CENTRUM MEDYCZNE SALUS › PRZYCHODNIA › PORADNIE SPECJALISTYCZNE › Poradnia dermatologiczna
CENTRUM MEDYCZNE SALUS › PRZYCHODNIA › PORADNIE SPECJALISTYCZNE › Poradnia dermatologiczna
Dermatologia to dziedzina medycyny, której głównym obszarem zainteresowań jest funkcjonowanie oraz choroby skóry, włosów i paznokci, a także choroby ogólnoustrojowe, objawiające się zmianami skórnymi, takie jak nowotwory, cukrzyca, choroby pasożytnicze i grzybicze, choroby zakaźne i weneryczne oraz alergie. Do częstych przyczyn schorzeń dermatologicznych zalicza sie również zmiany hormonalne, występujące najczęściej w okresie dojrzewania.
Najczęstszymi problemami diagnozowanymi u zgłaszających się do naszej poradni pacjentów są zmiany trądzikowe, rumieniowe, liszajowate, pęcherzykowe, owrzodzenia, przebarwienia, znamiona, naczyniaki, świąd skóry, wypadanie włosów, łamliwość paznokci. Podczas konsultacji lekarz bada przyczyny pojawienia się zmian chorobowych i poszukuje najlepszych sposobów ich leczenia oraz zapobiegania ich nawrotom w przyszłości. Ze względu na złożoność przyczyn chorób skóry, włosów i paznokci, dermatolodzy często współpracują z lekarzami innych specjalizacji.
Gdzie w CM Salus przyjmuje dermatolog: Kłodzko, Duszniki-Zdrój, Ząbkowice Śląskie, Nowa Ruda
Dla specjalistów Centrum Medycznego Salus, równie ważna jak leczenie, jest profilaktyka. Wyposażeni w najnowsze zdobycze technologii medycznych dermatolodzy w Kłodzku i Dusznikach-Zdroju, badają skórę i znamiona pacjentów. Eksperci zalecają, by przynajmniej raz do roku przeprowadzać badania profilaktycznie przy użyciu dermatoskopu. Taka diagnostyka powinna znaleźć się w harmonogramie badań profilaktycznych razem z cytologią czy USG piersi.
Badanie dermatoskopowe polega na oglądaniu zmian skórnych urządzeniem przypominającym lupę, z wbudowanym oświetleniem. Pozwala przyjrzeć się zmianie w dużym (10-40 krotnym) powiększeniu i uwidocznić jej głębsze struktury. Jest to badanie całkowicie bezbolesne, szybkie, nieinwazyjne i pozwala wstępnie ocenić zmianę bez konieczności pobierania wycinków.
Każdemu znamieniu barwnikowemu przyglądamy się, oceniając je według zasady ABCDE, gdzie A oznacza asymetry (asymetria kształtu), B – border (nieregularność brzegu zmiany), C – colour (niejednolity kolor), D – diameter (średnica powyżej 6 mm), E – elevation (uniesienie i nierówność powierzchni).
W badaniu dermatoskopowym oceniamy dodatkowo różne, niewidoczne makroskopowo struktury. Na tej podstawie lekarz decyduje, czy znamię jest prawidłowe, czy też wymaga obserwacji i ponownej konsultacji za 1-3 miesiące lub należy je wyciąć. Jeśli pacjent ma dużo znamion, które w badaniu dermatoskopowym prezentują pewne cechy budzące niepokój działamy według tzw. zasady brzydkiego kaczątka – wycinamy i badamy histopatologicznie to ze znamion, którego obraz jest najbardziej niepokojący.
Każda zmiana skórna zakwalifikowana do wycięcia chirurgicznego, czyli jedynej bezpiecznej metody usuwania zmian barwnikowych, badana jest histopatologicznie.
Dermatoskop wykryje czerniaka
Najbardziej boimy się czerniaka, który powstaje z komórek barwnikowych (stanowi on 1-2% wszystkich nowotworów złośliwych). W Polsce odnotowuje się rocznie 2,5 – 3 tys. zachorowań na czerniaka. Dermatoskopem badamy wszystkie zmiany skórne, niekoniecznie barwnikowe, by wykluczyć inne nowotwory złośliwe, takie jak najczęściej spotykany rak podstawnokomórkowy czy kolczystokomórkowy. Używa się tego urządzenia także w innych chorobach skóry – np. pozwala ono ocenić aktywność choroby i postępy leczenia w łysieniu plackowatym. Jest pomocne także przy ustalaniu rozpoznania łuszczycy, liszaja płaskiego, w schorzeniach owłosionej skóry głowy jak i w wielu innych chorobach dermatologicznych.
Nowotworom skóry można zapobiegać chroniąc się przed słońcem i wykonując regularne badania profilaktyczne. Warto też samemu obserwować swoją skórę, zwracając szczególną uwagę na nogi. To jedna z najczęstszych lokalizacji czerniaka (najczęstsza u kobiet) – aż 33% tych nowotworów pojawia się na kończynach dolnych. Do dermatologa powinniśmy udać się bezwzględnie, jeśli mamy znamię, które nagle zaczyna się zmieniać – powiększa się, zmienia kolor, jego brzegi stają się nieregularne, pojawiają się na nim guzki lub zaczyna krwawić, boleć albo swędzieć. Należy też skonsultować z dermatologiem wszystkie nowe zmiany pojawiające się na skórze po 35 roku życia.
Zarówno dermatolog w Kłodzku, jak i dermatolog w Dusznikach-Zdroju przeprowadza konsultacje dermatologiczne wraz z badaniem dermatoskopowym.
Zapraszamy do Centrum Medycznego Salus! Jesteśmy partnerem najważniejszych operatorów medycznych i firm ubezpieczeniowych na polskim rynku. Dzięki temu możesz w ramach swojego abonamentu/pakietu medycznego szybko, łatwo i wygodnie we wszystkich naszych przychodniach skorzystać z pomocy lekarzy medycyny rodzinnej i lekarzy specjalistów oraz wykonać badania diagnostyczne i laboratoryjne, a także zgłosić się na fizjoterapię w centrum rehabilitacji lub poddać się zabiegowi w oddziale szpitalnym.