CENTRUM MEDYCZNE SALUS › SZPITAL › ZABIEGI › Artroskopia barku
CENTRUM MEDYCZNE SALUS › SZPITAL › ZABIEGI › Artroskopia barku
Staw barkowy to wyjątkowo złożona i skomplikowana konstrukcja, umożliwiająca poruszanie ramieniem w bardzo szerokim zakresie, przez co szczególnie narażona na urazy i przeciążenia. Kontuzje sportowe, wypadki komunikacyjne, przeciążenia podczas prac fizycznych, przewlekłe stany zapalne, a także naturalne zużycie wraz z wiekiem to najczęstsze przyczyny dolegliwości barku. Artroskopia może być szybkim i skutecznym antidotum na wiele problemów z barkiem – w większości przypadków sam zabieg trwa nie dłużej niż godzinę, a ingerencja w staw ogranicza się do wprowadzenia do niego przed niewielkie nacięcia kamery endoskopowej oraz narzędzi chirurgicznych.
Artroskopia barku umożliwia między innymi:
› leczenie ostrogi kości lub zapalenia wokół stożka rotatorów
› usuwanie lub naprawę obrąbka (labrum)
› naprawę więzadła lub uszkodzonych ścięgien
› usuwanie tkanki zapalnej lub chrząstki luźnej
› naprawę powracającego zwichnięcia barku
› naprawę rozdartego lub uszkodzonego pierścienia chrząstki (obrąbka) lub więzadeł
› usuwanie nawykowej niestabilności barku
› leczenie uszkodzeń przyczepu ścięgna głowy długiej do panewki (tzw. SLAP)
› usuwanie ciał wolnych w obrębie stawu
› leczenie urazowego zwichnięcia stawu barkowo-obojczykowego
› leczenie zmian zwyrodnieniowych stawu barkowo-obojczykowego.
Z wykorzystaniem metody artroskopowej przeprowadza się również mniej typowe procedury w obrębie stawu barkowego, takie jak uwolnienie nerwu czy usunięcie torbieli.
Znieczulenie
miejscowe lub blokady obwodowe nerwów; wielu chirurgów łączy blokady nerwów z sedacją (wyciszeniem pacjenta i obniżeniem aktywności ośrodkowego układu nerwowego) lub znieczuleniem ogólnym
Pobyt w oddziale
od 1 do 2 dni
Zalecenia po zabiegu
› W większości przypadków przez 1-2 tygodnie wymagane jest stosowanie usztywnienia w postaci temblaku.
› Czasami lekarz może zalecić stosowanie leków przeciwbólowych, jeśli jest taka konieczność.
› Szwy zdejmuje się po 2 tygodniach od zabiegu
Rekonwalescencja
W przypadku stawu barkowego rehabilitacja odgrywa ważną rolę w odzyskaniu pełnej sprawności. Ćwiczenia – przede wszystkim wzmacniające i rozciągające – najczęściej można rozpocząć już w pierwszym tygodniu po zabiegu.
Okres niezdolności do pracy zawodowej i uprawiania sportu zależy od rodzaju przeprowadzanego zabiegu i stopnia uszkodzenia stawu barkowego. Najczęściej powrót do pracy i sportu możliwy jest po okresie od jednego tygodnia do kilku miesięcy.
Wypełnij poniższy formularz kontaktowy, jeśli chcesz umówić wizytę lub zabieg, zadać pytanie, podzielić się opinią lub pomysłem. Nasz zespół odpowie na Twoją wiadomość najszybciej, jak to tylko możliwe.