CENTRUM MEDYCZNE SALUS › SZPITAL › ZABIEGI › Usuwanie migdałków podniebiennych (tonsillektomia)
CENTRUM MEDYCZNE SALUS › SZPITAL › ZABIEGI › Usuwanie migdałków podniebiennych (tonsillektomia)
Tonsillektomia (zabieg wycięcia migdałków) jest najczęściej wykonywanym laryngologicznym zabiegiem chirurgicznym w Polsce i na świecie, pozwalającym trwale rozwiązać problem przewlekłego zapalenia migdałków podniebiennych, powodującego ich patologiczny przerost, kiedy metody zachowawcze nie przynoszą efektów. Tonsillektomię wykonuje się u pacjentów dorosłych, u dzieci i nastolatków przeprowadza się tonsillotomię, czyli przycięcie migdałków, polegające na usunięciu 30-60% ich masy.
Wśród najpoważniejszych konsekwencji przerostu migdałków wymienia się m.in. zaburzenia oddychania na skutek upośledzenia drożności nosa, zatok przynosowych i trąbek słuchowych, nawracające zapalenia ucha środkowego, niedosłuch, mówienie przez nos ze zmianą barwy głosu, bezdech senny i wynikające z niego niedotlenienie, chrapanie, częste choroby dolnych i górnych dróg oddechowych, a także alergie i chroniczny katar.
Zabieg usunięcia migdałków polecany jest osobom chorującym na przewlekłe zapalenie migdałków, przy nawracającej anginie (trzy lub więcej epizodów w ostatnim roku, pięć lub więcej epizodów w ostatnich dwóch latach, siedem lub więcej epizodów w ostatnich trzech latach), nawracających ropniach okołomigdałkowych, chorobach odogniskowych, uporczywym cuchnięciu z ust, spowodowanym obfitym wytwarzaniem czopów migdałkowych, lub przy podejrzeniu guza migdałka. Rekomendowany jest również dzieciom powyżej 10. roku życia, cierpiącym na groźny dla życia bezdech śródsenny oraz chrapanie.
Podczas operacji przeprowadzanej w znieczuleniu ogólnym migdałki podniebienne wraz z torebką są oddzielane od otaczających je tkanek. Krwawienie tamuje się poprzez ucisk, podwiązanie naczyń lub elektrokoagulację. Zabieg trwa około 1 godziny.
Znieczulenie
› pacjent może być ułożony w pozycji leżącej z odgiętą do tyłu głową, jeśli zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym, lub w pozycji siedzącej, jeśli znieczulenie jest miejscowe
Pobyt w oddziale
› po zabiegu pacjent opuszcza szpital w ciągu 1 doby
Niezdolność do pracy zawodowej – rekonwalescencja
› ból po zabiegu i czas gojenia wynosi około 2-3 tygodnie
› po zabiegu pacjent ma zlecone leki przeciwbólowe i antybiotyk, przez kilka dni musi stosować dietę półpłynną
› przez 2 tygodnie pacjent powinien unikać wszelkiego wysiłku fizycznego związanego z wykonywaniem pracą zawodowej i codziennych czynności, takich jak dźwiganie, siedzenie przy komputerze przez kilka godzin, przebywanie na słońcu, pływanie, latanie samolotem, a także uprawiania sportu.
Wypełnij poniższy formularz kontaktowy, jeśli chcesz umówić wizytę lub zabieg, zadać pytanie, podzielić się opinią lub pomysłem. Nasz zespół odpowie na Twoją wiadomość najszybciej, jak to tylko możliwe.