Kliknij, by zadzwonić:  Przychodnia  |  Szpital  |  Rehabilitacja  |  Centrum Estetyki Rejestracja online

CENTRUM MEDYCZNE SALUSSZPITALZABIEGIZespół kanału nerwu łokciowego

Zespół kanału nerwu łokciowego

Zespół kanału nerwu łokciowego, zwany także zespołem rowka nerwu łokciowego, to poważne schorzenie zaliczane do neuropatii uciskowych, w którego przebiegu dochodzi do przewlekłego drażnienia lub ucisku nerwu w obrębie bruzdy na wysokości nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej. To druga co do częstości występowania – po zespole cieśni nadgarstka – choroba z tej grupy diagnozowana współcześnie. Jej przyczynami są w większości przypadków urazy stawu łokciowego i blizny pourazowe, choroba zwyrodnieniowa i reumatoidalne zapalenie stawu łokciowego i nieprawidłowości w budowie anatomicznej stawu, m.in. wrodzone podwichnięcie stawu łokciowego i koślawość łokcia. Dodatkowym czynnikiem stymulującym i przyspieszającym rozwój choroby może być praca wymagająca częstego zginania i prostowania ramienia lub długotrwałego utrzymywania ręki zgiętej w łokciu.

Zespół kanału nerwu łokciowego dotyka częściej kobiet niż mężczyzn i zwykle występuje w ręce dominującej. Główne objawy tej choroby to mrowienie, pieczenie i drętwienie przedramienia i dłoni, głównie palców małego i serdecznego, ból (najpierw w nocy, a później też w ciągu dnia), zaburzenia dotyku i czucia temperatury, osłabienie siły mięśniowej i pogorszenie sprawności manualnej, a także zanik mięśni.

Leczenie operacyjne zespołu kanału nerwu łokciowego

To podstawowa metoda leczenia tej choroby, kiedy metody zachowawcze (fizjoterapia i farmakoterapia) nie przynoszą rezultatów – przy czym nie należy zwlekać z poddaniem się zabiegowi chirurgicznemu, gdyż zwiększa to ryzyko pogłębienia się uszkodzenia nerwu, co może uniemożliwić całkowity powrót do pełnego zdrowia i sprawności. Operację, polegającą na zmianie położenia nerwu, coraz częściej wykonuje się metodą artroskopową, ale bardziej inwazyjne metody również przynoszą szybkie i trwałe efekty. Jeśli nie doszło do nieodwracalnych zmian chorobowych, regeneracja i przywrócenie funkcji nerwu łokciowego po zabiegu następuje w ciągu kilku miesięcy.

Znieczulenie

› zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym lub odcinkowym

Pobyt w oddziale

› do kilku godzin

Zalecenia po zabiegu

› należy starać się nie zamoczyć rany pooperacyjnej przez 24 godziny po zabiegu

› opatrunki należy zmieniać codziennie przemywając ranę środkami odkażającymi (octenisept, woda utleniona, spirytus salicylowy) i utrzymywać ją w czystości.

› w przypadku zaczerwienienia, bólu i obrzęku rany pooperacyjnej oraz gorączki, należy skontaktować się z lekarzem.

› po 7-10 dniach następuje wizyta kontrolna w przychodni, podczas której zdejmuje się szwy i kontroluje gojenie.

Rekonwalescencja

› niezdolność do pracy zawodowej – od 4 do 6 tygodni

Umów się na zabieg

Wypełnij poniższy formularz kontaktowy, jeśli chcesz umówić wizytę lub zabieg, zadać pytanie, podzielić się opinią lub pomysłem. Nasz zespół odpowie na Twoją wiadomość najszybciej, jak to tylko możliwe.

Tylko cyfry, bez spacji, myślników i znaków specjalnych
Skip to content