Kliknij, by zadzwonić:  Przychodnia  |  Szpital  |  Rehabilitacja  |  Centrum Estetyki Rejestracja online

TURBT endoskopowa przezcewkowa elektroresekcja guza pęcherza moczowego

Zabieg wycięcia guza pęcherza moczowego przez cewkę moczową za pomocą specjalnego resektoskopu przy użyciu prądu o określonych parametrach (diatermia chirurgiczna). TURBT należy do najczęstszych zabiegów wykonywanych przez urologów. Zabieg ma charakter zarówno diagnostyczny, jak i leczniczy.  

Leczenie operacyjne

Zabieg wykonywany w znieczuleniu przewodowym. Podczas zabiegu lekarz pod kontrolą wzroku  wprowadza do pęcherza moczowego elektroresektor. Oświetlenie operowanego miejsca zapewnia światłowód, który światło z generatora przekazuje za pomocą optyki umieszczonej wewnątrz elektroresektora. Wewnątrz instrumentu jest miejsce również dla pętli, która za pomocą odpowiedniego prądu dokonuje elektroresekcji usuwanej tkanki. Znajduje się również kanał dla płynu, który jest podawany w celu dokładnej widoczności. Cały zabieg jest dobrze widoczny na monitorze w powiększeniu. Wprowadzając resektoskop ocenia się cewkę moczową oraz wygląd błony śluzowej pęcherza moczowego. Następnie lokalizuje się ujścia moczowodów do pęcherza moczowego i lokalizuje się widoczny wcześniej w USG guz ściany pęcherza. Po dokładnym obejrzeniu zmiany przystępuje się do właściwego zabiegu. Po uruchomieniu prądu z generatora pętlą stopniowo wycina się tkankę nowotworową cały czas kontrolując miejsce wykonywania cięcia. Guz wycina się głęboko w całości. Po pojawieniu się widocznego krwawienia z otwartych naczyń należy je koagulować. Koaguluje się również dno po usuniętym guzie oraz błonę śluzową wokół zmiany. Pod koniec zabiegu wypłukuje się usuniętą tkankę zmiany nowotworowej z pęcherza moczowego, którą przesyła się do badania histopatologicznego. Zabieg kończy założenie cewnika do pęcherza moczowego. Odprowadza on mocz oraz płyn podawany przez cewnik. Kontroluje się w ten sposób wielkość krwawienia po zabiegu oraz zapobiega tworzeniu się skrzepów wewnątrz pęcherza. Cewnik usuwa się po 2 do 3 dni po zabiegu.

Znieczulenie

› zabieg wykonuje się w znieczuleniu przewodowym

Pobyt w oddziale

› do jednej doby 

Zalecenia po zabiegu

› usunięcie cewnika na 2-3 doby po zabiegu
› stosowanie środków higienicznych i farmaceutycznych zaleconych przez lekarza

Rekonwalescencja

› okres rekonwalescencji – 4 tygodnie

Umów się na zabieg

Wypełnij poniższy formularz kontaktowy, jeśli chcesz umówić wizytę lub zabieg, zadać pytanie, podzielić się opinią lub pomysłem. Nasz zespół odpowie na Twoją wiadomość najszybciej, jak to tylko możliwe.

Tylko cyfry, bez spacji, myślników i znaków specjalnych
Skip to content