CENTRUM MEDYCZNE SALUS › CENTRUM REHABILITACJI › ZABIEGI › Mobilizacje tkanek miękkich
CENTRUM MEDYCZNE SALUS › CENTRUM REHABILITACJI › ZABIEGI › Mobilizacje tkanek miękkich
Mobilizacje tkanek miękkich są „miękką” odmianą szkoły terapii manualnej i służą przede wszystkim przywróceniu prawidłowej ruchomości stawów, ograniczonej na skutek nadmiernych napięć, które prowadzą do różnego rodzaju zmian okołostawowych tkanek miękkich, ich osłabienia, skrócenia, zmniejszenia wytrzymałości i elastyczności. Techniki te polegają głównie na procedurach diagnostyczno-terapeutycznych, które stosuje się w obrębie tzw. tkanek miękkich: skóry, powięzi powierzchownej i głębokiej, ścięgien, więzadeł, okostnej, onerwia, trzewnych błon surowiczych.
Nadmierne, długotrwałe napięcie tkanek miękkich może doprowadzić do powstania np. miogeloz, czyli zlokalizowanych w mięśniach bolesnych stwardnień, oraz tendinoz, czyli przewlekłych zwyrodnieniowych zmian w ścięgnach lub więzadłach, których cechą szczególną jest zaburzona organizacją struktury kolagenu. Jedne i drugie wiążą się z postępującym ograniczeniem ruchomości oraz nasilającymi się dolegliwościami bólowymi.
Mobilizacje tkanek miękkich znajdują zastosowanie głównie w bólach mięśniowo-powięziowych. Wskazaniami do terapii są:
› stany pooperacyjne i pourazowe narządu ruchu
› blizny
› zespoły pseudokorzeniowe (mrowienia, drętwienia itp.)
› zmiany przeciążeniowe (mikrourazowe):
› bolesny bark
› łokieć tenisisty, łokieć golfisty
› zespół cieśni kanału nadgarstka
› ostroga piętowa
› zespoły bólowe kręgosłupa
› zespoły ciasnoty przedziałów powięziowych
› torbiel Bakera (podkolanowa)
› napięciowe bóle głowy
› whiplash – uraz smagnięcia biczem
› obrzęki (szczególnie pourazowe).
Techniki, które składają się na ten rodzaj terapii, to m.in. terapia punktów spustowych, rozluźnianie mięśniowo-powięziowe, techniki energizacji mięśni (głównie poizometryczna relaksacja mięśni i hamowanie zwrotne), techniki aktywnego rozluźniania i neuromobilizacje. Same zabiegi moga mieć postać np. masażu funkcyjnego, masażu poprzecznego, relaksacji poizometrycznej czy rozciągania (stretchingu).
Terapia w formie mobilizacji tkanek miękkich wykorzystuje w praktyce najnowsze doniesienia naukowe takich badaczy, jak Robert Schleip, Luigi Stecco, Andry Vleeming, Leon Chaitow, Peter Huijing i Thomas Findley.
Wypełnij poniższy formularz kontaktowy, jeśli chcesz umówić wizytę lub zabieg, zadać pytanie, podzielić się opinią lub pomysłem. Nasz zespół odpowie na Twoją wiadomość najszybciej, jak to tylko możliwe.