Kliknij, by zadzwonić:  Przychodnia  |  Szpital  |  Rehabilitacja  |  Centrum Estetyki

Plastyka korekcyjna przegrody nosa

Septoplastyka, nazywana także plastyką przegrody nosowej, chirurgiczną korektą skrzywionej przegrody nosa lub – bardziej potocznie – prostowaniem przegrody nosowej, jest operacją prowadzącą do usunięcia deformacji przegrody nosa. Zwykle związana jest z podśluzówkową minimalną częściową resekcją, repozycją, modelowaniem elementów chrzęstnych i kostnych przegrody, czego zasadniczym celem jest przywrócenie prawidłowego oddychania przez nos.

Operacyjna korekta skrzywionej przegrody nosowej

Podczas operacji, która trwa zazwyczaj 1-1,5 godziny, lekarz wykonuje małe nacięcie w przedsionku nosa (wewnątrz nosa), nie pozostawiając żadnych widocznych blizn, odchyla błonę śluzową i usuwa lub prostuje zdeformowane fragmenty przegrody. Następnie umieszcza śluzówkę w pierwotnym miejscu. W nosie umieszcza się często specjalne „płytki- stabilizująco-separujące” z niealergizującego materiału (plastik, silastik), które stabilizują przegrodę przez kilkanaście dni, tak aby zrosła się w prawidłowym ustawieniu, oraz zmniejszają ryzyko powstania zrostów pooperacyjnych pomiędzy przegrodą a małżowinami nosowymi (które czasami są równocześnie zmniejszane, jeśli są nadmiernie przerośnięte).

W większości przypadków podczas operacji na 12-24 godziny zakładane są opatrunki do jam nosa. Sprawiają one, iż nos jest całkowicie niedrożny i nie można przez niego oddychać do czasu ich usunięcia. Środki przeciwbólowe niemal całkowicie niwelują wszelki dyskomfort pacjenta. Inaczej niż przy operacjach plastycznych nosa zewnętrznego (rynoplastykach lub rynoseptoplastykach), w trakcie których narusza się zewnętrzne rusztowanie nosa, po septoplastyce nie pozostają sińce ani opuchlizna okolic oczu.

Znieczulenie

› operację przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym dotchawiczym

Pobyt w oddziale

› od 1 do 2 dni

Niezdolność do pracy zawodowej – rekonwalescencja

› ból po zabiegu  i czas gojenia wynosi około 2-3 tygodnie

› przez 2 tygodnie pacjent  powinien unikać wszelkiego wysiłku fizycznego związanego z wykonywaniem pracą zawodowej i codziennych czynności, takich jak dźwiganie, siedzenie przy komputerze przez kilka godzin, przebywanie na słońcu, pływanie, latanie samolotem, a także uprawiania sportu.

Umów się na zabieg

Dziękujemy za przesłanie wiadomości. Skontaktujemy się z Tobą najpóźniej w ciągu 24 godzin