Kliknij, by zadzwonić:  Przychodnia  |  Szpital  |  Rehabilitacja  |  Centrum Estetyki Rejestracja online

CENTRUM MEDYCZNE SALUSSZPITALZABIEGITerapia komórkami macierzystymi

Terapia komórkami macierzystymi

Specjaliści oddziału szpitalnego Centrum Medycznego Salus zajmują się leczeniem chorób zwyrodnieniowych stawów najnowszymi metodami terapeutycznymi z wykorzystaniem komórek macierzystych.

Komórki macierzyste, nazywane też komórkami pnia (ang. stem cells), uczestniczą w budowaniu każdego żywego organizmu. Mogą niezliczoną ilość razy ulegać podziałom, mają też unikalną zdolność różnicowania się do innych typów komórek oraz samoodnawiania, czyli zastępowania obumarłych komórek nowymi, które przejmują ich funkcję. Dzięki temu za pomocą komórek macierzystych w ortopedii leczy się wszelkie kontuzje sportowe i uszkodzenia stawów związane ze zmianami zwyrodnieniowymi. Metoda wykorzystywana jest do wspomagania gojenia złamanych kości, uzupełniania ubytków chrząstki stawowej, leczenia takich dolegliwości, jak kolano skoczka, czy przewlekłe zapalenie ścięgna Achillesa. Komórki macierzyste stosowane są także w uszkodzeniach mięśni (naderwaniach, zerwaniach) i przy przeciążeniach lub urazach więzadeł.

Jednym z najbogatszych źródeł komórek macierzystych u dorosłego człowieka jest tkanka tłuszczowa. Pobiera się ją od pacjenta podczas zabiegu i jednorazowo uzyskuje nawet 10 milionów komórek (ze szpiku kostnego można wyizolować ok. 50 tys. ASC, a z krwi obwodowej tylko ok. 10 tys. ASC). Co ważne, procedura poboru tkanki tłuszczowej jest dla pacjenta praktycznie bezbolesna; wykorzystuje się do tego metodę liposukcji, a tkankę tłuszczową pobiera się najczęściej z okolic brzucha przez niewielkie, kilkumilimetrowe nacięcie.

Umów się na zabieg

Wypełnij poniższy formularz kontaktowy, jeśli chcesz umówić wizytę lub zabieg, zadać pytanie, podzielić się opinią lub pomysłem. Nasz zespół odpowie na Twoją wiadomość najszybciej, jak to tylko możliwe.

Tylko cyfry, bez spacji, myślników i znaków specjalnych