Kliknij, by zadzwonić:  Przychodnia  |  Szpital  |  Rehabilitacja  |  Centrum Estetyki Rejestracja online

CENTRUM MEDYCZNE SALUSCENTRUM ESTETYKIZABIEGIOsocze bogatopłytkowe

Zabiegi osoczem bogatopłytkowym (lifting wampirzy)

Pacjenci zgłaszający się do gabinetu medycyny estetycznej często proszą lekarza o zastosowanie metody leczenia, która przywróciłaby im blask sprzed kilku, kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu lat. Chcą terapii, której efekty byłyby długotrwałe, a która jednocześnie w jak najmniejszym stopniu ingerowałaby w organizm.

Ten trend w medycynie i chirurgii estetycznej jest widoczny od czasu, kiedy ze względu na katastrofalne skutki uboczne, zaczęto odstępować od stosowania tzw. permanentnych wypełniaczy tkankowych i zaostrzono kryteria podawania botoksu. Dziś chodzi o uzyskanie jak najbardziej naturalnego efektu leczenia, dzięki któremu „maskowaty” wygląd twarzy zastąpić można wyglądem „wypoczętym”.

Trudno sobie wyobrazić bardziej naturalną i spektakularną metodę leczenia oznak starzenia niż zastosowanie komórek macierzystych. Jednak po okresie początkowej fascynacji tą metodą, ze względu na potencjalne działanie proonkogenne jej implementacja została odłożona w czasie.

Na tym tle więcej niż obiecująco wypada wykorzystywane w medycynie estetycznej i chirurgii plastycznej osocze bogatopłytkowe. Znane pod akronimem PRP (z języka ang. Platelett-Rich-Plasma), stanowi koncentrat płytek krwi w niewielkiej objętości osocza.

Fabryka eliksiru młodości

Osocze bogatopłytkowe otrzymuje się w procesie odwirowania własnej krwi pacjenta. Zabiegi pozyskania preparatu oraz jego podania są wykonywane podczas jednej wizyty. Płytki krwi w procesie degranulacji uwalniają czynniki wzrostu: PDGF αα, ββ, αβ, TGF-β1, TGF-β2, VEGF oraz EGF, a także białka odpowiedzialne za przyleganie komórek: fibrynę, fibronektynę oraz vitronektynę. Osocze bogatopłytkowe nie działa jako wypełniacz tkankowy (jak popularne preparaty na bazie kwasu hialuronowego lub hydroksyapatytu wapnia), ale jest bardzo silnym stymulatorem regeneracji tkanek, pobudzającym fibroblasty do produkcji nowych włókien kolagenowych, zwiększającym procesy tworzenia nowych naczyń krwionośnych odpowiedzialnych za odżywienie skóry oraz tkanki podskórnej. Dodatkowo aktywuje mezenchymalne komórki macierzyste.

Regularne stosowanie PRP (na początku terapii trzy zabiegi raz w miesiącu, a następnie raz na pół roku) poprawia stopnień uwodnienia skóry, jej elastyczność, redukuje drobne zmarszczki, jest też bardzo pomocne w leczeniu blizn przerostowych i bliznowców. Osocze bogatopłytkowe podawane drogą mezoterapii to zabieg prawie bezbolesny, mało inwazyjny, naturalny, pozbawiony możliwości wywołania reakcji alergicznej, ponieważ jego źródłem są własne tkanki pacjenta (krew).

Warto wspomnieć, że w oparciu o PRP rozwija się nowa gałąź medycyny – medycyna regeneracyjna, wykorzystująca potencjał odbudowy własnych tkanek organizmu poprzez odpowiednią stymulację mechanizmów naprawczych. Nie jest to tzw. medycyna naturalna, ale jej działanie niewątpliwie opiera się na naturalnych, wrodzonych ścieżkach fizjologicznych, których pobudzenie daje o wiele lepsze rezultaty niż stosowanie samych środków farmakologicznych.

W praktyce klinicznej osocze bogatopłytkowe często łączy się z innymi preparatami (na bazie toksyny botulinowej, kwasu hialuronowego) lub z urządzeniami laserowymi, w celu optymalizacji efektów leczenia. Bardzo dobre efekty przynosi stosowanie PRP w przypadku różnych rodzajów łysienia, nierzadko opornych na inne metody terapii.

Prawidłowo pobrana krew, odwirowana i poprawnie wykonany zabieg nie niosą ze sobą żadnego ryzyka niebezpiecznych powikłań. Poprawnie przygotowane osocze bogatopłytkowe przy użyciu materiałów Regeneris jest preparatem autologicznym i jako takie nie jest źródłem zakażenia wirusowym zapaleniem wątroby, HIV czy jakichkolwiek innych zakażeń. Również nie ma ryzyka nietolerancji, alergii lub reakcji immunologicznych.

Efekty, jakie dają nam zabieg osoczem bogatopłytkowym: wygładzenie zmarszczek i fałd skórnych, poprawa elastyczności, napięcia i gęstości skóry, rewitalizacja skóry, wygładzenie i ujednolicenie kolorytu skóry, remodeling włókien kolagenowych, poprawa ukrwienia skóry, przyspieszenie procesów gojenia po zabiegach medycyny estetycznej.

Osocze bogatopłytkowe w medycynie estetycznej podaje się w postaci iniekcji aktywowanego osocza z zastosowaniem klasycznej techniki mezoterapii.

Zabieg powinien być stosowany w serii 3-4 zabiegów ostrzykiwania skóry twarzy, szyi, dekoltu lub innych okolic wymagających regeneracji. Liczbę zabiegów i odstępy czasowe pomiędzy nimi ustala lekarz po zbadaniu pacjenta.

Umów się na zabieg

Wypełnij poniższy formularz kontaktowy, jeśli chcesz umówić wizytę lub zabieg, zadać pytanie, podzielić się opinią lub pomysłem. Nasz zespół odpowie na Twoją wiadomość najszybciej, jak to tylko możliwe.

Tylko cyfry, bez spacji, myślników i znaków specjalnych