Kliknij, by zadzwonić:  Przychodnia  |  Szpital  |  Rehabilitacja  |  Centrum Estetyki Rejestracja online

CENTRUM MEDYCZNE SALUSCENTRUM REHABILITACJIZABIEGIRehabilitacja dzieci metodą NDT-Bobath

Rehabilitacja dzieci metodą NDT-Bobath

Mimo że podwaliny metody NDT-Bobath już w latach 40. XX wieku stworzyli mieszkający i praktykujący w Londynie czescy lekarze – fizjoterapeutka Berta Bobath i jej mąż neurolog Karel Bobath, to jej powszechne stosowanie w terapii niemowląt zawdzięczamy brytyjskiej fizjoterapeutce Mary Quinton i lekarce Elisabeth Koeng ze Szwajcarii, które przez długie lata badały przyczyny nieprawidłowości w rozwoju wzorców ruchowych u niemowląt i rozwijały metodę neurorozwojową Bobatha.

Opracowana przez państwa Bobathów koncepcja fizjoterapeutyczna służyła początkowo głównie do rehabilitacji dorosłych, którzy doznali uszkodzeń mózgu w czasie II wojny światowej oraz dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym. Obecnie jednak jest jedną z najpopularniejszych metod leczenia niemowląt z zaburzeniami neurologicznymi i rozwoju ruchowego oraz dzieci i dorosłych po przebytym udarze mózgu lub urazach mózgowo-czaszkowych.

Podobnie, jak w przypadku metody Vojty, rehabilitację metodą NDT-Bobath mogą prowadzić wyłącznie certyfikowani fizjoterapeuci o doskonałej znajomości anatomii, podstaw neurofizjologii, a także etapów rozwoju dziecka. Tylko tacy specjaliści są w stanie na podstawie obserwacji zachowania dziecka ustalić, z jakimi zaburzeniami motoryki ruchowymi małego pacjenta mają do czynienia i jakie konkretnie działania należy podjąć, aby wyeliminować te nieprawidłowości i wykształcić właściwe reakcje odruchowe. Ponieważ każde dziecko jest inne, nie istnieje gotowy katalog ćwiczeń, które powinien w tego rodzaju terapii stosować rehabilitant – każdorazowo odpowiednie techniki są dostosowywane indywidualnie do potrzeb i możliwości pacjentów.

Metoda NDT-Bobath świetnie sprawdza się w rehabilitacji dzieci, u których zdiagnozowano zbyt słabe lub zbyt duże napięcie mięśniowe oraz zaobserwowano zaburzenia w kontroli mięśni tułowia, szyi i głowy, objawiające się m.in. nietrzymaniem głowy, asymetrią ciała, nadmiernym zginaniem lub prostowaniem kończyn. Duże znaczenie dla powodzenia rehabilitacji ma zaangażowanie rodziców – fizjoterapeuta uczy ich, jakie ćwiczenia mogą robić z dzieckiem samodzielnie w domu i jak  mogą stymulować je do wykonywania prawidłowych ruchów podczas codziennych aktywności, podczas karmienia, kąpieli, zabaw, czynności pielęgnacyjnych, noszenia go itd.

W czasie zabiegów terapeuta ćwiczy całe ciało dziecka, a nie tylko jego kończyny, aby dostarczyć mu odpowiednie wzorce czuciowo-ruchowe, prowadząc ruch tak długo, aż dziecko przejmie jego kontynuowanie w prawidłowy sposób i zacznie go wykonywać automatycznie. Ćwiczenia są dynamicznie modyfikowane, tak aby zawsze były dostosowane do aktualnej sprawności pacjenta, jego wieku, temperamentu i osobowości.

Umów się na zabieg

Wypełnij poniższy formularz kontaktowy, jeśli chcesz umówić wizytę lub zabieg, zadać pytanie, podzielić się opinią lub pomysłem. Nasz zespół odpowie na Twoją wiadomość najszybciej, jak to tylko możliwe.

Tylko cyfry, bez spacji, myślników i znaków specjalnych