CENTRUM MEDYCZNE SALUS › SZPITAL › ZABIEGI › Usuwanie trzeciego migdałka (adenotomia)
CENTRUM MEDYCZNE SALUS › SZPITAL › ZABIEGI › Usuwanie trzeciego migdałka (adenotomia)
Adenotomia, czyli wycięcie migdałka gardłowego (tzw. trzeciego migdałka), to krótki i stosunkowo prosty zabieg. Wykonywany jest przez jamę ustną. Za pomocą specjalnego noża (adenotomu) usuwa się migdałek gardłowy. Następnie tamuje się ewentualne krwawienie. Po ustąpieniu krwawienia i skontrolowaniu stanu jamy nosowo-gardłowej, anestezjolog wybudza dziecko. Czas trwania zabiegu to przeciętnie 30-45 minut.
Przerostowi trzeciego migdałka towarzyszy często przerost migdałków podniebiennych, dlatego jednocześnie przeprowadza się również zabieg ich przycięcia, czyli tonsillotomię – dzieciom bowiem nie wycina się migdałków podniebiennych w całości, a jedynie zmniejsza się ich masę o 30-60%.
Nie można zagwarantować, że wycięte migdałki nie przerosną z powrotem, zwłaszcza u małych dzieci zapadających na częste infekcje i będących alergikami. Dlatego zabieg może wymagać powtórzenia w przyszłości.
Znieczulenie
› operację przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym (pod narkozą)
Pobyt w oddziale
› wypis do domu jest możliwy jeszcze tego samego dnia, po kilkugodzinnej obserwacji i ustąpieniu działania leków znieczulających, lub na następny dzień
Zalecenia po zabiegu – rekonwalescencja
› po przebytym zabiegu adenotomii dziecko bardzo szybko wraca do dobrej formy i po kilku godzinach nie odczuwa już żadnych dolegliwości
› przez pewien czas należy dziecko chronić przed pojawieniem się nowych infekcji
› w pierwszych 2 dobach od operacji zalecane jest jedzenie chłodnych posiłków (lodów przede wszystkim), a unikanie gorących.
Wypełnij poniższy formularz kontaktowy, jeśli chcesz umówić wizytę lub zabieg, zadać pytanie, podzielić się opinią lub pomysłem. Nasz zespół odpowie na Twoją wiadomość najszybciej, jak to tylko możliwe.