Kliknij, by zadzwonić:  Przychodnia  |  Szpital  |  Rehabilitacja  |  Centrum Estetyki Rejestracja online

CENTRUM MEDYCZNE SALUSSZPITALZABIEGISzczelina odbytu

Szczelina odbytu

Szczelina odbytu to płytkie, długie i wąskie pęknięcie lub owrzodzenie błony śluzowej wyścielającej końcowy fragment kanału odbytu. Może powstawać w każdym wieku, także u niemowląt i dzieci, ale najczęściej dotyka osoby pomiędzy 20. a 40. rokiem życia. Jest obecnie drugą, po hemoroidach, najczęściej diagnozowaną chorobą końcowego odcinka przewodu pokarmowego. Jej głównym objawem jest silny, paląco-tnący ból w okolicy odbytu, występujący w momencie oddawania stolca i utrzymujący się nawet przez kilka następnych godzin. Ból może również pojawiać się podczas siedzenia na twardej powierzchni. Często towarzyszy mu swędzenie okolic odbytu oraz silne parcie na stolec, a czasem też krwawienie z odbytu – jego pojawienie się to ostatni sygnał, że pacjent wymaga pilnej konsultacji lekarskiej. Nieleczona szczelina odbytu lub częste jej nawroty mogą doprowadzić do rozwoju przewlekłej formy tej choroby, która całkowite wyleczenie jest bardziej skomplikowane.

Leczenie operacyjne szczeliny odbytu

W przypadku gdy leczenie zachowawcze nie przynosi spodziewanych efektów, zabieg chirurgiczny umożliwia skutecznie i szybkie wyleczenie tak ostrej, jak i przewlekłej szczeliny odbytu. Pacjenci są zwykle przyjmowani do szpitala, choć niekiedy zabieg można wykonać także w trybie ambulatoryjnym. Możliwe są trzy metody postępowania:

› rozciągnięcie zwieraczy odbytu – występujące po tej operacji przejściowe zwiotczenie zwieraczy pozwala na wygojenie się szczeliny

› przecięcie zwieracza wewnętrznego odbytu

› wycięcie szczeliny odbytu w całości wraz z fragmentem otaczającej ją skóry

Znieczulenie

› zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym lub podpajęczynówkowym

Pobyt w oddziale

› od kilku godzin do 2 dni

Zalecenia po zabiegu

› pierwsze wypróżnienia mogą być bolesne z domieszką krwi – jest to normalny przebieg pooperacyjny, który nie powinien niepokoić

› dieta płynna, lekkostrawna, należy unikać pokarmów, które powodują wzdęcia

› nawadnianie organizmu odpowiednią ilością płynów (2-2,5 litra dziennie)

› dbać o higienę osobistą okolicy pooperacyjnej

Niezdolność do pracy zawodowej – rekonwalescencja

› od 1 do 4 tygodni

Umów się na zabieg

Wypełnij poniższy formularz kontaktowy, jeśli chcesz umówić wizytę lub zabieg, zadać pytanie, podzielić się opinią lub pomysłem. Nasz zespół odpowie na Twoją wiadomość najszybciej, jak to tylko możliwe.

Tylko cyfry, bez spacji, myślników i znaków specjalnych