CENTRUM MEDYCZNE SALUS › SZPITAL › ZABIEGI › Hydrodekompresja/Hydrodyssekcja zespołu cieśni nadgarstka
CENTRUM MEDYCZNE SALUS › SZPITAL › ZABIEGI › Hydrodekompresja/Hydrodyssekcja zespołu cieśni nadgarstka
Hydrodekompresja/Hydrodyssekcja zespołu cieśni nadgarstka
Zespół cieśni nadgarstka to schorzenie, które śmiało można dzisiaj zaliczać do kategorii chorób cywilizacyjnych. W ostatnich latach liczba osób cierpiących na tę dolegliwość rośnie systematycznie i szybko, a najczęściej diagnozowaną obecnie przyczyną zespołu cieśni nadgarstka jest obecnie długotrwałe używanie klawiatury i myszki komputerowej. Schorzenie to może jednak pojawić się u każdego pacjenta, którego praca polega na wykonywaniu powtarzalnych czynności, takich jak obsługa taśmy produkcyjnej, układanie cegieł, gra na instrumencie muzycznym (zwłaszcza na gitarze) lub właśnie praca przy komputerze.
Zespół cieśni nadgarstka to jedno z najpowszechniej występujących schorzeń z zakresu mononeuropatii uciskowej, czyli takich, których przyczyną jest uszkodzenie nerwu. Choroba wywołana jest najczęściej poprzez reumatoidalne zapalenie stawów lub przez nadmierny ucisk wywierany na nerw pośrodkowy znajdujący się w kanale nadgarstka, czego konsekwencją jest uszkodzenie jego włókien czuciowych i ruchowych.
Hydrodekompresja/Hydrodyssekcja zespołu cieśni nadgarstka
Ponieważ skutki zaniedbania uszkodzeń nerwu pośrodkowego mogą być bardzo poważne – z trwałym niedowładem ręki włącznie – leczenie zespołu cieśni nadgarstka należy rozpocząć jak najwcześniej, od razu, kiedy zorientujemy się, że ból, mrowienie i drętwienie, zwłaszcza w okolicy nadgarstka i palców, ale także przedramienia aż do łokcia, oraz osłabienie czucia w opuszkach palców nie są incydentalnymi zdarzeniami. Hydrodyssekcja (Hydrodekompresja) to zabieg zaliczany do małoinwazyjnych metod leczenia zespołu cieśni nadgarstka wykonywany pod kontrolą USG. W trakcie tej procedury, lekarz wprowadza w okolicę nerwu płyn np.: sól fizjologiczną, roztwór 5% glukozy lub leki przeciwbólowe, co stwarza płynny obszar wokół nerwu pośrodkowego i tym samym pozwala na dekompresję, rozerwanie tkanki włóknistej otaczającej nerw, a co za tym idzie uwolnienie nerwu. Pacjent odczuwa zmniejszenie bólu, drętwienia i mrowienia rąk. Zaletą tego zabiegu jest krótki czas wykonania do 15 min oraz brak blizn.
Znieczulenie
› zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym
Pobyt w oddziale
› do jednej godziny
Zalecenia po zabiegu
› opatrunek po wkłuciu należy utrzymać do 24 godzin po zabiegu
› w przypadku zaczerwienienia, bólu i obrzęku rany pooperacyjnej oraz gorączki, należy skontaktować się z lekarzem.
› po 14 dniach następuje wizyta kontrolna w przychodni, podczas której lekarz ocenia stan pooperacyjny kończyny
Rekonwalescencja
› niezdolność do pracy zawodowej – do 2 dni
Wypełnij poniższy formularz kontaktowy, jeśli chcesz umówić wizytę lub zabieg, zadać pytanie, podzielić się opinią lub pomysłem. Nasz zespół odpowie na Twoją wiadomość najszybciej, jak to tylko możliwe.