Skrócone wędzidełko języka

Wędzidełko języka jest fałdem tkankowym pomiędzy dolną powierzchnią języka i dnem jamy ustnej. Jest to ta niewielka błonka, którą możemy zobaczyć pod językiem. Struktura niewielka, jednak skrócona może przysporzyć wiele problemów zarówno w okresie wczesnego dzieciństwa jak i późniejszym.

Do najistotniejszych objawów i skutków skróconego wędzidełka należą: problemy ze ssaniem, pobieraniem pokarmów, ślinieniem, prawidłowym oddychaniem, mową a także m.in.: wady postawy, wady zgryzu, zgrzytanie zębami, próchnica, bóle głowy, problemy z koncentracją. Temat wędzidełka istniał od zawsze, informacje o tym znajdujemy w starożytności. Obecne, wzmożone zainteresowanie wędzidełkiem wynika ze zwiększających się kompetencji specjalistów oraz rosnącej świadomości opiekunów.

Jak zdiagnozować wędzidełko?
Do naszej poradni neurologopedycznej trafiają głównie noworodki i niemowlęta z trudnościami z karmieniem oraz dzieci i dorośli z wadami wymowy. Często problem zauważa pediatra, położna lub doradca laktacyjny. Podczas wizyty dokonujemy oceny długości wędzidełka i co najważniejsze oceny funkcji, między innymi badamy: połykanie, oddychanie, pozycję spoczynkową, pobieranie pokarmów, mowę w tym realizację poszczególnych fonemów.

Wędzidełko krótkie i co dalej?
Dokonujemy szczegółowej oceny funkcji języka i bywa, że rekomendujemy zabieg chirurgiczny. Rodzic lub dorosły pacjent są szczegółowo informowani o samym zabiegu, sposobach przygotowania oraz rehabilitacji po zabiegu. Podcięcia wędzidełka językowego dokonuje lekarz chirurg, stomatolog lub laryngolog. W naszym ośrodku dysponujemy specjalistą doświadczonym w zabiegu frenotomii.

Jak wygląda zabieg?
Zabieg wykonywany zwykle w znieczuleniu miejscowym, jest w pełni bezpieczny. Zazwyczaj po zabiegu pacjenci odczuwają natychmiastową, wyraźną ulgę – język został uwolniony. U niemowląt następuje znacząca poprawa pobierania pokarmu. Ważne jest jednak regularne masowanie i ćwiczenie języka po zabiegu, wg szczegółowych instrukcji w celu uniknięcia powstania zrostów. Po zabiegu pacjent jest pod opieką neurologopedy. W wielu przypadkach wymaga drobnej korekty zaburzonych wcześniej funkcji. Staramy się wyrównać je szybko poprzez ćwiczenia logopedyczne – miofunkcjonalne.

opracowała:
Joanna Mazurkiewicz
neurologopeda

 

Leave a reply