Nowoczesna ortopedia
W Centrum Medycznym Salus przyjmuje 11 specjalistów, konsultujących i leczących różnymi metodami, przypadki ortopedyczne. W terapii wykorzystują m.in. iniekcje dostawowe, osocze bogatopłytkowe, komórki macierzyste, zabiegi na bloku operacyjnym (artroskopie, kriolezje, rekonstrukcje). Nowoczesna ortopedia obejmuje także rozbudowany dział rehabilitacji w Kłodzku, Dusznikach i Nowej Rudzie oraz medycynę sportową.
Konsultacje specjalistyczne – poradnie ortopedyczne
Ambulatoryjna ortopedia jest jedną z podstawowych specjalności lekarskich Centrum Medycznego Salus. Skupia się na diagnostyce i leczeniu zachowawczym schorzeń układu ruchu, jego wad wrodzonych i nabytych, zapaleń, zakażeń oraz uszkodzeń i zmian pourazowych szkieletu, układu wiązadłowo-stawowego oraz mięśni, nerwów i naczyń. Centrum Medyczne Salus w Kłodzku, Nowej Rudzie, Dusznikach oferuje łatwy dostęp do specjalistów ortopedów w celu zasięgnięcia konsultacji, postawienia diagnozy i skrócenia czasu terapii, a co za tym idzie umożliwienia pacjentom szybkiego powrotu do zdrowia. Specjaliści służą pomocą w ramach kontraktów NFZ oraz prywatnie. Innowacyjna diagnostyka dostępna w placówkach CM Salus, umożliwia lekarzom precyzyjne wstępne rozpoznanie. Doświadczenie i wiedza chirurgów i ortopedów oraz możliwość ich współpracy z innymi specjalistami owocuje możliwością postawienia pełnego i szybkiego rozpoznania oraz prowadzenia na miejscu skutecznego leczenia. Aktualnie w Salusie przyjmuje 11 specjalistów, konsultujących i leczących – różnymi metodami, o których poniżej – przypadki ortopedyczne.
Iniekcje dostawowe
W naszym organizmie znajduje się wiele stawów. Te większe to: stawy biodrowe, kolanowe, czy ramienne. Stawy są swego rodzaju zawiasami pomiędzy dwiema kośćmi. W ich skład wchodzą także chrząstki stawowe, które wyścielają powierzchnie kostne. To dzięki nim i znajdującemu się w ich wnętrzu płynowi maziowemu możliwy jest ruch kości. Całość otacza torebka stawowa. Kiedy pojawia się ból, zwyrodnienia stawu, niedobór płynu w torebce stawowej lekarz specjalista – ortopeda może zalecić iniekcję dostawową. Iniekcje dostawowe zwane wiskosuplementacją, to zastrzyki z syntetycznego odpowiednika kwasu hialuronowego, który naturalnie występuje w organizmie człowieka oraz zastrzyki z lekami np. kortykosteroidami. Metoda ta stanowi alternatywę dla pacjentów przyjmujących preparaty przeciwzapalne i przeciwbólowe doustnie. W Centrum Medycznym Salus iniekcje dostawowe przeprowadza się w warunkach porady ambulatoryjnej. Podawane są przez doświadczonych specjalistów w odstępach 7- lub 14-dniowych, powtarzanych od trzech do pięciu razy. Dzięki takiej terapii poprawia się sprężystość stawu, wzrasta elastyczność płynu stawowego, a co najważniejsze niweluje się uporczywy ból. W niektórych przypadkach iniekcje dostawowe przeprowadza się pod kontrolą RTG, np. podawanie leków do stawów kręgosłupa. Zabieg iniekcji dostawowych trwa około 15 minut. Zabiegi wiskosuplementacji zmniejszają dolegliwości bólowe, działają przeciwzapalnie, wpływają na poprawę ruchomości stawów i przywracają komfort życia pacjentów.
Osocze bogatopłytkowe
Jedną z metod leczniczych układu ruchu stosowaną przez specjalistów w Centrum Medycznym Salus jest terapia osoczem bogatopłytkowym zwana w skrócie PRP. To zabieg wykorzystujący skondensowane, własne płytki krwi Pacjenta, z pewną ilością osocza. Jest ono zasobne w czynniki wzrostu, które pobudzają poddane zabiegowi miejsce do regeneracji tkanek miękkich oraz zrostów kostnych. Dodatkowo PRP pobudza okoliczne fibroblasty do podziałów oraz syntezy kolagenu oraz dostarcza, poza tak cennymi płytkami krwi, także sole mineralne, witaminy A, D, E, K, hormony i kwasy tłuszczowe.
Osocze bogatopłytkowe w ortopedii wykorzystywane jest przy:
– urazach ścięgien, więzadeł i mięśni
– zmianach chorobowych przyczepów ścięgnistych mięśni do kośćca
– chorobach zwyrodnieniowych stawów
– złamaniach i pęknięciach kości
– ostrogach piętowych
– uszkodzeniu stożka rotatorów.
W Salusie zabiegi z użyciem osocza bogatopłytkowego przeprowadzane są odpłatnie, w warunkach ambulatoryjnych. Cena jednego zabiegu to 650 zł. Sam zabieg jest szybki i bezpieczny. Pielęgniarka pobiera niewielką ilość krwi do próbówki i odwirowuje w specjalistycznej wirówce. Powstałe osocze podawane jest pacjentowi dostawowo przez wykwalifikowanych lekarzy. Cały zabieg trwa ok. 30 minut. Dla optymalizacji efektu leczniczego lekarz może zalecić powtórzenie zabiegu do 2-3 razy.
Komórki macierzyste
Innowacyjne leczenie z wykorzystaniem komórek macierzystych w Centrum Medycznym Salus, jest jedną z kilku metod skutecznego leczenia chorób zwyrodnieniowych. Komórki macierzyste uczestniczą w budowaniu każdego żywego organizmu i mogą nieskończenie wiele razy ulegać podziałom, mają też unikalną zdolność różnicowania się do innych typów komórek oraz samoodnawiania, czyli zastępowania obumarłych komórek nowymi, które przejmują ich funkcje. Dzięki temu za pomocą komórek macierzystych w ortopedii leczymy wszelkie kontuzje sportowe i uszkodzenia stawów związane ze zmianami zwyrodnieniowymi. Ta innowacyjna metoda wykorzystywana jest do wspomagania gojenia złamanych kości, uzupełniania ubytków chrząstki stawowej, leczenia takich dolegliwości, jak: kolano skoczka, czy przewlekłe zapalenie ścięgna Achillesa. Komórki macierzyste stosowane są także w uszkodzeniach mięśni i przy przeciążeniach lub urazach więzadeł.
Jednym z najbogatszych źródeł komórek macierzystych u dorosłego człowieka jest tkanka tłuszczowa. Pobiera się ją od pacjenta w warunkach oddziału szpitalnego Centrum Medycznego Salus w Kłodzku podczas zabiegu na bloku (jednorazowo uzyskuje się nawet 10 milionów komórek). Co ważne, procedura poboru tkanki tłuszczowej jest dla pacjenta praktycznie bezbolesna i wykorzystuje się do tego metodę liposukcji. Tkankę tłuszczową pobiera się najczęściej z okolic brzucha przez niewielkie, kilkumilimetrowe nacięcie. Operacje przeprowadzają lekarze o wysokich kompetencjach, z doskonałym przygotowaniem zawodowym i dużą praktyką. Podczas zabiegów i w pooperacyjnej opiece nad pacjentami, wspierają ich odpowiedzialne i doświadczone pielęgniarki. Usługi w zakresu chirurgii jednego dnia z wykorzystaniem komórek macierzystych w CM Salus w Kłodzku świadczone są odpłatnie. Przed wykonaniem zabiegu każdy pacjent konsultowany jest przez wykwalifikowanych specjalistów i przechodzi konieczne badania diagnostyczne.
Zabiegi operacyjne
Dzienny oddział szpitalny Centrum Medycznego Salus w Kłodzku, specjalizujący się w chirurgii jednego dnia, to jedna z najnowocześniejszych i najbardziej komfortowych jednostek szpitalnych tego rodzaju w regionie. Zespół medyczny, złożony ze znakomitych lekarzy specjalistów, wspieranych przez wysoko wykwalifikowane pielęgniarki, wykonuje szeroki wachlarz zabiegów z zakresu ortopedii. Sercem oddziału jest nowoczesny blok operacyjny z dwiema salami operacyjnymi, wyposażonymi w spełniający najwyższe standardy sprzęt medyczny. Z kolei oddział dzienny, na którym po zabiegach przebywają pacjenci, składa się z 5 sal chorych, które śmiało można nazwać pokojami – są bardzo przytulne i pozwalają pacjentom poczuć się jak w domu.
Przed wykonaniem zabiegu każdy pacjent konsultowany jest przez wykwalifikowanych specjalistów i przechodzi konieczne badania diagnostyczne. Zespół medyczny oddziału szpitalnego CM Salus wykonuje kilkadziesiąt różnego rodzaju zabiegów operacyjnych i ambulatoryjnych z zakresu ortopedii. Są to:
– artroskopie kolana
– artroskopowe rekonstrukcje zerwanego więzadła krzyżowego przedniego (ACL)
– artroskopie stawu barkowego
– niwelacja przykurczu Dupuytrena
– usunięcie kaletki maziowej
– leczenie operacyjne palca młotkowatego, palca strzelającego, palucha koślawego (halluksa), palucha sztywnego
– leczenie operacyjne zespołu cieśni nadgarstka
– leczenie operacyjne zespołu kanału nerwu łokciowego (zespół rowka nerwu łokciowego)
– usuwanie materiału zespolonego
W szpitalu Centrum Medycznego Salus w Kłodzku usługi z zakresu chirurgii jednego dnia świadczone są zarówno odpłatnie, jak i w ramach kontraktu z NFZ (w zależności od procedury).
Rehabilitacja
Rehabilitacja Centrum Medycznego Salus została stworzona przez fizjoterapeutów, których priorytetem jest zapewnienie pacjentom z chorobami układu ruchu opieki medycznej na wysokim poziomie. W codziennej pracy fizjoterapeuci Salusa dążą do niezbędnego skrócenia procesu leczniczego i szybkiej rekonwalescencji pacjentów, wykorzystując w tym celu maksimum dostępnej wiedzy i środków.
Trzema podstawowymi filarami rehabilitacji w CM Salus są:
– oddział dzienny rehabilitacji w Kłodzku,
– rehabilitacja ambulatoryjna w Kłodzku, Dusznikach-Zdroju, Nowej Rudzie i Bożkowie,
– rehabilitacja domowa, z której korzystać mogą pacjenci całego powiatu.
W ramach oddziału dziennego rehabilitacji leczenie prowadzone jest na podstawie zlecenia lekarza i trwa zazwyczaj ok. 3 tygodni lub dłużej.
W tym czasie pacjent przebywa w placówce codziennie przez kilka godzin, wykonując zalecone ćwiczenia i poddając się odpowiednim zabiegom fizjoterapeutycznym. Zazwyczaj na terapię w tym trybie kierowani są pacjenci, którzy nie kwalifikują się na rehabilitację ambulatoryjną, gdyż potrzebują więcej czasu lub intensywniejszej terapii, aby wrócić do zdrowia i odzyskać sprawność.
Do leczenia w ramach rehabilitacji ambulatoryjnej kierowani są pacjenci, którzy mogą przychodzić na zlecone zabiegi do przychodni. Oprócz porady lekarskiej pacjent ma do wyboru szeroki wachlarz zabiegów: fizjoterapeutycznych, kinezyterapeutycznych, hydroterapii, masażu leczniczego oraz terapii manualnej. Aby zapewnić pacjentom szybki i łatwy dostęp do zabiegów oraz komfortowe warunki terapii, gabinety zabiegowe oraz sale gimnastyczne w Kłodzku, Nowej Rudzie i Dusznikach-Zdroju wyposażone zostały w innowacyjny i nowoczesny sprzęt rehabilitacyjny.
Rehabilitacja w warunkach domowych przeznaczona jest dla pacjenta, który nie porusza się samodzielnie i nie ma możliwości dotarcia do placówek rehabilitacyjnych, które udzielają świadczeń w trybie ambulatoryjnym. Skierowanie na rehabilitację może być wystawione przez lekarza POZ lub specjalistę i ważne jest przez 30 dni. W tym czasie skierowanie musi zostać zarejestrowane, bez względu na to, kiedy rozpocznie się rehabilitacja. We wskazanym i umówionym wcześniej terminie fizjoterapeuci docierają do pacjentów i przeprowadzają rehabilitację w warunkach domowych.
Medycyna sportowa
Osoby uprawiające sport amatorsko oraz ci, którzy chcą być aktywni fizycznie bez względu na wiek i stopień zaawansowania treningowego, powinny skonsultować stan swojego zdrowia ze specjalistą. Medycyna sportowa pozwala ocenić czy organizm pacjenta wystawiony na wzmożoną aktywność fizyczną będzie do niej odpowiednio przygotowany. Ocenie poddane zostają układ oddechowy, sercowo-naczyniowy i układ ruchu.
W ramach poradni medycyny sportowej Centrum Medycznego Salus, prowadzone są badania wstępne, okresowe i kontrolne dzieci i młodzieży do ukończenia 21. roku życia, uprawiających sport oraz zawodników pomiędzy 21. a 23. rokiem życia, a także wszystkich osób, które chcą bezpiecznie uprawiać sport.
Zakres usług poradni medycyny sportowej obejmuje:
– kwalifikację do bezpiecznego uprawiania sportu, która ma wykluczyć ewentualne przeciwwskazania zdrowotne do obciążenia wysiłkiem
– okresowe badania kontrolne osób uprawiających sport, umożliwiające wykrycie ewentualnych zmian zachodzących w organizmie pod wpływem uprawiania określonej dyscypliny sportu (w przypadku dzieci i młodzieży takie badania należy, zgodnie z polskim prawem, przeprowadzać co 6. miesięcy)
– dostosowywanie metod żywienia i treningu osób aktywnych fizycznie (+ ewentualna suplementacja, która zawsze powinna być uzupełnieniem prawidłowo zbilansowanej diety)
– kontrole efektów stosowanych metod treningowych
– walkę z niedozwolonym wspomaganiem zdolności wysiłkowych organizmu czyli dopingiem
– zapobieganie kontuzjom i urazom poprzez poprawę wzorców ruchowych
– leczenie urazów powstałych w wyniku uprawiania sportu (ostrych i przewlekłych)
– rehabilitację i odnowę biologiczną
– badania wstępne i okresowe zawodników do 23. roku życia wraz z wydaniem orzeczenia.
Infolinia – tel. 74 640 44 44 / Szpital – tel. 74 640 44 44 wew. 2 / Rehabilitacja – tel. 74 640 44 44 wew. 5
Leave a reply