CENTRUM MEDYCZNE SALUS › CENTRUM REHABILITACJI › ZABIEGI › Rehabilitacja dzieci metodą Vojty
CENTRUM MEDYCZNE SALUS › CENTRUM REHABILITACJI › ZABIEGI › Rehabilitacja dzieci metodą Vojty
Metoda Vojty to obecnie jedna z najpopularniejszych fizjoterapeutycznych metod rehabilitacji niemowląt i małych dzieci, którą w ośrodkach Centrum Medycznego Salus w Kłodzku posługują się włącznie doświadczeni specjaliści, którzy przeszli kierunkowe szkolenie i posiadają odpowiednie uprawnienia w tym zakresie. Metoda ta przynosi doskonałe rezultaty, jeśli jest stosowana w pierwszym roku życia dziecka. Ćwiczenia metodą Vojty można rozpocząć już w pierwszych tygodniach po narodzinach, a w proces rehabilitacji zaangażowani są również rodzice malucha – powinni wykonywać zlecone przez fizjoterapeutę zestawy ćwiczeń w domu, aby osiągnąć jak najlepsze efekty lecznicze w jak najkrótszym czasie. Poza tym rolą rodziców jest zapewnienie małemu pacjentowi poczucia bezpieczeństwa, dlatego podczas zabiegów powinni być cały czas blisko, mówić do niego uspokajającym tonem itd.
Metodę tę opracował czeski neurolog dziecięcy, prof. Vaclav Vojta, który pracował m.in. z dziećmi cierpiącymi na spastyczne dziecięce porażenie mózgowe. Zaobserwował on wówczas, że nawet najmniejsze zaburzenia lub uszkodzenia układu nerwowego mogą prowadzić do nieprawidłowości w pracy mięśni, nadmiernego lub zbyt słabego napięcia mięśniowego oraz wykształcenia się złych wzorców ruchowych. Bazując na swoich wieloletnich doświadczeniach stworzył metodę, która pozwala odpowiednimi ćwiczeniami stymulować ośrodkowy układ nerwowy, tak aby uniknąć zaburzeń rozwoju motorycznego dziecka i utrwalenia się patologicznych wzorców ruchowych, których na dalszych etapach rozwoju są już nieodwracalne.
Profesor Vojta stworzył katalog zachowań dzieci, które już w pierwszych dniach życia noworodka mogą świadczyć o nieprawidłowym działaniu układu nerwowego. Zaliczył do nich takie objawy, jak asymetryczne ułożenie ciała (dziecko mimowolnie odgina się na prawo lub lewo), kręcz szyi, prężenie nóżek, prężenie tułowia i odchylanie głowy do tyłu, drżenie kończyn, zbyt niskie napięcie mięśniowe, czy zaciskanie piąstek z kciukiem wewnątrz dłoni. Niepokoić powinny również wszelkie nietypowe zachowania dzieci, jak problemy ze snem i karmieniem dziecka, częsty płacz i krzyki bez wyraźnego powodu, niechęć do kąpieli, niechęć do leżenia na brzuchu po 3. miesiącu życia, a także brak zainteresowania otoczeniem, brak kontaktu wzrokowego oraz nadmierny spokój dziecka.
Wskazaniami do zastosowania metody Vojty są również takie schorzenia, jak wodogłowie, zespół Downa, rozszczep kręgosłupa, niedowłady czy dziecięce porażenie mózgowe, wrodzone miopatie, przepuklina oponowo-rdzeniowa, okołoporodowe uszkodzenie splotu ramiennego, artrogrypoza, skolioza i inne deformacje kręgosłupa.
W zależności od wieku dziecka, zabiegi trwają zazwyczaj od kilku do kilkunastu minut (w przypadku starszych dzieci, nastolatków i dorosłych mogę trwać nawet kilkadziesiąt minut). Ćwiczenia są bezbolesne, ale mogą stanowić dla dzieci pewien dyskomfort, którego zmniejszenie jest podczas sesji głównym zadaniem rodziców.
Wypełnij poniższy formularz kontaktowy, jeśli chcesz umówić wizytę lub zabieg, zadać pytanie, podzielić się opinią lub pomysłem. Nasz zespół odpowie na Twoją wiadomość najszybciej, jak to tylko możliwe.