Na uporczywy ból

Jednym z najpoważniejszych problemów współczesnej medycyny jest walka z bólem. Szczególne trudności napotyka opanowanie tzw. bólu przewlekłego, jaki według kryteriów Komitetu Systematyki Międzynarodowego Towarzystwa Badania Bólu (ang. IASP) definiowany jest jako nieprzyjemne, subiektywne doznanie trwające powyżej trzech miesięcy. 

Co oznacza, że ból jest subiektywny? Oznacza to, że bólem jest wszystko, co chory w ten sposób nazywa, bez względu na obiektywne objawy z nim związane. Bólowi towarzyszy pobudzenie układu nerwowego współczulnego (przyspieszenie czynności serca, wzrost ciśnienia tętniczego) i wzmożenie wydzielania niektórych hormonów (np. hormonów kory nadnerczy). Ból ma też istotne znaczenie dla rozpoznania i umiejscowienia procesu chorobowego. Niepowodzenie w leczeniu bólu ostrego może w niektórych przypadkach doprowadzić do rozwinięcia się stanu bólu przewlekłego.

Wobec ograniczonej skuteczności farmakoterapii i poważnych ubocznych działań niepożądanych leków przeciwbólowych, istnieje wciąż rosnące zainteresowanie rozwojem technik miniinwazyjnych leczenia bólu środkami fizykalnymi oraz terapią manualną. 

O możliwościach leczenia bólu w Centrum Medycznym Salus opowiada fizjoterapeuta mgr Armin Kadić.

W Centrum Medycznym Salus dostępne są zabiegi z obszaru terapii bólu. Co to takiego?

AK: To zabiegi dedykowane wielu naszym pacjentom. Tym, którzy zmagają się z przewlekłym czy ostrym bólem, ograniczeniami ruchu, pacjentom po kontuzjach, po operacjach oraz tym, którzy chcą uniknąć stosowania leków przeciwbólowych, zastrzyków, czy odłożyć w czasie konieczność operacji. Terapia bólu to po prostu terapia manualna czyli gałąź fizjoterapii dająca bardzo duże możliwości leczenia bolących stawów i mięśni metodami manualnymi i narzędziowymi.

Z jakimi problemami bólowymi pacjenci najczęściej zgłaszają się do fizjoterapeuty? 

AK: Do wizyty w gabinecie skłania pacjentów najczęściej bezsilność w walce z bólem, brak efektów dotychczasowego leczenia, problemy z wykonywaniem czynności zawodowych, domowych i sportowych. Najczęściej zgłaszają się do nas pacjenci z bólem czy ograniczeniem ruchu kręgosłupa lędźwiowego i szyjnego, nie brakuje pacjentów, którzy mają promieniujące bóle do nóg i rąk. Problematyczne okazują się też stawy ramienne, biodrowe, kolanowe. To wszystko podlega terapii manualnej, ale każdego pacjenta trzeba zdiagnozować indywidualnie. W jednym przypadku ból „krzyża” będzie występował podczas skłonu i promieniował do łydki, w drugim będzie występował podczas siedzenia, a w jeszcze innym będzie miał charakter piekący i pojawiał się w nocy.

Ilu potrzeba zabiegów, żeby pomóc pacjentowi?

AK: To kwestia indywidualna. Z mojego doświadczenia wynika, że liczba koniecznych wizyt związanych z jednym problemem nie przekracza 6, a bardzo często już po 2-3 zabiegu następuje znacząca poprawa. Zdarzają się oczywiście przypadki, że pacjent czuje się doskonale już po jednej wizycie ale nie ma to nic wspólnego z cudem, tylko z zastosowaniem adekwatnych technik na strukturach, które dokładnie tego potrzebowały. Jak mawiał genialny twórca jednej ze szkół terapii manualnej Brian Mulligan „jeden taki cud terapeutyczny dziennie, powinien Ci wystarczyć, żebyś miał ochotę wstawać rano do pracy z pacjentami.”

Jaki jest koszt zabiegu i co on obejmuje?

AK:  Wizyta trwa ok. 30 minut i kosztuje 90 zł. Podczas wizyty przeprowadzany jest wywiad, wykonywane jest badanie palpacyjne i funkcjonalne, analiza dotychczasowych badań i leczenia, i co najważniejsze adekwatna, indywidualnie dobrana terapia. Na terapię składają się mobilizacje i manipulacje stawów, praca z tkankami miękkimi, jak mięśnie czy powięź, suche igłowanie oraz elementy masażu tkanek głębokich i terapii punktów spustowych.

Kriolezje na uporczywy ból

Jeśli mimo wysiłków fizjoterapeuty ból nie ustępuje i utrudnia normalne funkcjonowanie, specjaliści Centrum Medycznego Salus zapraszają na konsultacje w celu kwalifikacji do zabiegu kriolezji – nowoczesnej metody leczenia bólu przewlekłego.

Specjalista ortopedii i traumatologii oddziału szpitalnego Centrum Medycznego Salus – dr Paweł Michalec wykonuje innowacyjne zabiegi leczenia przewlekłych dolegliwości bólowych kręgosłupa oraz stawów kończyn górnych i dolnych. Zabieg kriolezji to alternatywa dla pacjentów, którym nie pomagają tradycyjne metody lecznicze, ani rehabilitacja, a przyjmowana farmakoterapia staje się uciążliwa dla układu pokarmowego. 

Zabieg kriolezji wykonywany jest na bloku operacyjnym i polega na wyłączeniu (przez zamrożenie) gałązek nerwowych przewodzących bodźce bólowe ze struktur objętych procesem zwyrodnieniowym lub zapalnym. Po miejscowym znieczuleniu pacjenta, wprowadzenie sondy mrożącej następuje przez mininacięcie skóry lub torem kaniuli wenflonu, który pozwala na przeprowadzenie sondy mrożącej również przez barierę powięzi. Sonda mrożąca wprowadzana jest pod kontrolą USG lub RTG (ramię C) i tak kierowana, aby jej końcówka (czoło aktywne) znalazła się w bezpośrednim sąsiedztwie nerwu. Zazwyczaj przeprowadza się 2–3 cykle mrożenia trwającego 1–2 minuty z odstępem między cyklami 30–45 s pozwalającymi na odmrożenie sondy. 

Po zabiegu, pacjent po ok. 15 minutach obserwacji może udać się do domu samodzielnie. Nieznaczny dyskomfort związany z wkłuciami i stymulacją może utrzymywać się do trzech tygodni i w tym okresie można używać zwykłych leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Przez kilka tygodni wskazane jest również zaniechanie czynności przeciążeniowych, łącznie ze sportami skokowo-biegowymi, pozostałe czynności pacjent może wykonywać normalnie.

Kwalifikacji do zabiegu oraz wszelkich dodatkowych informacji na jego temat udziela dr Paweł Michalec podczas konsultacji specjalistycznej. 

* Rejestracja do poradni urazowo-ortopedycznej tel.74 640 44 44 wew. 1 

* Rejestracja na zabieg w oddziale szpitalnym CM Salus tel. 74 640 44 44 wew. 2, e-mail: szpital@saluscm.pl

Koszt zabiegu kriolezji (komercyjnie) to ok. 1200 zł. Zabiegi kriolezji w CM Salus możliwe są także do wykonania w ramach kontraktu z NFZ (szczegóły tel. 74 640 44 44 wew. 2).

Leave a reply