CENTRUM MEDYCZNE SALUS › CENTRUM ESTETYKI › ZABIEGI › Usuwanie odcisków, modzeli i brodawek
CENTRUM MEDYCZNE SALUS › CENTRUM ESTETYKI › ZABIEGI › Usuwanie odcisków, modzeli i brodawek
Odciski (nagniotki i modzele) to jedne z najczęstszych dolegliwości, jakie mogą się przydarzyć naszym stopom. Są bolesne i szpecące, a do tego mogą powodować stany zapalne i zakażenia, zwłaszcza gdy nieumiejętnie próbujemy się ich pozbyć na własną rękę. Dlatego przy rozwiązywaniu tego problemu warto skorzystać z pomocy podologa.
Odciski to warstwa zrogowaciałego naskórka o żółtym zabarwieniu, która się pojawia, kiedy skóra poddawana jest długotrwałemu naciskowi lub tarciu. Główną przyczyną powstawania odcisków jest noszenie niedopasowanego obuwia (zbyt ciasnego lub zbyt luźnego) albo noszenie go na gołych stopach. Ich tworzeniu się sprzyja również obfite pocenie się stóp oraz ich deformacje, a także niektóre choroby, jak cukrzyca, reumatyzm i nadciśnienie. W ten sposób przed uszkodzeniem chronione są głębsze warstwy skóry, ale warstwa stwardniałego naskórka stopniowo robi się coraz grubsza i w pewnym momencie sama w sobie staje się problemem.
Nagniotki i modzele to różne typy odcisków. Te pierwsze są z reguły mniejsze i mają w centralnej części tzw. korzeń, czyli czop rogowy, który drażni zakończenia nerwowe, powodując ostry ból podczas chodzenia. Modzele z kolei zwykle zajmują większy obszar podeszwy stopy, mają wyraźniejszy kolor (żółty lub szary), a skóra na ich krawędziach jest zaczerwieniona. Nieleczone mogą stać się tak grube i duże, że zaczynają pękać, otwierając drogę drobnoustrojom wywołującym zakażenie.
Leczenie podologiczne odcisków nie jest skomplikowane i pozwala stosunkowo szybko uwolnić się od bólu i dyskomfortu. Zazwyczaj usuwa się je za pomocą frezarki, skalpela albo lasera, mogą być również zastosowane środki złuszczające. Skórę w miejscu wykonania zabiegu zabezpiecza się opatrunkiem. Aby zapobiec nawrotowi dolegliwości, należy wymienić obuwie i zmienić swoje nawyki, np. zrezygnować z zakładania butów na gołe stopy.
Odciski niekiedy mylone są z brodawkami, zwanymi również kurzajkami. Te zmiany skórne powodowane są przez wirusy brodawczaka ludzkiego – HPV. Wirus przenosi się drogą bezpośredniego kontaktu skóry ze skórą osobą chorej lub wspólnie użytkowanym przedmiotem – może do tego dojść np. na basenie lub w saunie, podczas przymierzania butów albo pod prysznicem. Wykorzystując osłabienie odporności nosiciela, brodawczak powoduje punktowe namnażanie się komórek skóry. Początkowo zmiana jest niewielka i bezbolesna, ale z czasem zgrubienie robi się coraz większe i jeśli umiejscowi się na stopach, może powodować ból i utrudniać poruszanie się.
Terapia kurzajek jest trudna, ponieważ wirus jest wysoce zakaźny i odporny na leczenie. W zależności do wielkości i stanu brodawek podolog może zastosować różne metody ich usuwania, zarówno mechaniczne (łyżeczkowanie, elektrokoagulacja itd.), jak i farmakologiczne (maści i inne preparaty). Niezbędna przy walce z wirusem HPV jest aktywna współpraca pacjenta z podologiem, polegająca na bezwzględnym stosowaniu się do jego zaleceń, oraz zapobieganie kolejnym zakażeniom, np. poprzez noszenie klapek na basenie i używanie preparatów dezynfekujących stopy.
Wypełnij poniższy formularz kontaktowy, jeśli chcesz umówić wizytę lub zabieg, zadać pytanie, podzielić się opinią lub pomysłem. Nasz zespół odpowie na Twoją wiadomość najszybciej, jak to tylko możliwe.