CENTRUM MEDYCZNE SALUS › SZPITAL › ZABIEGI › Kriolezja
CENTRUM MEDYCZNE SALUS › SZPITAL › ZABIEGI › Kriolezja
To nowoczesna metoda lecznicza, wykorzystywana w terapii bólu, polegająca na wyłączeniu, przez zamrożenie, gałązek nerwowych przewodzących bodźce bólowe ze struktur objętych procesem zwyrodnieniowym lub zapalnym. Zamrożenie punktowe w pożądanym miejscu uzyskuje się poprzez sondę krio, którą umieszcza się w bezpośrednim sąsiedztwie stawu kręgosłupa, stawu krzyżowo-biodrowego lub stawu obwodowego pod kontrolą RTG lub aparatu USG.
Przed wykonaniem kriolezji konieczna jest wcześniejsza konsultacja lekarska, kwalifikująca pacjenta do zabiegu, jak również operator dokonuje ostrzyknięcia przygotowującego. Przebieg zabiegu kriolezji to procedura, w której ułożenie pacjenta zależy od lokalizacji bólu. Lekarz operator podaje znieczulenie miejscowe skóry, przez którą wprowadza kaniulę z sondą zamrażającą bezpośrednio do gałązek nerwowych przewodzących ból. Zamrożenie chorego miejsca trwa przez 1-2 minuty w kilku cyklach, a następnie kaniulę z sondą usuwa się. Miejsce wkucia kaniuli zabezpiecza się jałowym opatrunkiem.
W Centrum Medycznym Salus w Kłodzku zabieg kriolezji wykonywany jest w ramach Oddziału Leczenia Jednego Dnia, a po zabiegu, pacjent po krótkiej obserwacji może powrócić do codziennego życia. Opatrunki usuwane są następnego dnia. Kontrolna wizyta u lekarza specjalisty planowana jest po około 2 miesiącach od zabiegu, w ramach opłaty za zabieg. Do czasu pierwszej wizyty, pacjent proszony jest o nie wykonywanie czynności przeciążeniowych i zaniechanie sportów skokowo-biegowych. Pozostałe czynności wykonuje normalnie.
Kiedy wykonuje się kriolezję?
Kriolezję zalicza się do innowacyjnych zabiegów przeciwbólowych kręgosłupa, stawów krzyżowo-biodrowych lub stawów obwodowych tj. kolanowych, skokowych, łokciowych, nadgarstkowych, w których utrzymuje się ból przewlekły, a tradycyjne metody lecznicze tj. rehabilitacja oraz farmakoterapia są nieskuteczne.
Znieczulenie
› zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym
Pobyt w oddziale
› od kilku godzin do jednego dnia
Zalecenia po zabiegu
› opatrunek usuwa się po jednej dobie
› kontrolna wizyta planowana jest około 2 miesiąca po zabiegu
Rekonwalescencja
› okres niezdolności do intensywnego uprawiania sportu – do 2 miesięcy
Wypełnij poniższy formularz kontaktowy, jeśli chcesz umówić wizytę lub zabieg, zadać pytanie, podzielić się opinią lub pomysłem. Nasz zespół odpowie na Twoją wiadomość najszybciej, jak to tylko możliwe.