CENTRUM MEDYCZNE SALUS › PRZYCHODNIA › PORADNIE SPECJALISTYCZNE › Poradnia kardiologiczna
CENTRUM MEDYCZNE SALUS › PRZYCHODNIA › PORADNIE SPECJALISTYCZNE › Poradnia kardiologiczna
W poradni kardiologicznej Centrum Medycznego Salus koncentrujemy się na profilaktyce, diagnozowaniu i leczeniu chorób i wad układu sercowo-naczyniowego: serca, aorty i mniejszych naczyń krwionośnych. Kardiolodzy w Kłodzku, Nowej Rudzie i Dusznikach-Zdroju najczęściej zajmują się osobami cierpiącymi na nadciśnienie tętnicze, chorobę niedokrwienną serca (chorobę wieńcową), stany przedzawałowe, zaburzenia rytmu serca czy niewydolność serca.
W naszej poradni kardiologicznej wykonujemy szereg badań diagnostycznych serca i układu krążenia, m.in. echo serca (inaczej zwane USG serca), EKG serca, monitoring holterami EKG i RR, próby wysiłkowe. Pacjenci mogą być ponadto skierowani na badania laboratoryjne, leczenie szpitalne oraz konsultacje z innymi specjalistami. Kardiolodzy w Kłodzku, Nowej Rudzie i Dusznikach-Zdroju kwalifikują także do wszczepienia stymulatora pracy serca oraz innych zabiegów ambulatoryjnych i operacyjnych. Osobom po przebytych zabiegach kardiologicznych oferujemy wsparcie procesu leczenia w dziale rehabilitacji.
Gdzie w CM Salus przyjmuje kardiolog: Kłodzko, Nowa Ruda, Duszniki-Zdrój, Ząbkowice Śląskie
W diagnostyce i leczeniu chorób układu sercowo-naczyniowego kardiolodzy Centrum Medycznego Salus chętnie korzystają z badania polegającego na wielogodzinnym monitorowaniu układu krążenia. Taki monitoring znajduje zastosowanie zarówno w diagnostyce nowych schorzeń, jak i obserwacji postępów w podjętej terapii. Jednorazowy pomiar ciśnienia tętniczego krwi lub zapis EKG wykonany w gabinecie w trakcie wizyty lekarskiej nie daje pełnego obrazu stanu klinicznego pacjenta. Można przeoczyć istotne patologie, które udaje się zarejestrować tylko w czasie długotrwałego monitorowania holterem EKG lub RR.
Holter EKG pozwala na co najmniej 24-godzinną rejestrację pracy serca, dzięki czemu dostarcza kardiologowi wielu cennych informacji. Wykonuje się go u pacjentów z podejrzeniem arytmii, po udarze mózgu, po zawale mięśnia serca, ale także profilaktycznie. Jest wykorzystywany również w trakcie diagnostyki kołatania serca, omdleń, utrat przytomności. Badanie jest całkowicie bezbolesne, bezinwazyjne i nieszkodliwe dla pacjenta.
Urządzenie składa się z kilku przytwierdzanych do klatki piersiowej elektrod i mocowanego na pasku aparatu. Nosząc holter pacjent powinien zachowywać się tak jak zwykle – musi jedynie uważać, żeby elektrody nie odczepiały się od skóry i nie odłączały od aparatu w trakcie codziennych czynności. Jest też zobowiązany do prowadzenia dziennika, w którym powinien notować: wykonywane czynności – chodzenie, marsz, bieg, silne emocje, drzemkę w ciągu dnia, porę zasypiania i budzenia się. Zapisuje też godziny zażycia leków.
Kardiolodzy przyjmujący pacjentów w Kłodzku, Nowej Rudzie i Dusznikach-Zdroju wykorzystują badanie holterem EKG do wykrywania zaburzeń pracy serca, oceny skuteczności leczenia oraz do obserwacji wrodzonych wad serca.
Holter ciśnieniowy (RR) używany jest do całodobowego monitoringu ciśnienia tętniczego (zatem także w godzinach nocnych). W poradni kardiologicznej Centrum Medycznego Salus znalazł zastosowanie w diagnozowaniu zaburzeń ciśnienia tętniczego. Urządzenie to składa się z rejestratora i mankietu do założenia na ramieniu. Mierzy ciśnienie w regularnych odstępach czasu: co 15 minut w dzień i co 30 w nocy. Podobnie jak w przypadku holtera EKG, w trakcie badania pacjent funkcjonuje normalnie i wykonuje codzienne czynności. Powinien prowadzić dzienniczek aktywności, w którym zapisuje godziny odpoczynku i aktywności fizycznej, pory przyjmowania leków i posiłków. Po 24 godzinach rejestrator jest zdejmowany i podłączany do komputera. Uzyskane wyniki są analizowane przy pomocy odpowiedniego oprogramowania, a następnie interpretowane przez lekarza.
Najczęściej badanie holterem RR zaleca się: do diagnozy i kontroli nadciśnienia tętniczego; do oceny skuteczności leczenia; w celu eliminacji zjawiska podwyższonego ciśnienia w czasie wizyt lekarskich (tzw. efekt białego fartucha); w celu wykrycia nagłych zmian ciśnienia, np. nagłych skoków ciśnienia w nocy; do rozpoznania i kontroli ciśnienia u kobiet ciężarnych; kiedy pacjent choruje na oporne na leczenie nadciśnienie tętnicze; kiedy pacjent skarży się na zawroty głowy, omdlenia; pacjentom z cukrzycą.
Zapraszamy do Centrum Medycznego Salus! Jesteśmy partnerem najważniejszych operatorów medycznych i firm ubezpieczeniowych na polskim rynku. Dzięki temu możesz w ramach swojego abonamentu/pakietu medycznego szybko, łatwo i wygodnie we wszystkich naszych przychodniach skorzystać z pomocy lekarzy medycyny rodzinnej i lekarzy specjalistów oraz wykonać badania diagnostyczne i laboratoryjne, a także zgłosić się na fizjoterapię w centrum rehabilitacji lub poddać się zabiegowi w oddziale szpitalnym.