Kliknij, by zadzwonić:  Przychodnia  |  Szpital  |  Rehabilitacja  |  Centrum Estetyki Rejestracja online

CENTRUM MEDYCZNE SALUSSZPITALZABIEGICzynnościowo-endoskopowa chirurgia zatok przynosowych FESS

Czynnościowo-endoskopowa chirurgia zatok przynosowych FESS

Zabiegi czynnościowo-endoskopowej chirurgii zatok przynosowych wykonuje się przede wszystkim w przypadkach przewlekłego lub nawracającego ostrego zapalenia zatok przynosowych, nie reagującego na leczenie farmakologiczne. Jest to nowoczesna metoda leczenia przewlekłego zapalenia zatok przynosowych, którego istotą jest mikrochirurgia zatok przynosowych przy użyciu wizualizacji endoskopowej. 

Leczenie operacyjne

Czynnościowo-endoskopowa chirurgia zatok przynosowych to technika endoskopowych zabiegów operacyjnych. FESS jest leczeniem przyczynowym, mającym za zadanie odtworzenie prawidłowego funkcjonowania kompleksu ujściowo-przewodowego z zachowaniem błony śluzowej zatok, co umożliwia jej regenerację dzięki przywróceniu naturalnego drenażu. Przed zabiegiem FESS konieczne jest dokonanie szczegółowej oceny warunków anatomicznych operowanej okolicy, szczególnie u pacjentów z wadami wrodzonymi lub wcześniej już operowanych. W tym celu przeprowadza się dokładny wywiad, badanie endoskopowe nosa, tomografię komputerową nosa i zatok. Zabiegi wykonuje się z dojścia przez jamę nosową. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Dokładny zakres zabiegu dobierany jest indywidualnie w zależności od charakteru i lokalizacji zmian koniecznych do usunięcia, ale zwykle zabieg wykonywany jest w obrębie komórek sitowych przednich, lejka sitowego, puszki sitowej, rzadziej natomiast w komórkach sitowych tylnych, zatoce szczękowej, klinowej lub czołowej. Zabieg trwa około 2-3 godzin.  Po zakończeniu zabiegu w nosie umieszcza się wewnętrzne opatrunki. 

Znieczulenie

› zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym

Pobyt w oddziale

› do kilku godzin do jednego dnia

Zalecenia po zabiegu

› nawilżanie otworów nosowych za pomocą sprayu 3 x dziennie
› kontrola w poradni laryngologicznej 

Rekonwalescencja

› okres rekonwalescencji trwa 6 tygodni

Umów się na zabieg

Wypełnij poniższy formularz kontaktowy, jeśli chcesz umówić wizytę lub zabieg, zadać pytanie, podzielić się opinią lub pomysłem. Nasz zespół odpowie na Twoją wiadomość najszybciej, jak to tylko możliwe.

Tylko cyfry, bez spacji, myślników i znaków specjalnych