie przemywając ranę środkami odkażającymi (octenisept, woda utleniona, spirytus salicylowy) i utrzymywać ją w czystości

› w razie zaczerwienienia, bólu i obrzęku rany pooperacyjnej oraz gorączki należy skontaktować się z lekarzem

› po 7-10 dniach następuje wizyta kontrolna w przychodni, podczas której zdejmuje sie szwy i kontroluje gojenie.

Rekonwalescencja

› niezdolność do pracy zawodowej – od 1 do 4 tygodni

Umów się na zabieg

Wypełnij poniższy formularz kontaktowy, jeśli chcesz umówić wizytę lub zabieg, zadać pytanie, podzielić się opinią lub pomysłem. Nasz zespół odpowie na Twoją wiadomość najszybciej, jak to tylko możliwe.

Tylko cyfry, bez spacji, myślników i znaków specjalnych
Skip to content