Kliknij, by zadzwonić:  Przychodnia  |  Szpital  |  Rehabilitacja  |  Centrum Estetyki Rejestracja online

CENTRUM MEDYCZNE SALUSSZPITALZABIEGIPalec strzelający (trzaskający)

Palec strzelający

Przeskakiwanie, klikanie i blokowanie podczas zginania i prostowania palców może być objawem tzw. palca strzelającego. Jest to częsty problem dotyczący zarówno palców rąk, jak i stóp. Zaburza płynność ruchów i utrudnia normalne funkcjonowanie, zwłaszcza że poruszaniu palcami towarzyszy ból i charakterystyczny odgłos trzaskania. Nieleczony może prowadzić do całkowitego zablokowania ruchu palca.

Dolegliwość zwana powszechnie palcem strzelającym, trzaskającym lub przeskakującym nosi medyczną nazwę zakleszczającego zapalenia ścięgna. Zajęty palec może puchnąć, sztywnieć i boleć. Dochodzi do zwłóknienia tkanek, a ścięgno zwyczajnie przestaje się mieścić w pochewce. Dla pacjenta oznacza to niemożność swobodnego wyprostowania palca. Dopiero po pokonaniu bolesnego oporu, odczuwanego jako kliknięcie lub trzask, palec się prostuje.

Zakleszczające zapalenie ścięgna dotyka częściej kobiet niż mężczyzn, zwykle po 40. roku życia, chociaż mogą na nie cierpieć również dzieci i nastolatkowie. Występuje jako następstwo urazów, chorób reumatologicznych, zmian hormonalnych lub zaburzeń metabolicznych.

Operacja palca strzelającego

Leczenie operacyjne techniką otwartą jest dobrą, powszechną i uważaną za ostateczną metodą leczenia palca strzelającego. Po wyeksponowaniu ścięgna i pochewki ścięgnistej, zwłókniałe tkanki pochewki zostają przecięte i oczyszczone. Przestrzeń wokół ścięgna zostaje poszerzona, a ucisk odbarczony.

Znieczulenie

› zabieg wykonuje się  w znieczuleniu miejscowym lub odcinkowym

Pobyt w oddziale

› do kilku godzin

Zalecenia po zabiegu

› należy starać sie nie zamoczyć rany pooperacyjnej przez 24 godziny po zabiegu

› opatrunki należy zmieniać codziennie przemywając ranę środkami odkażającymi (octenisept, woda utleniona, spirytus salicylowy) i utrzymywać ją w czystości

› w przypadku zaczerwienienia, bólu i obrzęku rany pooperacyjnej oraz gorączki należy skontaktować się z lekarzem

› po 7-10 dniach następuje wizyta kontrolna w przychodni, podczas której zdejmuje się szwy i kontroluje gojenie.

 Rekonwalescencja

› niezdolność do pracy zawodowej – od 1 do 4 tygodni

Umów się na zabieg

Wypełnij poniższy formularz kontaktowy, jeśli chcesz umówić wizytę lub zabieg, zadać pytanie, podzielić się opinią lub pomysłem. Nasz zespół odpowie na Twoją wiadomość najszybciej, jak to tylko możliwe.

Tylko cyfry, bez spacji, myślników i znaków specjalnych