Wskazania do badań USG u dzieci
Badanie ultrasonograficzne w skrócie USG wykorzystując fale ultradźwiękowe (fale o wysokiej częstotliwości) umożliwia zobrazowanie wnętrza ciała (tkanek miękkich). Na temat zalet tego typu badania u dzieci rozmawiamy z dr n. med. Ewą Syweńki, lekarzem przyjmującym pacjentów w CM Salus w Kłodzku.
Czy USG jest dla dziecka bezpieczne?
Dziecko nie jest narażone na żadne szkodliwe promieniowanie np. jonizujące jak ma to miejsce w badaniach rtg. USG jest powszechnie używane od ponad 30 lat m.in. w diagnostyce płodu oraz najmniejszych wcześniaków i do tej pory nie wykazano szkodliwego wpływu na zdrowie i/ lub funkcjonowanie.
Czy wykonywanie USG u dzieci jest potrzebne?
Nie zawsze badanie lekarskie pozwala rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące problemu z jakim rodzice zgłaszają się do pediatry. Czasem konieczność posłużenia się badaniami dodatkowymi np. USG, które pozwala ono w sposób bezpieczny, powtarzalny i nieuciążliwy dla badanego na wgląd ”w głąb” ciała. Nierzadko umożliwia wykrycie nieprawidłowości w budowie narządów bądź guzów nowotworowych zanim pojawią się objawy kliniczne czyli w okresie kiedy szanse na wyleczenie są największe.
Czy badanie USG u dzieci trzeba powtarzać?
Jedno „dobre” USG nie przesądza o braku choroby do późnej starości. Podobnie jedno „złe” USG nie stanowi wyroku. Organizm dziecka zmienia się i dopiero ocena ewolucji zaobserwowanej zmiany i/lub postępów w jej leczeniu pozwala na prawidłową interpretację wyniku. Kontrolne badanie USG ze względu na specyfikę organizmu dziecka powinno odbyć się w czasie określonym przez lekarza. Zbyt wcześnie powtórzone np. na życzenie zaniepokojonego rodzica, ma bardzo ograniczoną wartość diagnostyczną, szczególnie dotyczy to zmian w USG przezciemiączkowym.
Jak długo trwa wykonanie USG u dziecka?
Na badanie należy zarezerwować od 20 do 40 minut. Jest to czas przeznaczony na zebranie wywiadu, zapoznanie się z wynikami badań np. poprzednie USG, wykonanie badania USG i interpretację wyniku (rozmowę z rodzicami).
Czy dziecko wymaga specjalnego przygotowania do USG?
Badanie USG brzucha jeżeli ma być poprawnie przeprowadzone i zinterpretowane, wymaga przygotowania dziecka:
• noworodki i niemowlęta nie powinny być karmione i pojone ok. 1-1,5 godz. przed badaniem, najlepiej zaplanować karmienie dziecka tuż po badaniu, jednak „lepsze” dziecko nakarmione niż krzyczące
• u dzieci powyżej 1 roku życia badanie powinno być wykonane ok. 4 godz. po ostatnim posiłku, u dzieci od 1 do 5 roku życia dopuszczalny jest odstęp 2 godz. i nie należy poić dziecka bezpośrednio przed badaniem
• u młodzieży od 15 roku życia badanie powinno być wykonane około 6 godz. po ostatnim posiłku,
• dzieci z tendencją do wzdęć powinny zażyć suplement redukujący wzdęcia zgodnie z zaleceniami lekarza kierującego na badanie
• u dzieci diagnozowanych z powodu problemów z nawracającymi infekcjami układu moczowego wskazane jest wypełnienie pęcherza moczowego – nie powinny siusiać przed badaniem (wskazane jest zabranie ze sobą do przychodni dodatkowego napoju, by podać go dziecku np. podczas badania).
Pozostałe badania USG nie wymagają żadnego specjalnego przygotowania dziecka. Jednak pamiętajmy, że jeżeli dziecko będzie niespokojne, to badanie będzie miało ograniczoną wartość.
Jakie badania wykonuje się u dzieci?
Są to przede wszystkim badania przesiewowe zwane skriningowymi, czyli m.in. USG stawów biodrowych oraz USG przezciemiączkowe i USG jamy brzusznej. Są to badania, które mogą być wykonane u każdego noworodka czy niemowlęcia jako badania profilaktyczne, nawet gdy nie podejrzewamy żadnej choroby czy wady. Badania mogą też być przeprowadzane z konkretnych wskazań: m. in. USG stawów, USG tkanek miękkich, USG tarczycy, USG jąder, USG węzłów chłonnych, USG płuc, USG serca i USG rdzenia kręgowego.
W lutym 2019 r. do dyspozycji lekarzy CM Salus oddany został kolejny nowoczesny ultrasonograf
(HITACHi ALOKA Arietta V60) wyposażony w zestaw głowic umożliwiający wykonywanie
USG u dzieci począwszy od okresu noworodkowego:
• głowica konweksowa – wykorzystywana do większości zastosowań w tym do badania USG brzucha i USG przezciemiączkowego
• głowica liniowa – pozwalająca na badanie płuc, naczyń czy narządów powierzchownie leżących jak np. tarczyca
• głowica echokardiograficzna – wykorzystywana do specjalistycznych badań serca i wielkich naczyń.
Szczegółowe informacje oraz rejestracja na badanie pod nr tel. 74 640 44 44
Leave a reply