Kliknij, by zadzwonić:  Przychodnia  |  Szpital  |  Rehabilitacja  |  Centrum Estetyki Rejestracja online

CENTRUM MEDYCZNE SALUSSZPITALZABIEGIŻylaki kończyn dolnych

Żylaki nóg

Żylaki kończyn dolnych, czyli widoczne gołym okiem skutki niewydolności krążenia krwi w żyłach nóg, to narastający problem zdrowotny Polaków – szacuje się, że już ponad 70% kobiet w naszym kraju cierpi na tę chorobę w różnych stadiach zaawansowania. Główną przyczyną ich powstawania jest skłonność do tej choroby odziedziczona genetycznie, ale sprzyja jej siedzący tryb życia i zmniejszenie aktywności fizycznej, które charakteryzuje społeczeństwa krajów rozwiniętych i rozwijających się.Leczenie chirurgiczne to w wielu przypadkach najlepsze, a czasami wręcz jedyne rozwiązanie problemów żylnych tego rodzaju, które nieleczone mogą prowadzić do znacznie poważniejszych schorzeń. Jego celem jest zlikwidowanie nadciśnienia żylnego, które jest  podstawowym czynnikiem stymulującym rozwój choroby żylakowej.

Operacyjne leczenie żylaków nóg

Chirurdzy stosują obecnie różne techniki operacyjne. Postęp w tej dziedzinie zmierza do eliminacji nawrotów, poprawy efektu kosmetycznego (zmniejszenia blizn), zminimalizowania urazowości zabiegu oraz skrócenia czasu  rekonwalescencji. Zabieg ten coraz częściej udaje się przeprowadzić w warunkach szpitala jednego dnia. Choremu wykonuje się na ogół dwa cięcia: jedno w pachwinie (w przypadku niewydolności żyły odpiszczelowej) lub pod kolanem (w przypadku niewydolności żyły odstrzałkowej), drugie – nad kostką lub w połowie łydki. Po wykonaniu nacięcia niewydolna żyła jest usuwana, a połączone z nią mniejsze obwodnice podwiązywane. Na większe rany nakładane są pojedyncze cienkie szwy lub wręcz plastry adhezyjne. Zdejmowane są one po około 10 dniach po zabiegu. Po operacji w miejscach usunięcia żył pojawiają się krwiaki, które mogą się utrzymać przez 2 miesiące.

Znieczulenie

› zabieg wykonuje się  w znieczuleniu miejscowym  lub  podpajęczynówkowym

Pobyt w oddziale

› od 1 do 2 dni

Zalecenia po zabiegu

› przez co najmniej 2 tygodnie odpoczywać, nie forsować się, unikać długiego siedzenia czy stania

›  zaleca się także szczególnie staranną profilaktykę: podczas snu podkładanie pod nogi wałka, tak aby podudzia znajdowały się powyżej poziomu serca i noszenie przeciwżylakowych pończoch lub podkolanówek o zmiennym ucisku

›  polecane jest przyjmowanie flebotropowych środków wspomagających leczenie, a także tabletek zawierających rutynę

› pierwsza kontrola pooperacyjna i usunięcie szwów po 7-10 dniach po operacji

› druga kontrola pooperacyjna po 4 tygodniach

Niezdolność do pracy zawodowej – rekonwalescencja

› od 1 do 4 tygodni

Umów się na zabieg

Wypełnij poniższy formularz kontaktowy, jeśli chcesz umówić wizytę lub zabieg, zadać pytanie, podzielić się opinią lub pomysłem. Nasz zespół odpowie na Twoją wiadomość najszybciej, jak to tylko możliwe.

Tylko cyfry, bez spacji, myślników i znaków specjalnych
Skip to content