Ważna cytologia

Cytologia jest dość powszechnie wykonywana podczas rutynowego badania ginekologicznego. Jednak nie wszystkie panie regularnie zgłaszają się do ginekologa na konsultację. Warto to zmienić ponieważ rak szyjki macicy wykryty we wczesnym stadium jest prawie całkowicie uleczalny. Cytologia jest badaniem bezbolesnym, łatwym, szybkim i wykrywa, oprócz stanów przednowotworowych wszelkie stany zapalne. 

Cytologia ginekologiczna polega na ocenie mikroskopowej komórek nabłonka, pobranych z tarczy i kanału szyjki macicy. Wymaz pobiera się specjalną szczoteczką, z której materiał nanosi się na szkiełko i utrwala specjalnym płynem. Obraz cytologiczny klasyfikowany jest w systemie Bethesda. 

Cytologia płynna LBC (Liquid Based Cytology) jest badaniem znacznie dokładniejszym od klasycznej cytologii. Wykrywa się za pomocą tej metody dwukrotnie więcej nieprawidłowych komórek. Materiał pobierany jest w ten sam sposób ale szczoteczka ma bardziej rozbudowaną górną część a całość materiału utrwalona jest w podłożu płynnym. Rozmaz zostaje oczyszczony z komórek zapalnych, czerwonych krwinek i śluzu, a następnie poddany ocenie mikroskopowej. Cytologia LBC zalecana jest zwłaszcza u kobiet z dużym ryzykiem wystąpienia HPV – wirusa brodawczaka ludzkiego lub po jego zdiagnozowaniu, obciążonych genetycznie, z częstymi stanami zapalnymi. Wykonując cytologię LBC, możemy uzyskać dodatkowe badania tj. HPV, Chlamydia Trachomatis – metodami biologii molekularnej. 

Jak często należy wykonywać badania cytologiczne?

  • badanie wykonujemy po raz pierwszy po roku od rozpoczęcia współżycia płciowego
  • raz na trzy lata w przypadku prawidłowego poprzedniego wyniku
  • w grupie zwiększonego ryzyka – raz w roku, dotyczy to pacjentek z rozpoznanym wirusem HPV, dysplazją, stanem zapalnym, zmieniających partnerów seksualnych
  • raz w roku po leczeniu przeciwzapalnym, w przypadku nieprawidłowego poprzedniego badania

Jak przygotować się do badania cytologicznego?

  • badanie wykonujemy w pierwszej połowie cyklu miesiączkowego, 3-4 dni po miesiączce nie później niż 3-4 dni przed kolejną
  • u kobiet, które nie miesiączkują, może to być dowolny dzień
  • na 48 godz. przed pobraniem cytologii nie powinno się współżyć, wykonywać irygacji pochwy, stosować leków dopochwowych, kremów ani innych środków kosmetycznych
  • przeciwwskazaniem są upławy i silne stany zapalne dróg rodnych (badanie wykonuje się po leczeniu)

Nieprawidłowy wynik badania cytologicznego wymaga rozszerzonej diagnostyki, często powtórzenia badania w odstępie 6 miesięcy. W przypadku zmian dysplastycznych średniego i dużego stopnia oraz zmian przednowotworowych, pacjentka może otrzymać zalecenie pobrania próbek do weryfikacji histopatologicznej. Każdorazowo wszystkie badania wykonane w poradni ginekologicznej CM Salus mogą zostać skonsultowane z lekarzem specjalistą oraz u położnej. Mają one formę opisową, więc każda kobieta jest w stanie odczytać zalecenia patomorfologa. W przypadku wystąpienia komórek o nieprawidłowych cechach, omówione zostaną szczegóły dalszego postępowania.

Polskie Towarzystwo ginekologiczne rekomenduje cytologię płynną LBC, jako metodę w przesiewowych badaniach w kierunku raka szyjki macicy. Daje ona większą możliwość wykrycia zmian śródnabłonkowych w stosunku do klasycznej cytologii. Tylko regularne badania profilaktyczne mogą zapobiec rozwojowi raka szyjki macicy, zatem badajmy się!

Badanie cytologiczne może być wykonane przez lekarza, jak i położną we wszystkich gabinetach ginekologicznych Centrum Medycznego Salus (Kłodzko, ul. Łąkowa 5; Duszniki, ul. Dworcowa 9; Nowa Ruda, ul. Piłsudskiego 2).

KOBIETA W CENTRUM

Poradnie K w Centrum Medycznym Salus to miejsca szczególne. Nasz zespół, dbając o komfort i bezpieczeństwo pacjentek, udziela wsparcia kobietom na wszystkich etapach życia. Z największą starannością i osobistą troską położne dbają o przyszłe mamy – zarówno w okresie ciąży, jak i po porodzie. Opieka ta zbudowana jest w oparciu o najnowsze standardy medyczne (położne prowadzą także indywidualne zajęcia w ramach szkoły rodzenia i poradnię laktacyjną). Nie zapominają także o paniach w wieku przedkoncepcyjnym (m.in. edukacja na temat antykoncepcji), jak i w okresie menopauzalnym. 

Zakres usług poradni ginekologiczno-położniczej Centrum Medycznego Salus jest bardzo szeroki: od konsultacji ginekologicznych realizowanych przez wielu świetnych specjalistów, poprzez edukację położnych, nowoczesne badania diagnostyczne (m.in. badania cytologiczne tradycyjne i LCB, USG piersi i transwaginalne, pełną diagnostykę laboratoryjną), opiekę okołoporodową, edukację ciężarnych, wizyty patronażowe, poradnictwo laktacyjne, aż po zabiegi ginekologiczne na oddziale szpitalnym (m.in. korekcje blizn, plastyka pochwy, leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu). Dodatkowo, wszystkie pacjentki liczyć mogą na wsparcie ekspertek z Centrum Estetyki, które zmierzą się z niemal każdym defektem urody. 

Nowoczesna cytologia LCB

Obok standardowej, refundowanej przez NFZ, cytologii wykonywanej rutynowo podczas badania ginekologicznego (w przypadku wymazu komercyjnego koszt to 25 zł) w Salus CM dostępna jest także cytologia LCB (płynna), umożliwiająca bardziej precyzyjne badanie, a co za tym idzie bardziej wiarygodny wynik. Badanie to jest szczególnie zalecane osobom w grupie ryzyka wystąpienia raka szyjki macicy, HPV, zmian dysplastycznych lub w przypadku nieprawidłowego poprzedniego badania cytologicznego. Koszt cytologii LBC to 75 zł (badanie nie jest refundowane).

Więcej informacji na temat wskazań do badania udzielają położne.
Rejestracja pod nr tel. 74 640 44 44.

Leave a reply