Kliknij, by zadzwonić:  Przychodnia  |  Szpital  |  Rehabilitacja  |  Centrum Estetyki

CENTRUM MEDYCZNE SALUSSZPITALZABIEGIUsuwanie trzeciego migdałka (adenotomia)

Wycinanie trzeciego migdałka

Adenotomia, czyli wycięcie migdałka gardłowego (tzw. trzeciego migdałka), to krótki i stosunkowo prosty zabieg. Wykonywany jest przez jamę ustną. Za pomocą specjalnego noża (adenotomu) usuwa się migdałek gardłowy. Następnie tamuje się ewentualne krwawienie. Po ustąpieniu krwawienia i skontrolowaniu stanu jamy nosowo-gardłowej, anestezjolog wybudza dziecko. Czas trwania zabiegu to przeciętnie 30-45 minut.

Przerostowi trzeciego migdałka towarzyszy często przerost migdałków podniebiennych,  dlatego jednocześnie przeprowadza się również zabieg ich przycięcia, czyli tonsillotomię – dzieciom bowiem nie wycina się migdałków podniebiennych w całości, a jedynie zmniejsza się ich masę o 30-60%.

Nie można zagwarantować, że wycięte migdałki nie przerosną z powrotem, zwłaszcza u małych dzieci zapadających na częste infekcje i będących alergikami. Dlatego zabieg może wymagać powtórzenia w przyszłości.

Znieczulenie

› operację przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym (pod narkozą)

Pobyt w oddziale

› wypis do domu jest możliwy jeszcze tego samego dnia, po kilkugodzinnej obserwacji i ustąpieniu działania leków znieczulających,  lub na następny dzień

Zalecenia po zabiegu – rekonwalescencja

› po przebytym zabiegu adenotomii dziecko bardzo szybko wraca do dobrej formy i po kilku godzinach nie odczuwa już żadnych dolegliwości

› przez pewien czas należy dziecko chronić przed pojawieniem się nowych infekcji

› w pierwszych 2 dobach od operacji zalecane jest jedzenie chłodnych posiłków (lodów przede wszystkim), a unikanie gorących.

Umów się na zabieg

Wypełnij poniższy formularz kontaktowy, jeśli chcesz umówić wizytę lub zabieg, zadać pytanie, podzielić się opinią lub pomysłem. Nasz zespół odpowie na Twoją wiadomość najszybciej, jak to tylko możliwe.

Tylko cyfry, bez spacji, myślników i znaków specjalnych