Kliknij, by zadzwonić:  Przychodnia  |  Szpital  |  Rehabilitacja  |  Centrum Estetyki Rejestracja online

CENTRUM MEDYCZNE SALUSSZPITALZABIEGIPrzepuklina (wszystkie rodzaje) z siatką

Przepuklina (wszystkie rodzaje) z siatką

Przepuklina to przemieszczenie się narządów wewnętrznych, najczęściej jelit, poza jamę brzuszną, spowodowane osłabieniem jej powłok (mięśni, powięzi, więzadeł) oraz zwiększonym ciśnieniem wywieranym na wnętrzności, np. w wyniku wysiłku fizycznego. Do najczęściej występujących przepuklin zalicza się przepuklinę pachwinową (u mężczyzn), udową (u kobiet), pępkową i w bliznach pooperacyjnych.

Przepuklina pachwinowa, występująca, gdy część jelita przedostaje się z jamy brzusznej do pachwiny, zwykle występuje u mężczyzn, zwłaszcza starszych, otyłych lub regularnie dźwigających duże ciężary. Jej odpowiednikiem u kobiet jest przepuklina udowa, która najczęściej powstaje na skutek osłabienia kanału udowego po porodzie – ponieważ kanał udowy jest wąski, może powodować zagrażającą życiu niedrożność jelit. Do powstania przepukliny pępkowej dochodzi zazwyczaj tuż po porodzie w wyniku niezrośnięcia się pierścienia pępkowego, czyli otworu, przez który w trakcie życia płodowego do ciała dziecka wnikała pępowina, ale zdarza się również u dorosłych, najczęściej kobiet w ciąży lub otyłych.

Raz powstała przepuklina nie cofa się samoistnie – ucisk na osłabioną powięź jest zbyt duży, by mogła sama się zasklepić. Wręcz przeciwnie, nieleczona przepuklina prowadzi do narastania problemu, co wiąże się z coraz większym dyskomfortem, bólem i poważnymi ograniczeniami w poruszaniu się. W zasadzie wszystkie przepukliny są wskazaniem do operacji, ponieważ nieleczone grożą wieloma poważnymi komplikacjami zdrowotnymi, wśród których znajduje się uwięźnięcie czy perforacja jelita, które mogą prowadzić do jego martwicy lub pęknięcia, a to z kolei wiąże się z ryzykiem utraty życia.

Operacyjne leczenie przepuklin

Operacja jest jedyną skuteczną metodą leczenia przepuklin. Co istotne, im wcześniej zabieg zostanie przeprowadzony, tym będzie łatwiejszy do wykonania. Niezależnie od rodzaju przepukliny, do jej usunięcia stosuje się te same zabiegi chirurgiczne. W największym uproszeniu polegają one na odprowadzeniu zawartości worka przepuklinowego z powrotem do jamy brzusznej, usunięciu rozciągniętego fragmentu otrzewnej i zszyciu powłok brzusznych. U części pacjentów powłoki wzmacnia się przy użyciu specjalnej polipropylenowej siatki. Kształt i sposób umieszczenia siatki decydują o rodzaju zabiegu – najczęściej stosowana jest metoda Lichtensteina, która zakłada wszycie wzdłuż brzegów kanału pachwinowego siatka w kształcie spłaszczonej kropli.

Znieczulenie

› zabieg wykonuje się  w znieczuleniu miejscowym  lub  podpajęczynówkowym

Pobyt w oddziale

› od 1 do 2 dni

Zalecenia po zabiegu

› zachęcamy do chodzenia, co znacznie przyśpiesza rekonwalescencję

› przez pierwsze 4 tygodnie po operacji przepukliny należy ograniczyć dźwiganie ciężarów

› do ciężkiej pracy fizycznej i intensywnego uprawiania sportu pacjent może powrócić kilka tygodni po zabiegu

› pierwsza kontrola pooperacyjna i usunięcie szwów po 7 do 10 dniach po operacji

› druga kontrola pooperacyjna po 4 tygodniach.

Niezdolność do pracy zawodowej – rekonwalescencja

› operacja metodą Bassiniego lub Shouldice’a – od 4 do 12 tygodni

› operacja metodą Lichtensteina – od 1 do 3 tygodni

Umów się na zabieg

Wypełnij poniższy formularz kontaktowy, jeśli chcesz umówić wizytę lub zabieg, zadać pytanie, podzielić się opinią lub pomysłem. Nasz zespół odpowie na Twoją wiadomość najszybciej, jak to tylko możliwe.

Tylko cyfry, bez spacji, myślników i znaków specjalnych