Kliknij, by zadzwonić:  Przychodnia  |  Szpital  |  Rehabilitacja  |  Centrum Estetyki Rejestracja online

CENTRUM MEDYCZNE SALUSCENTRUM REHABILITACJIZABIEGITerapia manualna holistyczna

Terapia manualna holistyczna

Terapia manualna holistyczna, której założenia opracował dr Andrzej Rakowski, to nowoczesny, dynamiczny system leczenia zaburzeń czynności narządu ruchu, których następstwami są m.in. dolegliwości bólowe, ograniczenie ruchomości stawów, osłabienie mięśni itd. Metoda ta uwzględnia nieustanną zmienność organizmu człowieka i wymaga od rehabilitantów dostosowania do tego procesu procedur diagnostycznych i terapeutycznych. U podstaw terapii manualnej holistycznej leży przekonanie, że człowieka należy postrzegać całościowo, traktując na równi jego sferę fizyczną i psychiczną, co oznacza, że lekarz czy fizjoterapeuta powinien uwzględniać nie tylko zgłaszane przez pacjenta dolegliwości ciała, ale też jego odczucia, uczucia i emocje.

Narząd ruchu jest ujmowany jako sfera integrująca osobowość, w której znajdują odbicie wszystkie negatywne zmiany zachodzące w organizmie, zarówno na płaszczyźnie fizycznej, jak i psychicznej. Zaburzenia równowagi psychofizycznej skutkują napięciami, które w momencie, gdy następuje przekroczenie wartości krytycznej, doprowadzają do zmian stanu tkanek, objawiających się różnego rodzaju dolegliwościami.

Bodźcami normalizującymi w terapii manualnej holistycznej są zabiegi biomechaniczne, odruchowe i werbalne, służące m.in. pobudzeniu naturalnych procesów zdrowienia organizmu. Zadaniem fizjoterapeutów rehabilitujących pacjentów się tą metodą jest pozytywne stymulowanie i podtrzymywanie procesów samoleczenia.

Techniki główne dla sfery ruchowej wykorzystywane w terapii manualnej holistycznej to między innymi:

› techniki z grupy tkanek miękkich (m.in. mięśniowo-powięziowe rozluźnianie, poizometryczna relaksacja mięśni)
› mobilizacje czynne, bierne, z impulsem (znane jako manipulacje stawów)
› techniki odruchowe
› techniki oscylacyjne
› autoterapia pacjenta.

Wskazania do terapii są:

› ograniczenia lub zniesienia gry stawowej, czyli ruchomości fizjologicznej stawów (tzw. zablokowania)
› zespoły bólowe kręgosłupa i stawów obwodowych (m.in. zespół bolesnego barku, łokieć tenisisty i golfisty, zespół cieśni kanału nadgarstka itd.)
› zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze i przeciążeniowe
› napięciowe bóle głowy
› bóle na skutek zmian czynnościowych narządów wewnętrznych (bez zmian strukturalnych)
› zaburzenia czucia w nerwach obwodowych
› rwa kulszowa, udowa lub ramienna.

Umów się na zabieg

Wypełnij poniższy formularz kontaktowy, jeśli chcesz umówić wizytę lub zabieg, zadać pytanie, podzielić się opinią lub pomysłem. Nasz zespół odpowie na Twoją wiadomość najszybciej, jak to tylko możliwe.

Tylko cyfry, bez spacji, myślników i znaków specjalnych