CENTRUM MEDYCZNE SALUS › SZPITAL › ZABIEGI › Żylaki kończyn dolnych
CENTRUM MEDYCZNE SALUS › SZPITAL › ZABIEGI › Żylaki kończyn dolnych
Żylaki kończyn dolnych, czyli widoczne gołym okiem skutki niewydolności krążenia krwi w żyłach nóg, to narastający problem zdrowotny Polaków – szacuje się, że już ponad 70% kobiet w naszym kraju cierpi na tę chorobę w różnych stadiach zaawansowania. Główną przyczyną ich powstawania jest skłonność do tej choroby odziedziczona genetycznie, ale sprzyja jej siedzący tryb życia i zmniejszenie aktywności fizycznej, które charakteryzuje społeczeństwa krajów rozwiniętych i rozwijających się.Leczenie chirurgiczne to w wielu przypadkach najlepsze, a czasami wręcz jedyne rozwiązanie problemów żylnych tego rodzaju, które nieleczone mogą prowadzić do znacznie poważniejszych schorzeń. Jego celem jest zlikwidowanie nadciśnienia żylnego, które jest podstawowym czynnikiem stymulującym rozwój choroby żylakowej.
Laserowe leczenie żylaków nóg
Zabieg laserowego usuwania żylaków kończyn dolnych należy do szeroko pojętej grupy metod termoablacji, czyli termicznego uszkodzenia nieprawidłowych naczyń żylnych. Wzrost temperatury w przypadku tej metody jest osiągany dzięki wewnątrznaczyniowej emisji impulsów laserowych, które oddziałują na ścianę żylaka i zapoczątkowują kaskadę procesów, będących fizjologiczną odpowiedzią na bodziec termiczny, którego rezultatem jest zarośnięcie, a następnie kompletny zanik żylaka. Głównym elementem zestawu EVLT jest laser generujący impulsy transmitowane do naczynia żylnego poprzez cewnik zawierający światłowód, przystosowany do transmisji impulsów laserowych o odpowiedniej dla danego generatora długości fali. W metodzie EVLT stosowane jest znieczulenie nasiękowe, polegające na ostrzyknięciu okolicy żylaka dużą ilością rozcieńczonego środka znieczulającego pod kontrolą aparatu USG. Przed zabiegiem lekarz dokonuje tzw. mapowania żylaków. Polega ono na wyznaczeniu ich przebiegu przy wykorzystaniu aparatu USG i zaznaczeniu na skórze miejsc, w których należy dokonać nakłucia. Następnie, pod kontrolą ultrasonograficzną, chore naczynie jest nakłuwane igłą, posiadającą światło wewnętrzne, przez które wprowadzany do naczynia prowadnik, na który zakładana jest koszulka naczyniowa. W dalszym etapie wprowadzany jest cewnik zawierający światłowód, do momentu, gdy jego końcówka znajdzie się na obwodzie naczynia. Następnie lekarz uruchamia generator światła laserowego i powoli wyciąga światłowód z wnętrza żylaka, a impulsy laserowe doprowadzają do zamknięcia kolejnych odcinków naczynia. Zabieg trwa około 1 godziny. Po około godzinie osoba poddawana zabiegowi wykonuje krótki spacer.
Znieczulenie
› zabieg wykonuje się w znieczuleniu nasiękowym
Pobyt w oddziale
› do jednego dnia
Zalecenia po zabiegu
› przez co najmniej 2 tygodnie odpoczywać, nie forsować się, unikać długiego siedzenia czy stania
› podczas snu podkładanie pod nogi wałka, tak aby podudzia znajdowały się powyżej poziomu serca
› noszenie przeciwżylakowych pończoch o zmiennym ucisku przez 1 miesiąc
› pierwsza kontrola pooperacyjna i usunięcie ewentualnego szwu następuje po 7 dniach
› druga kontrola pooperacyjna po 6 miesiącach
Niezdolność do pracy zawodowej – rekonwalescencja
› od 1 do 4 tygodni
Wypełnij poniższy formularz kontaktowy, jeśli chcesz umówić wizytę lub zabieg, zadać pytanie, podzielić się opinią lub pomysłem. Nasz zespół odpowie na Twoją wiadomość najszybciej, jak to tylko możliwe.