Rola powięzi w procesie rehabilitacji

Właściciele kotów i psów z pewnością zauważyli, że ich pupile co pewien czas intensywnie się przeciągają. Robią to, by zachować dobrą elastyczność i ruchomość powięzi. Wiele systemów pracy z ciałem, jak np. joga, wykorzystuje rozciąganie całych połączeń mięśniowo-powięziowych, a nie tylko pojedynczych mięśni, jak to ma miejsce w tradycyjnym fitnessie. Dlaczego?

Do tej pory niewiele wiedziano o powięzi – elastycznej otoczce mięśni i kości. Jednak kilka przełomowych badań wykazało, że może to być największe w organizmie niewykorzystane źródło, pozwalające na poprawę wydajności mięśni i zapobieganie kontuzjom. Fascynacja powięzią w XXI wieku, wynika z tego, że jest ona zbyt cienka, aby można było ją wnikliwie zbadać wcześniej – bez użycia mikroskopów elektronowych i innych nowoczesnych urządzeń. pomiarowych. Do niedawna rolę powięzi sprowadzano wyłącznie do prostego „opakowania” mięśni i narządów wewnętrznych. Okazało się jednak, że jest ona niezmiernie istotna dla zachowania pełnej sprawności organizmu. Powięź to wszechobecna tkanka, otaczająca każdy nerw, każdą żyłę i tętnicę, każdy narząd wewnętrzny.

Żywa tkanka

Powięź jest organem czuciowym naładowanym zakończeniami nerwowymi, co oznacza, że reaguje na otaczające środowisko. Zdaniem badaczy każdy wykonywany przez nas ruch jest eksperymentem fizycznym. Jeśli eksperyment działa i na przykład uda się zrzucić z siebie sweter przekrzywiając głowę – stanie się to nawykiem, a wszystkie te małe nawyki skumulują się i odzwierciedlą w postawie naszego ciała. Słowem, działanie powięzi jest tak mocno zakorzenione w naszych ruchach, że przyjaciele są w stanie natychmiast rozpoznać nas z daleka. Fundamentalne zmiany w tym wzorze ruchu są raczej mało prawdopodobne, przynajmniej w krótkim czasie.

Jedynym sposobem na dostrzeżenie, czy jakiś ruch ma oparcie w naturalnej strukturze ciała, jest sprawdzenie, czy dzieci wykonują go spontanicznie. Skakanie, podskakiwanie, przeskakiwanie – to wszystko energia pochodząca z powięzi, a nie z mięśni. Nic więc dziwnego, że bokserzy spędzają wiele czasu ćwicząc na skakance. Jeśli nauczą się prawidłowo odbijać, będą to robili, prawie w ogóle nie używając mięśni.

Powięź w praktyce

Jak wykorzystać wiedzę o powięzi w praktyce, żeby być zdrowszym, sprawniejszym i silniejszym? Oto zestaw wskazówek i ćwiczeń przygotowanych przez specjalistę fizjoterapii CM Salus Tomasza Piojdę.

  • Zniweluj złe nawyki

Większość z nas pracuje za biurkiem, dlatego sposób, w jaki siedzisz, ma większy wpływ na postawę niż to, jak stoisz. Po jakimś czasie tkanka łączna przyzwyczaja się do niedbałej postawy, czyniąc ją Twoją naturalną pozycją. Prowadzi to do pojawienie się bólu dolnych części pleców i karku, zapadniętej klatki piersiowej i zwiększenia podatność ramion na kontuzje. RADY: • Siedź tak prosto, jak możesz. Kontroluj czy nie osuwasz się na krześle. • Pierś wypinaj do przodu, a ramiona ściągaj w dół i w tył. • Wzmocnij korpus. Napnij mięśnie brzucha, tak jakbyś miał otrzymać cios, ale oddychaj przy tym normalnie.

  • Napraw swoją sylwetkę

Stań wyprostowany ze stopami rozstawionymi na szerokość ramion i lewą nogą zrób wykrok w przód. Trzymając wyprostowany tułów, zegnij lewe kolano i obniż ciało, aż noga będzie zgięta pod kątem 90 stopni, a prawe kolano dotknie ziemi. Zatrzymaj się i ustabilizuj postawę, a potem odepchnij się lewą piętą od ziemi i wróć do pozycji stojącej. W miarę jak będziesz wstawał, zaciśnij mocno pięści i ściągnij pośladki. Stój wyprostowany i utrzymaj tę pozycję, aż doliczysz do 5. Powtórz ćwiczenie na obie nogi.

  • Wzmocnij ciało

– Złap dwiema rękoma sztangielkę, tak by była ułożona pionowo pod podbródkiem (tak jakbyś trzymał ciężki kielich). Stojąc ze stopami rozstawionymi na szerokość ramion i ciężarem ciała na piętach, energicznie obniż się do pełnego przysiadu. Nie zatrzymując się i nie rozluźniając, wyskocz w górę, tak jakbyś eksplodował. 

– Złap drążek nachwytem, rozstawiając dłonie na szerokość ramion. Wisząc z wyprostowanymi ramionami i napiętymi mięśniami grzbietu, podciągnij się, jednocześnie mocno wypuszczając z sykiem powietrze. Wysuń gardło w przód, aby znalazło się tuż obok drążka. Kiedy będziesz się opuszczał, wyobraź sobie, że odpychasz się w dół.

– Opanuj sztukę skakania na skakance bez podskakiwania. Innymi słowy zwiększ sprężystości łydek, stóp i kostek. Kręcąc skakanką do tyłu, dodatkowo wyważasz ramiona, otwierasz klatkę piersiową i rozciągasz kręgosłup, co pomaga rozluźnić powięź.

Tomasz Piojda w 2018 roku zdał egzamin specjalizacyjny i dołączył do grona specjalistów fizjoterapii CM Salus. Zachęcamy do skorzystania z porad i pomocy naszego nowego specjalisty, który zajmuje się wszelkiego rodzaju bólami związanymi w głównej mierze z narządem ruchu (szczególnie układem mięśniowo-powięziowym) – od potylicy aż po stopy. Z takimi problemami, jak bóle kręgosłupa, łokieć tenisisty czy golfisty, bóle głowy, kłopoty ze stawami, ostrogi piętowe, rozprawia się szeregiem różnorodnych sprawdzonych metod, tak aby osiągnąć najlepsze efekty terapeutyczne.

W ramach konsultacji fizjoterapeutycznych wykorzystuje swoją wiedzę m.in. do diagnostyki funkcjonalnej pacjentów, kwalifikowania i planowania zabiegów z zakresu kinezyterapii, fizykoterapii oraz masażu, doboru odpowiednich wyrobów leczniczych i rehabilitacyjnych, wydawania opinii i orzeczeń odnośnie stanu pacjentów poddawanych fizjoterapii i przebiegu procesu leczenia, a także edukowania pacjentów w zakresie profilaktyki i autoterapii.

Zapraszamy na konsultacje. Wizyty u specjalistów fizjoterapii CM Salus rezerwować można pod nr tel. 74 640 44 44 wewn. 5 lub kom. 512 010 087.

Leave a reply