Dbaj o wzrok

Większość z nas odwiedzając gabinet okulistyczny, nie wie w jaki sposób i przy użyciu jakich urządzeń nasz wzrok będzie badany. Tymczasem odpowiednia diagnostyka jest bardzo ważna i umożliwia odpowiednio wczesne wykrycie wielu chorób i dolegliwości oraz właściwe kontrolowanie procesu leczenia. 

Choroby oczu często rozwijają się powoli, a pacjenci lekceważą błahe z pozoru problemy ze wzrokiem, zapominając, że mogą one sygnalizować nie tylko poważne choroby oczu, ale i choroby ogólnoustrojowe. Mogą zwiastować schorzenia układu krążenia, cukrzycę czy miażdżycę. 

Z konsultacji okulistycznych w Centrum Medycznym Salus korzysta wielu pacjentów, zarówno dorosłych, jak i dzieci. W pracowni okulistycznej znajduje się nowoczesny sprzęt diagnostyczny a tuż przy gabinecie zlokalizowany jest salon optyczny, w którym zrealizować można receptę okularową. 

Pracownia okulistyczna CM Salus przy ul. Łąkowej 5 w Kłodzku wyposażona jest w następujący sprzęt diagnostyczny:

AUTOREFRAKTOMETR  

Służy do pomiaru błędu optycznego oka, czyli wady refrakcji. Potocznie określa się go komputerem do badania wzroku, a badanie przeprowadzane z jego użyciem – analogicznie: komputerowym badaniem wzroku. Stanowi ono uzupełnienie innych badań ostrości wzroku, na przykład odczytywania przez pacjenta ciągu cyfr bądź liter z tablic w gabinecie okulistycznym. 

Wyniki komputerowego badania wzroku są punktem wyjścia do dalszej diagnostyki, dlatego też najczęściej jest to jedno z pierwszych badań, jakie odbywa pacjent na rutynowej bądź kontrolnej wizycie u lekarza okulisty.

Badanie za pomocą autorefraktometru jest bardzo komfortowe dla pacjenta. Jest także stosunkowo szybkie – dla każdego oka pomiar trwa zaledwie kilka sekund. Badany nie musi wtedy zupełnie nic robić, a jedynie wygodnie usiąść w odpowiedniej pozycji (przede wszystkim dobrze ustawić brodę na podpórce) oraz przyglądać się przesuwanemu na ekranie obrazkowi.

TONOMETR 

Tonometr to specjalistyczny przyrząd medyczny, który pozwala w szybki, skuteczny oraz bezpieczny sposób zbadać poziom ciśnienia wewnątrzgałkowego. Jest on bardzo ważnym urządzeniem w diagnostyce oczu. Używa się go podczas rutynowych badań. Ma ogromne znaczenie w diagnostyce i leczeniu jaskry. Dzięki niemu szybko można wykryć nadciśnienie oczne oraz łatwo kontrolować gałkę po zabiegu.

PERYMETR 

Za jego pomocą przeprowadzana jest perymetria, czyli  badanie pola widzenia (przestrzeni, którą widzimy bez poruszania gałką oczną). Jego celem jest wykrycie ewentualnych ubytków w polu widzenia. Jeśli pole widzenia jest prawidłowe, możemy mieć pewność, że siatkówka odbiera wrażenia wzrokowe na całym swoim obszarze, że nerw wzrokowy prawidłowo przewodzi obraz oraz że płaty potyliczne kory mózgowej funkcjonują właściwie. Najczęściej badanie przeprowadza się, aby zdiagnozować lub monitorować jaskrę. Jest pomocne w ocenie chorób nerwu wzrokowego, schorzeń siatkówki, chorób neurologicznych, a także przy małej ostrości widzenia, czy też przy nadciśnieniu tętniczym.

OFTALAMOSKOP 

Inaczej nazywany wziernikiem ocznym, jest instrumentem medycznym, którego przeznaczeniem jest badanie dna oka. Głowica oftalmoskopu wyposażona jest w źródło światła oraz zestaw soczewek korygujących i filtry do regulowania stopnia natężenia światła. Badanie dna oka pozwala lekarzowi ocenić patologiczne zmiany w obszarze gałki ocznej, takie jak na przykład jaskra, zapalenie nerwu wzrokowego czy odklejanie się siatkówki.

LAMPA SZCZELINOWA 

Badanie oczu za pomocą lampy szczelinowej pozwala na wykrycie wielu chorób, z których np. zaburzenia spojówkowe czy zaburzenia filmu łzowego (zespół suchego oka) są współcześnie wyjątkowo częste. Szczególnie często pojawiają się u osób pracujących w nowoczesnych biurach, posiadających klimatyzację, a także u osób często korzystających z komputera.

BADANIE OCT

Pozwala wcześnie wykrywać choroby oka, kwalifikować do operacji i monitorować efekty leczenia. OCT nazywane bywa również biopsją optyczną tkanki, która umożliwia całkowicie bezbolesne i bezkontaktowe wniknięcie w głąb struktury oka. Badanie OCT wskazane jest zwłaszcza w przypadku takich zmian chorobowych jak: jaskra, cukrzyca, zwyrodnienie plamki żółtej, nowotwory gałki ocznej, otwór w plamce, przy obserwacji po leczeniu chorób siatkówki.

BADANIE CCT (PACHYMETRIA)

To metoda diagnostyczna mająca na celu pomiar grubości rogówki. Pozwala stwierdzić, czy zmierzone ciśnienie śródgałkowe u pacjenta nie jest zawyżone bądź zaniżone przez pominięcie faktu istnienia grubszej bądź cieńszej rogówki. Wskazania do badania: jaskra,  nadciśnienie oczne, przed zabiegami chirurgicznymi na rogówce, diagnostyka stożka rogówki, inne schorzeń rogówki (jako badanie uzupełniające).

OKULIŚCI przyjmujący w Centrum Medycznym Salus:

Ludmiła Andruszko

Katarzyna Knakiewicz

Joanna Pyzia

Jolanta Sulewska

Bartosz Terebus

Daniel Macura (w trakcie 

specjalizacji)

OPTOMETRYSTA przyjmujący w Centrum Medycznym Salus:

mgr inż. Przemysław Sosnowski-Głąba

 

CENNIK

• konsultacja okulistyczna – 120-130 zł (w zależności od lekarza)

• konsultacja okulistyczna kompleksowa z badaniem OCT – 210-220 zł (w zależności od lekarza)

• konsultacja okulistyczna w ramach medycyny pracy – 50 zł (dopłata do badania OCT – 90 zł)

• badanie OCT z opisem – 120 zł 

• pole widzenia (perymetria) – 50 zł

• pachymetria (CCT) – 30 zł

• opis pola widzenia – 80 zł 

 

Jak przedłużyć młodość oczu?

• Nie zaniedbuj kontrolnych wizyt u okulisty. 

• Oszczędzaj oczy – jeśli pracujesz wzrokiem, rób przerwy. 

• Nie pal papierosów – palenie tytoniu sprzyja chorobom naczyń krwionośnych oka, zwiększa ryzyko wystąpienia zaćmy i zwyrodnień plamki żółtej. 

• Dbaj o zdrową dietę – jedz dużo warzyw i owoców, zwłaszcza zawierających witaminę A, C i E, beta-karoten oraz luteinę. 

• Obowiązkowo chroń oczy przed słońcem – noś okulary przeciwsłoneczne z filtrami i unikaj patrzenia prosto w słońce.

 

Poradnia okulistyczna Salus, Kłodzko, ul. Łąkowa 5, rejestracja tel. 74 640 44 44 

Leave a reply