Szczepienie przeciw grypie

Pamiętajmy, że pierwsze objawy zakażenia przy grypie i COVID-19 są bardzo podobne. Dlatego, oprócz szczepienia na COVID-19 warto zaszczepić się przeciw grypie.

Ze względu na poprzednie dwa sezony z obostrzeniami, które zatrzymywały także wirusa grypy, w tym roku, jeżeli pandemia troszkę odpuści, a my odpuścimy przestrzeganie obostrzeń, to grypa może powrócić ze zdwojoną siłą – przestrzegają eksperci.

🔍Ile kosztuje szczepionka na grypę i kto może dostać ją za darmo?

📍W sezonie 2021/22 dostępne są cztery szczepionki przeciw grypie. Trzy z nich mają postać zastrzyków (Vaxigrip Tetra i Influvac Tetra – refundowane; Fluarix Tetra – nierefundowany), a jedna jest w formie aerozolu do nosa (Fluenz Tetra – refundowana) – jest to szczepionka na grypę dla dzieci i młodzieży.
W tym sezonie grypowym seniorzy 75+ zaszczepią się bezpłatnie szczepionką Vaxigrip Tetra. W ramach programu Ciąża+ kobiety w ciąży otrzymają za darmo szczepionki Vaxigrip Tetra i Influvac Tetra. Dla pozostałych pacjentów szczepionki dostępne będą z odpłatnością 100% lub jeśli spełniają któreś z poniższych wskazań do refundacji – ze zniżką.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie metody zapobiegania grypie sezonowej w sezonie 2021/2022 – od 1 września bezpłatnie szczepią się także:
* pracownicy podmiotów leczniczych, aptek, punktów aptecznych, inspekcji farmaceutycznej,
* osoby zatrudnione w jednostkach pomocy społecznej lub zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub w podeszłym wieku,
* pacjenci zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych, hospicjów, oddziałów medycyny paliatywnej, rezydenci domów pomocy społecznej,
* nauczyciele, wychowawcy, pracownicy pedagogiczni, nauczyciele akademiccy, osoby prowadzące zajęcia na uczelniach kościelnych oraz w wyższych seminariach duchownych,
* pracownicy służb mundurowych.

🔍Kiedy szczepić się na grypę?

📍Szczyt zachorowań na grypę w Polsce przypada na okres od stycznia do marca. Szczepienie najlepiej jest wykonać przed sezonem grypowym, czyli w okresie od września do grudnia, chociaż szczepionkę można przyjąć także później, nawet w marcu.
Szczepienie należy powtarzać co rok, ponieważ wirus grypy często mutuje. Z tego względu skład szczepionki ulega co roku odpowiednim modyfikacjom, zgodnym z aktualnymi wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

🔍Jak wygląda szczepienie przeciwko grypie?

📍Pierwszym krokiem jest kwalifikacja do szczepienia przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Lekarz bierze pod uwagę przebyte i obecne choroby pacjenta oraz przyjmowane wcześniej i obecnie leki. Na tej podstawie stwierdza przeciwwskazania lub ich brak do szczepienia.

Kolejnym krokiem jest samo szczepienie, które może wykonać tylko wykwalifikowany personel medyczny (w Polsce lekarz lub pielęgniarka, a w niektórych krajach również farmaceuta). Szczepionkę przeciw grypie można kupić w aptece, za okazaniem recepty. W wyjątkowych przypadkach receptę może wystawić farmaceuta w aptece. Centrum Medyczne Salus oferuje możliwość zakupu szczepionki w przychodni wraz z usługą jej podania oraz badaniem lekarskim.

🔍Czy w aptece można zaszczepić się na grypę?

📍Na ten moment w aptekach odbywają się wyłącznie szczepienia przeciw COVID-19. Zgodnie z obowiązującymi przepisami farmaceuta nie ma możliwości podawania innych szczepionek, niż te stosowane w profilaktyce zakażeń powodowanych wirusem SARS-CoV-2.

🔍Czy warto szczepić się na grypę w czasie pandemii COVID-19?

📍Mimo, iż dostępne są już szczepionki przeciw COVID-19, nie należy zapominać również o co sezonowym szczepieniu przeciw grypie. Choć niektóre objawy zakażanie COVID-19 przypominają te towarzyszące grypie, przyjęcie szczepionki na COVID-19 nie zapobiega zachorowaniu na grypę (i odwrotnie). Są to dwie różne szczepionki, na dwa odrębne schorzenia, a ich przyjęcie może zapobiec zachorowaniu i wystąpieniu niebezpiecznych powikłań.

🔍Jak łączyć szczepienie przeciw grypie ze szczepieniem na COVID-19?

📍Opierając się na danych zawartych w Kartach Charakterystyki szczepionek przeciw COVID-19 – szczepionkę przeciw grypie możemy przyjąć na minimum 14 dni przed lub po szczepionce przeciw COVID-19. W przypadku 2-dawkowych szczepionek przeciw COVID-19, szczepionkę na grypę można przyjąć na minimum 14 dni przed pierwszą dawką lub co najmniej 14 dni po drugiej dawce szczepionki na COVID-19. Niektóre doniesienia wskazują jednak, iż nie powinno być przeciwwskazań do podania obu szczepionek na jednej wizycie szczepiennej.

🔍Czy szczepionka przeciw grypie jest bezpieczna?

📍Wszystkie dostępne obecnie szczepionki na grypę są uznawane za bezpieczne i nie jest prawdopodobne, by to one bezpośrednio powodowały rozwój grypy u zaszczepionej osoby. Należy jednak pamiętać, że podanie jakiejkolwiek szczepionki może powodować tzw. niepożądane odczyny poszczepienne, takie jak ból, zaczerwienienie i obrzęk w miejscu podania.
Po szczepieniu mogą też wystąpić reakcje ogólne, takie jak gorączka i bóle mięśniowe, które występują rzadziej i zwykle ustępują w ciągu kilku dni.

⚠️ Rejestracja na szczepienie ☎️ 74 640 44 44.

 

Leave a reply