Kliknij, by zadzwonić:  Przychodnia  |  Szpital  |  Rehabilitacja  |  Centrum Estetyki Rejestracja online

CENTRUM MEDYCZNE SALUSSZPITALZABIEGIUsunięcie jądra

Usunięcie jądra

Usunięcie jąder (orchidektomia) jest zabiegiem operacyjnym mającym na celu usunięcie jądra. Wskazaniami do orchidektomii są: nowotwór jądra – w tym przypadku postępowaniem z wyboru jest radykalne pachwinowe usunięcie jądra, dzięki czemu możliwa jest jednoczesna kontrola jądrowych naczyń limfatycznych i krwionośnych oraz unika się urazu moszny. W przypadku, kiedy pewne jest ograniczenie nowotworu tylko do samego jądra, a operacja miałaby być wykonana przez doświadczony zespół istnieje możliwość wykonania resekcji wyłuszczeniowej, czyli usunięcia samego nowotworu z pozostawieniem jądra.

Leczenie operacyjne

Zabieg orchidektomii zazwyczaj wykonuje się w znieczuleniu miejscowym lub podpajęczynówkowym. Do operacji pacjent układany jest w pozycji leżącej. Radykalne pachwinowe usunięcie jądra polega na usunięciu jądra, najądrza i kikuta powrózka nasiennego z dostępu przez kanał pachwinowy. Następnie urolog kontroluje jądrowe naczynia limfatyczne i krwionośne w poszukiwaniu ewentualnych przerzutów. Pod koniec operacji możliwe jest poprzez kanał pachwinowy umiejscowić w mosznie protezę jądra. W czasie zabiegu urolog może pozostawić w ranie pooperacyjnej dren, który odprowadza gromadzącą się krew i surowiczy przesięk. W większości przypadków dren usuwany jest kilka godzin po operacji. Szwy po orchidektomii usuwane są w 10 – 14 dobie po zabiegu, ale mogą być sytuacje wymagające utrzymania ich dłużej. Materiał usunięty podczas operacji zostaje zabezpieczony oraz przekazany do badania histopatologicznego celem oceny usuniętej tkanki. Po około 3-4 tygodniach wynik badania histopatologicznego po orchidektomii powinien być dostępny w klinice. W połączeniu z poziomem markerów nowotworowych i wynikiem tomografii komputerowej jamy brzusznej stanowi on podstawę do kwalifikacji pacjenta do ewentualnej terapii uzupełniającej. Zabieg trwa około 1 godzinę.

Znieczulenie

› zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym lub podpajęczynówkowym

Pobyt w oddziale

› od kilku godzin do jednego dnia

Zalecenia po zabiegu

› wypoczynek

› ograniczenie wysiłku fizycznego

› przyjmowanie leków przeciwbólowych według zaleceń lekarza

› dbanie o higienę, czystość rany pooperacyjnej

› regularne wizyty u lekarza w celu zmiany opatrunków, zdjęcia szwów, obserwacji rany

› kąpiele w wannie, na basenie nie są wskazane aż do całkowitego wygojenia się rany

Rekonwalescencja

› okres rekonwalescencji do 4 tygodni po zabiegu

Umów się na zabieg

Wypełnij poniższy formularz kontaktowy, jeśli chcesz umówić wizytę lub zabieg, zadać pytanie, podzielić się opinią lub pomysłem. Nasz zespół odpowie na Twoją wiadomość najszybciej, jak to tylko możliwe.

Tylko cyfry, bez spacji, myślników i znaków specjalnych
Skip to content