CENTRUM MEDYCZNE SALUS › PRZYCHODNIA › PORADNIE SPECJALISTYCZNE › Poradnia neurologiczna
CENTRUM MEDYCZNE SALUS › PRZYCHODNIA › PORADNIE SPECJALISTYCZNE › Poradnia neurologiczna
Lekarze poradni neurologicznej Centrum Medycznego Salus specjalizują się w diagnozowaniu i terapii schorzeń układu nerwowego (ośrodkowego i obwodowego) oraz terapii skutków urazów głowy, szyi, tułowia i kończyn, a także infekcji, zatruć oraz innych chorób, jak cukrzyca czy alkoholizm. Wskazaniami do konsultacji neurologicznej są wszelkie problemy z koordynacją ruchową i zaburzenia równowagi, kurcze i drżenia mięśni, osłabienie siły mięśniowej, problemy z pamięcią, zaburzenia widzenia, zawroty głowy, omdlenia i utrata przytomności, zaburzenia snu i różnego rodzaju dolegliwości bólowe.
W placówkach Centrum Medycznego Salus w Kłodzku, Nowej Rudzie i Dusznikach-Zdroju realizowane są świadczenia w zakresie leczenia zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa i aparatu ruchu, migren, bólów i zwrotów głowy, nerwic, rwy kulszowej i barkowej, padaczki, dziecięcego porażenia mózgowego, stwardnienia rozsianego, choroby Parkinsona, choroby Alzheimera, boreliozy, niedowładów kończyn, stanów po udarze lub zapaleniu mózgu, zmian nowotworowych układu nerwowego itd.
Podstawowymi źródłami informacji o stanie zdrowia pacjentów są dla neurologa: szczegółowy wywiad lekarski i badanie odruchów fizjologicznych (m.in. odruchu kolanowego), których uzupełnieniem są najczęściej badanie chodu pacjenta, prawidłowości mowy i czucia powierzchownego (m.in. dotknięcie czubka nosa palcem z zamkniętymi oczami). Neurolodzy posiłkują się również danymi uzyskanymi dzięki bardziej skomplikowanym badaniom, np. tomografii komputerowej, rezonansowi magnetycznemu, elektroencefalografii czy nowoczesnej tomografii emisyjnej. Przy rozpoznawaniu chorób i określaniu metod leczenia współpracują także z wieloma innymi specjalistami, głównie psychiatrami, psychologami i neurochirurgami i chirurgami.
Gdzie w CM Salus przyjmuje neurolog: Kłodzko, Ząbkowice Śląskie
Gdzie w CM Salus przyjmuje neurolog dziecięcy: Kłodzko
Do poradni neurologicznej w Kłodzku oraz poradni neurologicznej w Nowej Rudzie pacjenci zgłaszają się z objawami neurologicznymi będącymi także następstwem przebytych urazów czy infekcji. Objawy mogą być wywołane przez rozwijające się guzy, czy wrodzone wady genetyczne. Mogą też stanowić objawy innych chorób. Aby je wykluczyć, neurolog może zlecić dodatkowe badania – począwszy od badań krwi, które można wykonać w każdym punkcie pobrań Centrum Medycznego Salus w Kłodzku, Nowej Rudzie, Dusznikach i Bożkowie, skończywszy na bardziej zaawansowanej diagnostyce, jak tomografia komputerowa.
Wskazaniem do pilnej wizyty w poradni neurologicznej w Kłodzku lub Nowej Rudzie powinny być następujące objawy:
– szybkie pogarszanie się pamięci, orientacji, koncentracji uwagi, a także poprawności myślenia, zdolności planowania i wykonania zadań, z którymi dotychczas chory radził sobie dobrze
– powtarzające się, nawet niecałkowite, krótkotrwałe utraty przytomności czy świadomości, które nie zostały w pełni zdiagnozowane (podejrzenie padaczki)
– nasilające się w ciągu kilku dni lub tygodni osłabienie mięśni, wzmożona męczliwość mięśni, spowolnienie ruchowe, niedoczulica, zaburzenia widzenia, słuchu, węchu, smaku, równowagi, mowy, połykania, chodu
– nagły niedowład kończyn
– niedowład jednej strony twarzy
– silny i narastający w ciągu tygodni lub miesięcy ból głowy
– jednostronny ból twarzy po wykluczeniu choroby stomatologicznej i laryngologicznej
– silny ból lub nasilenie bólu szyi, karku, pleców, lędźwi i krzyża oraz kończyn, jeżeli jego przyczyna nie została określona przez innego lekarza lub jeśli leczenie przeciwbólowe nie przynosi efektów.
Objawy takie stanowią wskazanie do podjęcia dalszych działań, mających na celu wykluczenie takich chorób, jak udar mózgu, choroba nowotworowa mózgu, padaczka, uszkodzenie korzeni, splotów lub nerwów a także krwotoki wewnątrzczaszkowe po urazach.
Do neurologa powinniśmy się także zgłosić po każdym silniejszym urazie głowy, by wykluczyć wstrząśnienie mózgu, szczególnie jeśli towarzyszom temu inne objawy, takie jak mdłości, wymioty czy zawroty głowy. Do konsultacji w poradni neurologicznej powinny skłonić pacjenta także objawy związane ze snem, takie jak trudności w zaśnięciu, wczesne lub wielokrotne wybudzanie się ze snu w nocy, jeśli wykluczymy, że mają związek ze stresem lub innymi szczególnymi okolicznościami i jeśli powodują wyraźne skrócenie czasu snu i uczucie niewyspania utrzymujące się w ciągu dnia. Neurolog w Kłodzku i Nowej Rudzie diagnozuje także inne zaburzenia, występujące podczas snu: gwałtowne ruchy kończyn, zrywanie się, krzyk, głośne mówienie czy lunatykowanie.
Do poradni neurologicznej w Kłodzku mogą się także zgłaszać rodzice dzieci, szczególnie w przypadkach, kiedy ciąża była zagrożona lub przyszła mama przebyła jakieś infekcje, choroby wirusowe albo zażywała leki lub wystąpiły nieprawidłowości podczas porodu. Kontrola neurologa dziecięcego jest wskazana, kiedy dziecko urodziło się jako wcześniak lub z niską wagą urodzeniową.
W poradni neurologicznej w Kłodzku nasi specjaliści konsultują także dzieci, których rodzice zauważą opóźnienia w rozwoju – np. zbyt późne chwytanie, obracanie się na brzuch, siadanie itd. Wskazaniem jest też opóźnienie rozwoju mowy. Rodzice zgłaszają się też do neurologa zaniepokojeni bólami głowy u dzieci. Wtedy najczęściej potrzebna jest jeszcze wizyta u laryngologa i okulisty, pozwalająca wykluczyć inne przyczyny dolegliwości, takie jak wada wzroku czy chore zatoki. Neurolog bada dziecko i kieruje na diagnostykę obrazową – m.in. EEG lub rezonans magnetyczny głowy. Zaniepokoić powinny też zaburzenia snu u dziecka. Na konsultację do neurologa powinny też trafić dzieci, którym zdarzyły się drgawki gorączkowe. W wieku szkolnym wskazaniem do wizyty u neurologa są wszelkie trudności i problemy szkolne, ADHD i zaburzenia rozwojowe.
Zapraszamy do Centrum Medycznego Salus! Jesteśmy partnerem najważniejszych operatorów medycznych i firm ubezpieczeniowych na polskim rynku. Dzięki temu możesz w ramach swojego abonamentu/pakietu medycznego szybko, łatwo i wygodnie we wszystkich naszych przychodniach skorzystać z pomocy lekarzy medycyny rodzinnej i lekarzy specjalistów oraz wykonać badania diagnostyczne i laboratoryjne, a także zgłosić się na fizjoterapię w centrum rehabilitacji lub poddać się zabiegowi w oddziale szpitalnym.