Kliknij, by zadzwonić:  Przychodnia  |  Szpital  |  Rehabilitacja  |  Centrum Estetyki Rejestracja online

CENTRUM MEDYCZNE SALUSSZPITALZABIEGIArtroskopia kolana

Artroskopia kolana

To stosunkowo mało inwazyjna metoda diagnozowania oraz leczenia chorób i urazów stawu kolanowego. Zabieg może być wykonywany jedynie w warunkach szpitalnych, w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym, i polega na wprowadzeniu do kolana przez centymetrowej długości nacięcie specjalnej kamery, która przekazuje zarejestrowany obraz na ekran monitora, umożliwiając lekarzom dokładne obejrzenie wszystkich elementów stawu kolanowego i śledzenie przebiegu zabiegu. Dla ułatwienia obserwacji do stawu wpuszczany jest roztwór soli fizjologicznej lub obojętny gaz. Przez  drugi centymetrowy dostęp operacyjny wprowadza się narzędzia artroskopowe, służące do naprawy uszkodzeń wewnątrz stawu. Zabieg trwa średnio 10-30 minut. Po artroskopii kolano najczęściej nie wymaga unieruchomienia, szwy zdejmowane są po 7-14 dniach.

Kiedy wykonuje się artroskopię kolana?

Artroskopia to obecnie jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów diagnostycznych i leczniczych stawu kolanowego. Wykonuje się ją zazwyczaj po urazach stawu kolanowego (uszkodzenie łąkotek, uszkodzenie więzadeł krzyżowych, złamaniach kostno-chrzęstnych), przy nieprawidłowej ruchomości stawu, dla usunięcia ciał wolnych w obrębie kolana, a także w przypadku przewlekłych dolegliwości bólowych kolana, głównie w przebiegu choroby zwyrodnieniowej i reumatoidalnych stanach zapalnych kolana. Jest też powszechnie stosowana dla diagnozowania zmian nowotworowych w obrębie stawu.

Co można zrobić podczas artroskopii w stawie kolanowym?

W trakcie artroskopii kolana można: doszyć bądź usunąć uszkodzony fragment  łąkotki, wygładzić chrząstki stawowe, usunąć ciała wolne ze stawu, usunąć przerost błony maziowej, usunąć fałdy błony maziowej, wykonać rekonstrukcję więzadła krzyżowego przedniego, wypłukać staw kolanowy (najczęściej w stanach zapalnych).

Znieczulenie

› zabieg wykonuje się  w znieczuleniu podpajęczynówkowym

Pobyt w oddziale

› od kilku godzin do jednego dnia

Zalecenia po zabiegu

› po zabiegu nie jest koniecznie unieruchomienie kolana (poza wyjątkowymi przypadkami wymagającymi zastosowania ortezy), ale do poruszania się niezbędne są kule

› sporadycznie staw po zabiegu jest opuchnięty, może też pojawić się ból i obrzęk

› szwy pozostają przez 7-14 dni

› po zdjęciu szwów zaleca się rehabilitację według zaleceń lekarza

Rekonwalescencja

› okres niezdolności do pracy zawodowej – od 1 do 6 tygodni

› okres niezdolności do intensywnego uprawiania sportu – od 6 do 12 tygodni

Umów się na zabieg

Wypełnij poniższy formularz kontaktowy, jeśli chcesz umówić wizytę lub zabieg, zadać pytanie, podzielić się opinią lub pomysłem. Nasz zespół odpowie na Twoją wiadomość najszybciej, jak to tylko możliwe.

Tylko cyfry, bez spacji, myślników i znaków specjalnych